REKLAMAA1-SŁUCHMED--20-01----19-02-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (www.facebook.com/pg/MinSrodowiska)

  Segregacja śmieci w domach to już norma, tym bardziej dziwi, że są miejsca, gdzie nie ma jak tego robić. Tak jest np. na terenie szkół i przedszkoli, gdzie dzieci wszystkie odpadki wrzucają do jednego kosza. Po interpelacji jednego z radnych, prawdopodobnie od września na korytarzach ursynowskich placówek oświatowych staną wreszcie zestawy pojemników do segregacji. 

  Od początku roku obowiązuje prawo, które nakazuje mieszkańcom dzielić domowe śmieci na 5 kategorii. Oddzielne pojemniki są na plastik i metale, szkło, papier, odpadki bio i pozostałe śmieci. Nie zawsze łatwo zdecydować, gdzie daną rzecz wyrzucić, dlatego segregacji najlepiej uczyć od najmłodszych lat. To rola rodziców, ale też publicznej oświaty.

  Dzielenie śmieci w domu zazwyczaj nie jest problemem, ale w przedszkolach i szkołach kończy się na teorii. Brak spójności w edukacji dzieci zauważył radny Kolalicji Obywatelskiej, jednocześnie przewodniczący Rady Rodziców w SP 340, największej podstawówce na Ursynowie.

  - Z jednej strony dzieci są uczone ekologii, w naszej szkole mamy wspaniałą akcję "Ekomol", z drugiej strony wciąż jest tylko jeden kosz, do którego wrzuca się wszystko, np. kartki papieru, plastikowe butelki i ogryzki. Oczywiście zakup pojemników do segregacji to dla dzielnicy koszt, ale cel jest dużo ważniejszy - mówi Robert Wojciechowski.  

  Radny prosi władze dzielnicy o postawienie koszy do segregacji śmieci na korytarzach szkolnych, a w miarę możliwości również w salach, w których odbywają się zajęcia. Kolejne komplety kontenerów mogłyby sfinansować rady rodziców.

  Dzielnica szuka pieniędzy

  Ursynowski ratusz nie chce składać obietnic. Jak zwykle chodzi o pieniądze. Koszt jednego zestawu do segregacji to kilkaset złotych.

  Urząd Dzielnicy Ursynów, poszukuje możliwości sfinansowania dla każdej placówki po jednym zestawie pojemników do segregacji odpadów komunalnych

  - informuje dzielnica.

  Według regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m. st. Warszawy dyrektor szkoły lub przedszkola ma dopilnować, by jego pracownicy segregowali śmieci, które zbierane są m.in. z klasowych koszy i trafiały do odpowiednich kontenerów stojących na zewnątrz. Dlatego oprócz szukania pieniędzy, dzielnica zamierza przypomnieć dyrektorom o ich obowiązkach.

  Z początkiem roku szkolnego przeprowadzona będzie akcja informacyjna skierowana do dyrektorów placówek oświatowych, dotycząca zasad obowiązujących właścicieli nieruchomości w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych

  - czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Wojciechowskiego.

  Na Ursynowie są 42 placówki oświatowe, zakładając, że koszt jednego zestawu pojemników do segregacji śmieci to około 500 złotych, dzielnica potrzebuje około 20 tys. złotych, by wyposażyć w jeden taki komplet wszystkie szkoły i przedszkola. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 37

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 20
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~matogi 13 miesiąc temu

   Jestem ciekaw jak Dyrektor w szkole lub w przeczkolu zamierza zmusić sprzątaczki do wywalania kosza w razie złej segregacji przez uczniów i prawidłowej segregacji? Czy zakupi specjalne ubranie robocze, fatuchy, maseczki, rękawice? W zakresach obowiązków nie ma mowy o grzebaniu w śmieciach .Jeden telefon do Sanepidu i Dyrektor dostaje mandat 30.000. Jak to jest czy ktoś wie?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on 12 5 miesięcy temu

   Tak jest niestety w całej Polsce. Ekologia jest tylko teorią, a praktyka kuleje. Przykład od 1 lipca mieszkańcy powinny segregować śmieci w osobne o pojemniki na: tworzywa, szkło, papier, mieszane, bio proste prawda? niestety dla innych nadal trudne. Do papieru wrzucają plastiki, do mieszanych co popadnie. Mało tego w ogóle nie ma kosza na odpady zielone bio. Miejsce? Białołęka Myśliborska 44

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on32 11 5 miesięcy temuocena: 50% 

