REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 września 2020, 13:25 komentarzy 7

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Pierwsza wybudowana od stu lat prawosławna cerkiew w stolicy została dziś poświęcona przez metropolitę Warszawy i całej Polski Sawę. Hagia Sophia na obrzeżach Ursynowa, nawiązuje do słynnej bizantyjskiej budowli w Stambule. Będzie służyć wiernym z południowej części aglomeracji warszawskiej.

  To trzecia cerkiew w stolicy i pierwsza wybudowana od ponad stu lat. Dwie pozostałe - na Pradze i na Woli - powstały podczas zaboru rosyjskiego. Warszawska Hagia Sophia wyrosła na działce przy ul. Puławskiej 568, przy granicy stolicy, kupionej za pieniądze z odszkodowania za dekret Bieruta, który dotyczył przedwojennej własności kościoła cerkiewnego na Woli.

  ZOBACZ: "MAŁE POŚWIĘCENIE" WARSZAWSKIEJ HAGII SOPHII

  Skąd architektura podobna do bizantyjskiej światyni Hagia Sophia w Stambule? Pomysł narodził się podczas wizyty metropolity Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Sawy w Patriarchacie Konstantynopolitańskim w Stambule.

  - Pomyślał wtedy, że cerkiew, o której budowę w Warszawie się stara, powinna być hołdem dla kolebki chrześcijaństwa, jaką jest świątynia Hagia Sophia - mówi ks. Adam Siemieniuk, probosz ursynowskiej parafii prawosławnej.

  Kopuła unosi się w powietrzu

  Projekt stworzony został przez nieżyjącego już Andrzeja Markowskiego z pracowni APA Markowski Architekci. Markowski wybrał się na dwutygodniową wycieczkę do Turcji, gdzie codziennie ze szkicownikiem chodził do bazyliki, aby z bliska poznać całą budowlę. Zasada konstrukcji obydwu świątyń jest taka sama.

  - Chcieliśmy uzyskać efekt, że kopuła unosi się w powietrzu – opowiadał nam dwa lata temu Markowski. - Udało się dzięki podcieniom i oknom – tłumaczy.

  Potężny budynek widoczny jest z daleka, jego powierzchnia wyniesie 1225 m2, a wysokość ponad 21 metrów! Ważnym elementem budowli jest dzwonnica znajdująca się w zachodniej części – ma 16 metrów wysokości i wyposażona jest w aż dziesięć dzwonów.

  Bogate polichromie

  Wnętrze świątyni pokryte będą w całości polichromiami. Ich rozpisywanie potrwa jeszcze prawie 2 lata. Gotowy jest już wizerunek Chrystusa Pantokratora w centralnej części oraz ołtarz. Ich autorem jest prof. Wołodymir Teliczko pochodzący z Ukrainy, twórca malowideł w największej polskiej świątyni prawosławnej Świętego Ducha w Białymstoku.

  W świątyni, mimo trwających jeszcze prac wykończeniowych, od niedzieli, 20 września odbywać się będą regularne nabożeństwa dla wiernych. Dotychczas liturgie odprawiano w drewnianej kaplicy obok budowanej cerkwi. Sama budowa Hagii Sophii ma szansę zakończyć się wiosną przyszłego roku. Wiele zależy od środków, inwestycja finansowana jest w całości ze składek wyznawców prawosławia z Ursynowa, Wilanowa oraz miejscowości wokół stolicy.

  - W tej chwili mamy 250 parafian. Do tej pory mieli oni do najbliższej świątyni około 20 km, więc potrzebują czegoś bliżej. Szczególnie że muszą dowozić swoje dzieci na lekcje religii - mówi proboszcz ks. Adam Siemieniuk.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 118

  • 77
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 16
   PRZYDATNY
  • 7
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~A wszyscy 7 6 miesięcy temu

   bez maseczek.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pipiripi 6 7 miesięcy temuocena: 20% 

   Brakuje sw. Wlodzimierza....

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Misiek 5 7 miesięcy temuocena: 43% 

   Byłem w Stambule widziałe Hagie Sophie, ta cerkiew wcale nie jest podobna

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 4 7 miesięcy temuocena: 80% 

   Bardzo ładne, tylko czy 250 parafian będzie w stanie utrzymać taką cerkiew ?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 3 7 miesięcy temuocena: 89% 

   To są pewnie dane oficjalne, a w okolicy Piaseczna mieszkają tysiące ludzi zza wschodniej granicy, którzy skorzystają na budowie świątyni.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Popo 2 7 miesięcy temuocena: 75% 

   Boom weź pod uwagę, że oni raczej oszczędzają a nie wydają. I że wśród nich są także grekokatolicy. No iże teraz są tam zdaje się dwie cerkwie: jedna funkcjonująca tradycyjnie, w ramach patriarchatu moskiewskiego i druga niezależna.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Popo, nie znam ich zwyczajów tak dobrze, ale coraz częściej przenoszą się do Polski całymi rodzinami, więc pewnie potrzebują swojej świątyni. A odnośnie datków to u polskich katolików to chyba najwięcej dobrowolnie łożą emeryci, więc też nie najbogatsi.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3544 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.04.2021 - 30.04.2021