REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 sierpnia 2018, 17:02 komentarzy 6

  (pixabay.com)

  Ursynów nie pójdzie śladem Mokotowa i nie będą tu rosnąć góry niewywożonych śmieci. Jest firma, która chce zająć się odpadami przez najbliższe miesiące. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg.

  Umowa z firmą wywożącą śmieci z Ursynowa i Wilanowa była podpisana do 31 grudnia 2018 r., ale pieniądze, które były zaplanowane na wywóz skończyły się wcześniej, wystarczą tylko do końca września. Podobnie było na Mokotowie oraz obu Pragach.

  - Z różnych względów płaciliśmy więcej, przede wszystkim ilość wyrzucanych śmieci różniła sie od deklarowanych. Może upalne lato sprawiło, że przybyło butelek po napojach? Na Mokotowie zmienił się operator i były problemy, na Ursynowie tak nie będzie - mówi rzeczniczka stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb.

  Ta sama firma i (na razie) te same pojemniki

  W odpowiedzi na ogłoszony w lipcu przetarg zgłosiła się jedna firma - Suez Polska. Ta sama, która już teraz obsługuje Ursynów i Wilanów. Z obu dzielnic śmieciarki wywożą miesięcznie ponad 1.600 ton odpadów. Za usługi od października do grudnia miasto zapłaci 16,7 mln złotych.

  - Dobrą informacją dla mieszkańców Ursynowa  jest to, że ofertę złożyła dotychczasowa firma odbierająca odpady. Nie będzie konieczności wymiany np. pojemników, nikt nawet niczego nie zauważy - mówi Agnieszka Kłąb.

  Nie powtórzy się więc sytuacja z Mokotowa. Tam umowa na wywóz odpadów skończyła się już w kwietniu. Do ogłoszonego przetargu nikt się nie zgłosił. Fiaskiem zakończyły się również negocjacje z dotychczasowym operatorem - firmą Lekaro. W rezultacie od 1 sierpnia śmieci z najludniejszej dzielnicy Warszawy wywozi miejska spółka MPO, który początkowo nie radziła sobie z tym zadaniem. W altankach przez wiele dni zalegały góry śmieci. Sytuacja unormowała się dopiero po kilku tygodniach.

  Szykuje się kolejny przetarg śmieciowy

  W ciągu najbliższych kilku tygodni miasto ogłosi kolejne przetargi na wywóz odpadów - tym razem na cały 2019 rok. Początkowo, już w kwietniu, planowało zlecenie tego zadania Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania bez przetargu, za pomocą dozwolonej w ustawie procedury "in-house", czyli "we własnym zakresie, przy użyciu własnego przedsiębiorstwa". Komercyjni operatorzy śmieciowi zaskarżyli tę decyzję do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta, na rozprawie 5 lipca, wstrzymała procedurę bezterminowo. 

  - Decyzja KIO oznacza, iż nie ma gwarancji, że postępowanie "in-house" zakończy się w terminie umożliwiającym bezproblemowe zapewnienie odbioru odpadów.  Dlatego też, miasto wybrało najlepsze rozwiązanie – czyli rozpisanie przetargu na wykonawców, którzy od 1 stycznia będą świadczyli tę usługę. Prace nad przetargiem są zaawansowane - informuje stołeczny urząd.

  Warto dodać, że wkrótce czekają nas zmiany w segregowaniu śmieci. W tej chwili obowiązują trzy pojemniki: na odpady mokre, czyli zmieszane, suche (plastik, papier, metale, kartony) oraz szkło. Od stycznia oddzielnie będziemy zbierać szkło, metal, papier, odpady kuchenne (obierki) i odpady zmieszane. Z pewnością liczba kubłów wpłynie na ceny przetargowe, a z czasem - być może - na wysokość opłat dla mieszkańców. Decyzję w tej sprawie będzie musiała podjąć Rada m. st. Warszawy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Przyjaciel zwierząt 6 ponad rok temuocena: 100% 

   Swoją drogą jestem ciekaw, co się dzieje z odpadami, które sortujemy od dłuższego czasu. Czy Sita płaci "wyspecjalizowanym" firmom za ich odbiór i recykling? Co dalej z nimi? Czy przypadkiem nie lądują na leśnych składowiskach z przypadkowym pożarem co 3 lata? Ktoś sprawdzał? Ktoś wie? Boje się, że płacąc niemałą kwotę za odbiór śmieci, tylko usypiam swoje sumienie, a tak naprawdę nabijam kasę paru cwanikom. Prszypuszczam, że jak sortowanie śmieci ruszyło to władze miasta mają głęboko gdzieś, co się z tymi odpadami dalej dzieje?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ursynowiankaaa 5 ponad rok temuocena: 67% 

   Dokładnie, każą sortować śmieci w domach, a potem przyjeżdża śmieciarka i wszystko wrzuca do jednego kontenera...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 4 ponad rok temuocena: 100% 

   niestety - firmy odbierające śmieci nie mają obowiązku ich segregować, a miasta to już nie obchodzi, gdzie one trafią.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asik 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Warto aby miasto zadbało wreszcie o częstszy wywóz odpadów mieszanych w okresie letnim zwlaszcza z posesji domków jednorodzinnych w blokach jest częciej odbiór. Co 2 tyg. wywóz to za rzadko w domkach. W upalne dni wszystko w koszu sie rozkłada mięso warzywa zapach jest straszny na kilka metrów i muchy czekamy na epidemię?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Takie rzeczy tylko w Wawie

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~miłek 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Hanka wie co robić

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3946 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020