   I do tego dodam, ze wszyscy zapłacą w podwyzkach za wywóz smieci, za karę ze ich odpowiednio nie segregują. Oczywiście jak zwykle Polak umila życie drugiemu Polakowi i robi na złość.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gość3 10 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Taaa , a najlepsze jest jak pod śmietnik podjeżdża śmieciarka i po kolei (z wyjątkiem szkła) WSZYSTKIE te śmieci zabiera RAZEM! - Wy Drodzy Rodacy segregujecie, później to "segregowane" wraz z "niesegregowanym" wymieszane w śmieciarce trafia do sortowni i tam segregują... Bardzo fajny podatek nam zaserwowano! - i taki na czasie , "ekologiczny" ! Jesteśmy (my obywatele, podatnicy) traktowani jak "mało lotni", a jeśli nikt nie protestuje to znaczy ze "Nasi " wspaniali Decydenci mają (niestety) rację...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gosc31 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Niestety P.Gosc3 ma 100% rację.My segregujemy I tak wrzucamy do altan smietnikowych a firmy odbierając I tak swoje wszystko do jednej śmieciami!. Jak rozmawiamy że znajomymi są to praktyki nie tylko ursynowskie ale w wielu dzielnicach Warszawy zaryzykoealbym tezę że wszędzie.......NIESTETY

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miłosz 8 5 miesięcy temuocena: 25% 

   To nie jest takie oczywiste, część śmieciarek jest wielokomorowa.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~observer 7 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Mało Pan wie o funkcjonowaniu "własnej" szkoły. W części sal są pojemniki na segregowanie śmieci, szczególnie makulatury. Dzieci nie są nauczone segregowania śmieci - papier i tak ląduje w ogólnym koszu. Rzadko kiedy któreś dziecko pyta się o pojemnik na makulaturę. Segregowanie na więcej kategorii będzie dla nich nie do ogarnięcia :D . Poza tym - o czym my rozmawiamy, jak w toaletach lądują całe rolki papieru, ręczniki papierowe, nadgryzione jabłka, a nawet zabawki z sal.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaciara 6 5 miesięcy temuocena: 33% 

   Nie doceniasz dzieci. Moje kilkulatki, inne znajome również, bez problemu ogarniaja segregacje. To raczej dorośli mają z tym problemem, co z kolei obserwuję wśród mieszkańców naszego osiedla.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~observer 5 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Szanowna Kabaciaro - gratuluję! Naprawdę i szczerze. Nie chcę być czarnowidzem, ale może się to zmienić, gdy dzieci pójdą do szkoły (szczególnie do molocha). Presja rówieśnicza będzie zbyt duża... PS. Zapomniało mi się napisać w poprzednim poście - dzieci mają niesamowity nawyk rzucania śmieci na podłogę. Papierek po batoniku? Bum, pod ławkę. Kartka mi spadła? Aaa, niech leży. Ale jej potrzebuję. To pani da nową. Ogryzek nie trafił do kosza? Nikt nie widział, więc nie wrócę go wrzucić raz jeszcze. Pani prosi o posprzątanie pociętych papierków? Ale to nie ja, nie ja, nie wiem kto, ja nie, ja tu siedziałam, ale to nie ja cięłam. Kochani, w domu też dzieci rzucają śmieci pod siebie? A dlaczego robią to poza domem? Eko zasady mają w małym paluszku, a szacunek do drugiej osoby, jej komfortu albo pracy zerowy.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nauczyciel 4 5 miesięcy temuocena: 88% 

   TO NAM RADNY ODLECIAŁ CIEKAWE CZY MAJĄC DZIECKO WSTAWIŁBY MU DO POKOJU TO CO CHCE WSTAWIAĆ NASZYM DZIECIOM DO KLAS. MUSIMY WNIOSKOWAĆ O WPROWADZENIE LEKCJI EKOLOGII BY ZA KILKANAŚCIE LAT NIE OBJAWIŁ SIĘ NAM RÓWNIE POMYSŁOWY RADY

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~w sedno 3 5 miesięcy temuocena: 100% 

   przy sobocie po robocie, niezła wizja z epidemią w tle. niektórzy mają wizje jak po staniu nad takimi koszami skąd wydobywa się niezły zapach a i bakterie lubią tam mieszkać

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sanepid 2 5 miesięcy temuocena: 90% 

   Czy ten radny myśli? Jak można wnioskować o tego typu kosze w salach lekcyjnych. Człowiek nie ma zielonego pojęcia o sprawach BHP na terenie placówek oświatowych. Istny obłęd

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~czytnik 1 5 miesięcy temuocena: 80% 

   To nie absurd to ekonomia... Firma recyklingowa powstała po to żeby odzyskiwać surowce wtórne, a nie po to żeby "zatrudniać" bezpłatnie lokatorów do segregacji śmieci w swoim imieniu. A sama bezpodstawnie się wzbogacać wykorzystując darmowo wykonana pracę publiczną.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3604 sekundy
  REKLAMAA2-TlenowyZakatek-04-01----04-02-2020