REKLAMAA1_Auchan_od-01-01-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (Agata Kościelniak)

  REKLAMA

  Od 30 lat na Ursynowie działa Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Hipoterapia. W połowie października zmuszona jest do likwidacji ośrodka terapeutycznego na Nowoursynowskiej 100. Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wymusza wyburzenie budynków, z których obecnie korzysta fundacja.

  Tysiące pacjentów miały okazję korzystać przez lata z dobrodziejstwa rehabilitacji, jaką jest hipoterapia. Teraz zostanie przerwana terapia ponad 100 pacjentów, którzy korzystali z niej w tym roku.

  - Za nami pozostają tysiące pacjentów, tysiące godzin pracy terapeutycznej, tysiące godzin szkoleń kolejnych pokoleń hipoterapeutów, dziesiątki publikacji krajowych i zagranicznych, dziesiątki prac magisterskich i licencjackich, tysiące godzin pracy wolontariuszy i tysiące złotówek prywatnych i publicznych osób i instytucji, które wspomagały naszą działalność przez te wszystkie lata – mówi prezes fundacji Anna Strumińska.

  Hipoterapia – skuteczny lek

  Od zarania dziejów koń był towarzyszem człowieka. O jego pozytywnym wpływie na samopoczucie i zdrowie wiedziano już w starożytności. Obecnie, kontakt z koniem, jest jedną z uznanych form terapii w przypadku wielu upośledzeń, zarówno ruchowych, jak i psychicznych. Hipoterapię ceni się w szczególności za korzyści somatyczne, czyli m.in. rozluźnienie i jednoczesną poprawę siły mięśni, wpływ na koordynację. Drugi czynnik terapeutyczny, to korzyści psychiczne – podniesienie poczucia wartości, odwagi i samokontroli.

  Rodzice Oli, która w wieku trzech lat ucierpiała w wypadku są od lat związani z Fundacją. Ich córka przez jedenaście lat korzystała z pomocy fundacji, a jeździectwo stało się częścią jej życia.

  - Ola cierpiała z powodu niedowładu całej lewej strony ciała. Hipoterapia wzmocniła ją nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Sam kontakt z koniem, jako forma rehabilitacji, dodał jej pewności siebie i dał motywację do trenowania przed zawodami – mówi Agnieszka, mama dziewczyny.

  Wiele dzieci z Nowoursynowskiej brało udział w zawodach i zdobywało naprawdę wysokie noty, np. w Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Ujeżdżaniu. To daje dzieciom ogromną satysfakcję i pomaga odnaleźć się w nie zawsze przychylnym świecie rówieśników. Mobilizuje do codziennego wysiłku i uczy wytrwałości.

  Hipoterapia przez lata działalności organizowała liczne pikniki i obozy wakacyjne.

  - Kiedy Ola była już za duża na uczestniczkę obozu, pojechała po prostu jako pomoc – dodaje Marcin, tata dorosłej już dziś, podopiecznej fundacji.

  Wokół stajni powstała mała społeczność rodziców, wspierających siebie nawzajem i działających na rzecz fundacji.

  - Cała nasza rodzina przekazuje od lat 1% podatku dla Hipoterapii – dodają Agnieszka i Marcin.

  fot. Agata Kościelniak

  Ogromną rolę w procesie hipoterapii odgrywają nie tylko same konie, ale też instruktorzy i wolontariusze. Wielu z nich przychodzi pomagać dzieciom zupełnie za darmo.

  - Co innego sobie jeździć, a co innego zajmować się niepełnosprawnymi dziećmi. To naprawdę oddani, zaangażowani ludzie – komentują rodzice.

  Co dalej z Fundacją?

  Władze SGGW nie widzą na terenach uczelni miejsca, które mogłaby dzierżawić fundacja.

  - Umowa użyczenia, którą mieliśmy z fundacją jest rozwiązana. Część zabudowy zostanie wyburzona w związku z budową autostrady, a my nie planujemy budowy nowych budynków. Proponowaliśmy inną lokalizację, bo w naszych stajniach niestety nie mamy miejsc – komentuje sprawę rzecznik SGGW, Krzysztof Szwejk.

  Początkowo uczelnia zaproponowała fundacji stajnię w Oborach, ale ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury i odległą, trudno dostępną lokalizację – władze Hipoterapii nie skorzystały z propozycji.

  Pojawiał się pomysł przeniesienia ośrodka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, który ku rozczarowaniu fundacji nie doszedł do skutku. W planach dzierżawy były także tereny w Jabłonnej, ale także tu pojawiły się trudności.

  - Nasze środowisko terapeutyczne jest związane z Ursynowem i Mokotowem. Chcemy, żeby dostęp do hipoterapii był równy dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Nasi podopieczni nie mogą dojeżdżać przez całe miasto w godzinach szczytu, bo zwyczajnie nie dotrą na zajęcia – tłumaczy swoją decyzję Strumińska.

  Przeprowadzka na obrzeża Warszawy, dotknie nie tylko pacjentów, ale także pracowników. Część z nich być może będzie zmuszona zrezygnować z pracy czy wolontariatu.

  Obecnie fundacja przenosi się z terapią gabinetową na ul. Na Uboczu 18.

