REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Sportowych emocji nie zabraknie na pewno tak, jak nie zabrakło w poprzednich edycjach

  Sportowych emocji nie zabraknie na pewno tak, jak nie zabrakło w poprzednich edycjach (KT)

  Rusza kolejna edycja Etnoligi – piłkarskiego turnieju dla dorosłych łączącego wszystkich, bez jakichkolwiek uprzedzeń. Po raz 22. na boisku rywalizować będą osoby o różnym kolorze skóry, różnym wyznaniu czy orientacji seksualnej.

  Głównym celem Etnoligi jest wspólna zabawa dla wszystkich pasjonatów piłki nożnej, którzy jednocześnie przeciwstawiają się seksizmowi, rasizmowi i homofobii. Amatorski turniej to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również okazja do poznania nowych, ciekawych osób z Polski i całego świata.

  - Turniej to punkt zaczepienia do dalszej rozmowy, interakcji. Jestem fanem robienia takich rzeczy razem. Dzięki temu powstają przyjaźnie, a nawet małżeństwa. Ludzie zdobywają w ten sposób pracę, wyjeżdżają razem na wakacje – mówi jeden z organizatorów Etnoligi Krzysztof Jarymowicz z Fundacji dla Wolności.

  Turniej rozpoczyna się 10 kwietnia i potrwa do 26 czerwca. Mecze odbywać się będą co sobotę na boisku „Orlik” przy ul. Przy Bażantarni 3. Organizator zastrzega jednak, że w związku z trwającą pandemią koronawirusa terminy mogą się przesunąć.

  Turniej dla każdego

  Drużyna, która chce przystąpić do turnieju, musi składać się z co najmniej 10 osób. Ponadto muszą w niej grać co najmniej 3 kobiety (przynajmniej 2 na boisku w trakcie meczu) oraz składać się z co najmniej trzech narodowości. Jeśli ktoś nie ma swojej drużyny, to nic straconego – organizatorzy pomogą takiej osobie znaleźć miejsce w jednym z istniejących zespołów lub utworzony zostanie nowy.

  Mecze prowadzić będą profesjonalni sędziowie. Na miejscu będzie opieka medyczna, dostępne przebieralnie z prysznicami. Organizator zapewnia również wodę pitną. Jako że Etnoliga to projekt społecznościowy, uczestnicy będą też pomagać w organizacji turnieju. Każda drużyna w wybrany dzień będzie odpowiedzialna za logistykę. Nie ma się jednak czym przejmować.

  - To będą proste czynności. Zawodnicy będą musieli pilnować oraz wydawać sprzęt czy zbierać statystyki od sędziów i przekazywać je mi – zapewnia Jarymowicz.

  W listopadzie zeszłego roku UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich) uznała Etnoligę za najlepszy projekt w amatorskim futbolu. Wcześniej pomysł Fundacji dla Wolności dostrzegł Polski Związek Piłki Nożnej, który zgłosił go dalej do europejskiej organizacji.

  "Piłka nożna naprawdę łączy"

  Pierwszy tego typu turniej, jeszcze nie pod nazwą Etnoliga, miał miejsce 16 lat temu. Jarymowicz chciał wówczas dotrzeć do uchodźców z ośrodków dla cudzoziemców. Na przeszkodzie stanęła bariera językowa. Wtedy pojawił się pomysł na turniej piłki nożnej.

  - To był strzał w dziesiątkę. Dzięki temu rozwinęliśmy wiele innych projektów. Z czasem grać zaczęły również dziewczyny. Wtedy poczułem, że piłka nożna naprawdę łączy! – opowiada Jarymowicz.

  Jak zauważa, sport sprawia, że łatwiej wejść w kontakt z innymi ludźmi, gdyż jest oparty na emocjach i wspólnej pasji. Dzięki niemu uchodźcy mogli chociaż na chwilę zapomnieć o przykrych doświadczeniach i oddać się swojej ulubionej grze. Jarymowicz wspomina także o przypadkach, gdy osoby homoseksualne bały się wyjść uprawiać sport, obawiając się wytykania palcami. To samo spotykało osoby o innym kolorze skóry.

  - Tworzymy przestrzeń, gdzie wszyscy bez wyjątku mogą przyjść i czuć się swobodnie. Na Ursynowie spotykamy się z bardzo dużą przychylnością. Urzędnicy również starają się pomóc. Niestety nie wszędzie tak jest – podkreśla.

