REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Zakład pana Wiesława, jako pierwszy na Ursynowie znalazł się na

  Zakład pana Wiesława, jako pierwszy na Ursynowie znalazł się na "Mapie Rzemieślników" (MSO)

  Od kilku lat w wirtualnej przestrzeni funkcjonuje warszawska „Mapa Rzemieślników”. Właśnie dołączył do niej pierwszy szewc z Ursynowa, za nim mają być kolejni rzemieślnicy z naszej dzielnicy. O genezie powstania Mapy i dalszych planach opowiada Małgorzata Osas ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

  Małgorzata Osas, koordynator organizacyjny dla dzielnicy Ursynów z ramienia Miasto Jest Nasze, zajmuje się m.in. tematem „Mapy Rzemieślników” i kwestiami związanymi z dziedzictwem Ursynowa. Ursynowianka, mieszkanka Natolina, pasjonatka historii Ursynowa, opowiedziała nam skąd wziął się pomysł na utworzenie Mapy i jaki jest jej cel.

  Skąd wziął się pomysł utworzenia takiej nietypowej Mapy?

  Z inicjatywą Mapy wyszli członkowie naszego stowarzyszenia 4 lata temu i po raz pierwszy zrealizowana została na Żoliborzu. Ideą przewodnią od początku było i pozostaje wciąż - zwiększenie świadomości mieszkańców dzielnicy na temat lokalnych zakładów rzemieślniczych, do których mogą zgłosić się z przedmiotami do naprawy, bądź z których usług mogą korzystać we własnej dzielnicy. Celem jest także promowanie idei rzemiosła i takich punktów w mieście. Zakłady biorące udział w inicjatywie nic za to nie płacą, chcemy wesprzeć w ten sposób ich funkcjonowanie w naszych dzielnicach.

  Jaki jest zasięg Mapy?

  Mapa Rzemieślników to jedyna mapa o tak szerokim zasięgu i pierwsza tego typu mapa w Polsce. W Warszawie, po Żoliborzu - dzielnicy w której mapa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem - przystąpiliśmy do przygotowania Mapy w kolejnych dzielnicach i tak, obecnie Mapa Rzemieślników obejmuje łącznie 6 warszawskich dzielnic: Żoliborz, Praga Północ, Praga Południe, Mokotów, Śródmieście (w dwóch częściach, Śródmieście północne i południowe) oraz Wola. Do tej listy, jako siódmą dzielnicę, chcemy dołączyć Ursynów!

  Jakie miejsca się na niej znajdują/znajdą?

  Na naszej Mapie znajdują się zakłady i stare, o tradycji, i nowe, jeśli już zdążyły stać się ważne dla lokalnej społeczności. Są to zakłady typowo rzemieślnicze bądź zakłady/punkty oferujące mieszkańcom codzienne usługi, a więc m.in.: szewc, kaletnik, krawiec, zegarmistrz czy tapicer, ale również: pralnia czy naprawa agd lub rowerów, jeśli są ważne lokalnie. Profile zakładów można prześledzić w legendzie istniejącej Mapy.

  A jaką formę ma Mapa? Gdzie można ją znaleźć?

  Mapa ma formę elektroniczną. Stanowi zbiór punktów na planie Warszawy, z legendą opisującą profil zakładu. W dotychczasowych dzielnicach Mapa powstała także w wersji drukowanej dzięki wsparciu finansowemu mieszkańców przekazujących darowizny. Miasto Jest Nasze jest organizacją non-profit która utrzymuje się z darowizn i składek, a wydanie takiej Mapy bez tego wsparcia nie byłoby możliwe. 

  Czy można do niej kogoś dodać lub zgłosić?

  Inicjatywa oparta jest na odwiedzaniu poszczególnych zakładów i jesteśmy otwarci na pomysły mieszkańców. Mapę zaczęliśmy od Natolina - pierwszym zakładem jest punkt usług szewskich, o którym usłyszeliśmy od mieszkańców i o którym napisało również Haloursynow.pl. Kolejne w planie są zakłady na Starym Ursynowie (okolice metra Ursynów). Pomysłów na nowe miejsca szukamy na forach mieszkańców Ursynowa na Facebooku, przeszukujemy również internetowe strony informacyjne o usługach na Ursynowie. Wszelkie pomysły mieszkańcy mogą wysyłać do nas na skrzynkę mailową lub przez nasz fanpage na Facebook - “Miasto Jest Nasze - Ursynów, Wilanów”. 

  Jak wiele zakładów jest na Ursynowie?

  Obecnie ciężko jest nam oszacować liczbę zakładów. Chcemy na początku zgromadzić około 20 takich punktów.

  Jakie są dalsze plany związane z Mapą?

  Chcielibyśmy, by na Ursynowie na początku powstała Mapa w wersji elektronicznej. Być może uda nam się wydać taką mapę w wersji papierowej. Zachęcamy do wsparcia nas przez darowiznę na konto stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Planujemy zorganizować także spotkanie z rzemieślnikami biorącymi udział w naszej inicjatywie - o ile to będzie możliwe, a liczymy że będzie - by umożliwić zapoznanie się rzemieślników, a także integrację mieszkańców i rozmowę o rzemiośle w dzielnicy.

  Dziękuję za rozmowę.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

  • 21
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.33 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020