  - Nie chcemy tracić kontaktu z pacjentami, głównie dorosłymi, którzy są bardzo związani z końmi i wszystkim co dzieje się w fundacji – mówi prezes.

  fot. Agata Kościelniak

  Zarząd fundacji szuka poparcia w kolejnych instytucjach, zbiera podpisy pod petycją, ma już wsparcie Komisji Dialogu Społecznego. A przede wszystkim szuka zielonego spokojnego miejsca, dobrze skomunikowanego z Ursynowem. Liczy na pozytywny odzew dyrekcji Lasów Miejskich i miejsce dla ośrodka na obrzeżach Lasu Kabackiego.

  - Dziś wysłaliśmy pismo z odpowiedzią do fundacji – mówi Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich Warszawy. - Nie mamy możliwości wydzierżawienia terenu, którego dotyczyło zapytanie, bo nie ma tam miejsca na wybudowanie stajni, magazynu na paszę, parkingu. Trzeba też wziąć pod uwagę, że w Lesie Kabackim nie ma wyznaczonych szklaków konnych, a dojazd przez rezerwat mógłby być utrudniony dla osób niepełnosprawnych.

  Zarząd Lasów Miejskich nie widzi alternatywnego miejsca, które mógłby zaproponować Hipoterapii.

  - Nie mamy terenów bez przeznaczenia lub są one objęte ochroną – tłumaczy Gackowska.

  Fundacja nie zamierza rezygnować i deklaruje, że podejmie wszelkie działania, żeby znaleźć jak najlepsze miejsce dla swoich podopiecznych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ursyniak 13 5 miesięcy temuocena: 50% 

   Kto zdecydował o przebiegu POW ? To skandal !!! A na budowę domów w otulinie Rezerwatu Las Kabacki miejsce się znalazło ? Panie burmistrzu Kempa , do roboty !

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olka 12 5 miesięcy temuocena: 80% 

   Można ośrodek przenieść do parku w Powsinie, znalazło się tam miejsce na korty tenisowe, znajdzie się na hipoterapię (koniki w Powsinie - super). Panie Burmistrzu Kempo - decyzja w Pana podpisie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~debenek 11 5 miesięcy temuocena: 100% 

   No chyba nie bardzo, Park Kultury jest jednostką budżetową miasta czyli podlega bezpośrednio HGW

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~OW 10 5 miesięcy temuocena: 67% 

   To pan Kempa powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem o ten Powsin do pani HGW.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kenez 9 5 miesięcy temu

   @debenek - panie burmistrzu pan pisze pod nazwiskiem @OW - Kempa nie wystąpi, bo szefowa stowarzyszenia nie jest szychą w jego partii

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~monika 8 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Rzeczywiscie od ponad 20 lat mowilo sie o obwodnicy poludniowej Warszawy ale pomimo tego powstawaly tu kolejne osiedla, inwestowała w te tereny Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego, wiec może nie dziwmy sie malej organizacji pozarzadowej.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szpieg 7 5 miesięcy temuocena: 83% 

   Park Cichociemnych?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hanka 6 5 miesięcy temuocena: 67% 

   Hanka W naszej społeczności zwycięża lobby handlowe, walka o miejsce na bazarek przy Płaskowickiej ! Setka niepełnosprawnych dzieci z terapii ,6 koni przystosowanych do pracy w hipoterapii, kilkunastu wyszkolonych terapeutów po trzydziestu latach na bruk. Wyrażnie nikt nie chce im pomóc!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mimi 5 5 miesięcy temuocena: 60% 

   Przecież było wiadomo od wielu lat, że będzie budowana południowa obwodnica. Dlaczego fundacja czekała do ostatniej chwili na znalezienie nowego miejsca do funkcjonowania. Teraz to wygląda na wymuszanie emocjonalne nowej lokalizacji. Niemniej życzę wynegocjowania dobrego miejsca.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wanda 4 5 miesięcy temuocena: 0% 

   Radzę poćwiczyć czytanie ze zrozumieniem.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 3 5 miesięcy temuocena: 57% 

   Wymuszanie emocjonalne NIE, naiwność TAK. Po 30 latach współpracy wierzyliśmy do końca, że SGGW Uczelnia o takim profilu i takich możliwościach będzie nadal zainteresowana współpracą z zespołem specjalistów z dziedziny terapii z udziałem koni, a my będziemy mogli oprócz wspierania powstawania prac magisterskich i licencjackich z dziedziny hipoterapii, prowadzenia praktyk studenckich i studenckiego wolontariatu, organizacji konferencji międzynarodowych i warsztatów, przede wszystkim prowadzić zajęcia hipoterapii dla naszych podopiecznych!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 2 5 miesięcy temuocena: 63% 

   Wymuszanie emocjonalne NIE, naiwność TAK. Po 30 latach współpracy wierzyliśmy do końca, że SGGW Uczelnia o takim profilu i takich możliwościach będzie nadal zainteresowana współpracą z zespołem specjalistów z dziedziny terapii z udziałem koni, a my będziemy mogli oprócz wspierania powstawania prac magisterskich i licencjackich z dziedziny hipoterapii, prowadzenia praktyk studenckich i studenckiego wolontariatu, organizacji konferencji międzynarodowych i warsztatów, przede wszystkim prowadzić zajęcia hipoterapii dla naszych podopiecznych!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ktoś, kto akurat wie. 1 5 miesięcy temuocena: 33% 

   Najlepiej to nie znać kulisów sprawy, a jednak się wypowiedzieć - brawo.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1231 sekundy
  REKLAMA