  Udział w Etnolidze jest bezpłatny, aczkolwiek należy wpłacić kaucję. W ten sposób organizatorzy chcą uniknąć zespołów "widmo". Zapisy prowadzone są online na stronie internetowej Etnoligi lub na profilu turnieju na Facebooku. Chętni powinni się jednak pospieszyć – maksymalna liczba zespołów wynosi tylko 20. Turniej odbywa sie w ramach programu "Aktywny Warszawiak" i jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  11Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~UrsynowskiGad 11 miesiąc temuocena: 11% 

   Bardziej tradycyjny jestem i wolę składy narodowe niż takie multi-kulti typu Liga Mistrzów. Jakoś na jesieni czekałem na kogoś blisko ursynowskiego boiska i widziałem kawałek meczu Polaków z Ukraińcami. Szybko się zorientowałem, że to są "nasi" i "tamci" bo w obu drużynach szalał zespół Touretta.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ja 10 miesiąc temuocena: 23% 

   ~talencio: 100% racji, Ursynów pod względem infrastruktury sportowej to pustynia, wiedzą o tym ci, którzy sport uprawiają/ chcą uprawiać, niestety z własnego doświadczenia wiem jak to jest -> w weekendy jest to często jeżdżenie od boiska do boiska w poszukiwaniu skrawka wolnej przestrzeni do pogrania, a w tygodniu popołudniami nie jest to w ogóle możliwe bo wszystko jest zajęte (przez szkółki); brakuje 1 pełnowymiarowego i kilku mniejszych boisk, by wszyscy chętni mogli swobodnie uprawiać sporty

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~talencio 9 miesiąc temuocena: 36% 

   Tymczasem Ursynów to największa dzielnica w Warszawie (a prawdopodobnie w Polsce), w której nie ma pełnowymiarowego boiska piłkarskiego. Na terenie Ursynowa działa co najmniej 16 szkółek piłkarskich, w których trenuje kilkaset dzieci, a seniorzy ursynowskiego SEMPA muszą rozgrywać mecze w roli gospodarza w Ursusie. Starsze roczniki jeżdżą na treningi do Konstancina. Każda możliwa działka jest sprzedawana deweloperom, bądź pod kolejne centrum handlowe.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 8 miesiąc temuocena: 69% 

   Czy pozostałe 17 dzielnic ma takie boiska? Czy oczekujesz, że dzielnica ma teraz kupować od właścicieli gruntów inwestycyjnych działki by zrobić w tym miejscu boisko? Chyba masz mgliste pojęcie ile kosztuje taka działka.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 7 miesiąc temuocena: 33% 

   A co by się takiego kurła stało, żeby zamiast kolejnego bloczku na Ursynowie powstał taki kompleks boisk? Władze miasta mają również kreować ład przestrzenny. To jest miasto a nie zbiór prywatnych jurydyk. Co to za fetysz betonu?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 6 miesiąc temuocena: 73% 

   @talencio & Kronik - a w którym miejscu na Ursynowie proponujecie takie pełnowymiarowe boisko, kompleks boisk?? I co na to sąsiedzi?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 5 miesiąc temuocena: 78% 

   Jako, jak zwykle będzie to stała lokalizacja dotycząca bazarku czy też boiska - parking przy urzędzie :-) Jakoś piszący o tych boiskach nie widzą w ogóle obiektów sportowych na Ursynowie i nie zauważyli, że nad POW też mają powstać nowe.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 4 miesiąc temuocena: 100% 

   @Boom - można by jeszcze pod Lasem Kabackim wyrżnąć trochę drzew i tam zrobić bazarek, olimpijski kompleks boisk, lodowisko i co tam jeszcze trzeba. W sumie tam i tak jest wiele drzew, to jakby wyciąć ze 200, to nikt nie zauważy. A jak się weźmie ekipę z Białowieży to wytną tylko "suche i z kornikiem".

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~początek końca 3 miesiąc temuocena: 31% 

   brawo, taki mały kroczek w kierunku "normalności", która już opanowała zachód, polegającej na dopuszczaniu do mężczyzn do rywalizacji kobiecej czy dziecięcej, męskich transseksualistów do korzystania z damskich toalet itp. Idealna okazja dla panów marzących o ścisłym kryciu w obronie pań z drużyny przeciwnej, z nadzieją na tradycyjną wymianę koszulek po meczu. W kolejnej edycji najpewniej obok wymogu udziału kobiet pojawi się informacja o minimalnej liczbie dzieci w drużynie. tak to działa, krok po kroczku właśnie...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 2 miesiąc temuocena: 0% 

   Oczywiście w związku powyższym powinno się zabronić budowy boisk :-) Coś jeszcze?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 1 miesiąc temuocena: 81% 

   @początek końca - jakieś problemy emocjonalne zdiagnozowano już u Ciebie? Czy to po prostu marzenia z tą wymianą koszulek? Czy to, że w drużynie grają obok siebie różne osoby musi od razu wiązać się z jakimś seksem? Nie da się grać tak po prostu? Myślę, że problemy z szatnią jakoś można załatwić. No ale to może być nie do przeskoczenia dla prawdziwych patriotów.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4734 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.04.2021 - 30.04.2021