REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (ZTM)

  Jeden ze zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego, który będzie realizowany w przyszłym roku zakłada zazielenienie przystanków autobusowych na Ursynowie. W całej Warszawie jest już 26 takich "ekologicznych" wiat. Jak się sprawdzają rośliny nad głowami pasażerów?

  Na projekt "Łąki na przystankach" zagłosowało ponad 2,3 tys. osób. Pomysł mieszkanki Doroty Gaweł zakłada zazielenienie dachów 8 przystanków przy stacjach metra Natolin i Imielin.

  - Dachy wiat przystankowych są przestrzenią niezagospodarowaną, często zaszkloną (w gorące dni nagrzewa się i wpływa na zwiększenie temperatury). Projekt przyczyniłby się do utworzenia przestrzeni gdzie po początkowym nasadzeniu, dobór gatunków roślin kształtowałby się naturalnie, bez ingerencji człowieka - przekonuje autorka.

  Chodzi nie tylko o walory estetyczne i uprzyjemnienie pasażerom oczekiwania na przyjazd autobusu, ale też korzyści ekologiczne. Zielony przystanek w założeniu zwiększa bioróżnorodność, zatrzymuje wodę, a więc zwiększa wilgotność powietrza, obniża temperaturę nawierzchni, redukuje hałas i emisję dwutlenku węgla.

  Pasażerka: "Dach się nie nagrzewa"

  Podobne rozwiązania są już w Warszawie. W maju zazieleniły się wiaty na Mokotowie, przy pętli w alei WIlanowskiej, również z inicjatywy mieszkańców, którzy zgłosili projekt do Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok.

  - Najlepsze jest to, że dach się nie nagrzewa i jest pod nim wyraźnie chłodniej. Szkoda tylko, że wiaty są tak małe, że nie schronią się przed słońcem wszyscy, którzy by chcieli - mówi nam pani Agata, pasażerka komunikacji, którą pytamy o zdanie na temat łąki na dachu przystanku.

  Jeszcze wcześniej, bo dwa lata temu przystankowe łąki zadebiutowały na Żoliborzu.

  - Po raz pierwszy rozchodnik na dachu wiaty pojawił się w 2020 r. Firma AMS – operator wiat przystankowych – wyłożyła go na żoliborskim przystanku Ks. Popiełuszki 02. Rozwiązanie sprawdziło się i w kolejnym roku rośliny zagościły na kolejnych 20 zadaszeniach – na Mokotowie, Woli, Żoliborzu, Pradze-Południe, Bemowie i we Włochach - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

  Zarządcy komunikacji są dobrej myśli o zazielenianiu przystanków rozchodnikiem. Jest rośliną (byliną), która dobrze sprawdza się w miejskich warunkach (rozchodnikowe „dywany” są również na torowiskach tramwajowych) i dobrze znosi niekorzystne warunki klimatyczne. Jest bezobsługowy – nie wymaga podlewania i nawożenia, a jednocześnie długo wygląda świeżo i estetycznie.

  Co daje rozchodnik na dachu?

  Jak zbadano rozchodniik ma korzystny wpływ na jakość powietrza – ogranicza jego zapylenie w rejonie wiaty o ok. 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni obniża temperaturę pod wiatą o 3-5 stopni Celsjusza.

  - W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do retencji wody opadowej. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom. Wytrzymuje minusowe temperatury w zimie - podaje ZTM.

  Na Ursynowie mieszkańcy zdecydowali o zazieleniu ośmiu wiat na przystankach przy metrze Natolin i Imielin: Metro Natolin (01, 02, 03, 04), Metro Imielin (01, 02) oraz Polinezyjska 03 i Lanciego 01. Realizacja projektu powinna nastąpić przed majem przyszłego roku, tak aby korzyści z zielonych dachów pasażerowie zauważyli jeszcze przed upałami.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 100

  • 59
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 6
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  21Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~JPRDLE 21 2 dni temuocena: 100% 

   nawet na tym zdjęciu widać jak wygląda "zazielenianie" Warszawy. Wiata przystankowa ile ma m2? - 20? A ile betonu wokół- setki m2. Przykład z Cynamonowej, przystanki Szolc Rogozińskiego- ile m2 betonu jest wykładane przy remoncie przystanku z przyległościami? Po drugiej stronie to samo- przystanki wybetonowane jakby obsługiwały setki pasażerów na godzinę. A można było nasadzić drzew (które by dawały cień) i zrobić trawniki, klomby z kwiatami (jak chociażby w Wilanowie, czy Mokotowie). Ale wtedy konkretna firma brukarska by mniej zarobiła...

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zewsząd i znikąd 20 14 dni temuocena: 83% 

   Bardzo dobry pomysł. Stare wiaty były brzydkie, ale miały jedną niezaprzeczalną zaletę: dobrze chroniły przed słońcem, wiatrem, deszczem i śniegiem. Niestety mam wrażenie, że nowe wiaty zostały zaprojektowane przez ludzi, którzy z przystanków nie korzystają i nie rozumieją, do czego służy wiata. Daszek półprzezroczysty, prawie w ogóle nie chroni przed słońcem. Pod daszkiem szczelina na tyle szeroka, że jeżeli wieje akurat w tę stronę, można nieźle zmoknąć w głębi wiaty. I wisienka na torcie: na niektórych przystankach listwa tak wystaje, że zasłania ewentualny napis "Na żądanie" u dołu tabliczki z numerem linii. Tylko wysokie osoby są w stanie sprawdzić, czy taki napis tam jest, czy go nie ma. Po prostu bardzo niefunkcjonalne wiaty.

   Edytowany: 14 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~maniek 19 14 dni temuocena: 100% 

   Brawo ~zewsząd i znikąd! Bardzo trafne UWAGI i to należy polecić inwestorom dysponującym pieniędzmi podatników z Ursynowa i nie tylko.. Mam nadzieję , że wezmą te uwagi do serca.

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paulo 18 18 dni temuocena: 100% 

   A ja jestem ciekaw, ile waży zawartość takiej masy roślinnej (ziemia plus rośliny). Chodzi mi o wytrzymałość wiaty przystankowej.

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 17 17 dni temuocena: 100% 

   Dolicz do tego wodę i/lub śnieg z lodem. Nie wiem czy tam są przewidziane odpływy i czy są odporne na zatkanie, ale mam nadzieję, że projektant to policzył i uwzględnił.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 16 18 dni temuocena: 28% 

   Że też ludzie nawet na taki niewinny i pozytywny projekt przychodzą wylać jad...

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~proste? 15 16 dni temuocena: 57% 

   Jak ci spadnie daszek na głowę, czy będzie kapało błotko śmierdzące , to już nie powiesz , ze niewinny , pozytywny projekt. Projektowanie musi uwzględniać przewidywanie pozytywnych i negatywnych oddziaływań pomysłu.

   Edytowany: 16 dni temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zewsząd i znikąd 14 14 dni temuocena: 100% 

   "Jak ci spadnie daszek na głowę, czy będzie kapało błotko śmierdzące , to już nie powiesz , ze niewinny , pozytywny projekt. Projektowanie musi uwzględniać przewidywanie pozytywnych i negatywnych oddziaływań pomysłu." Tak, i na pewno to projekt idiotów, którym nawet nie przyszło do głowy, że można by coś takiego uwzględnić... [/ironia]

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ano 13 18 dni temuocena: 100% 

   Nie tylko przystanki warto zazielenic, także przydałoby się otoczyć szybkorosnacym bluszczem altany śmietnikowe

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kit 12 18 dni temuocena: 100% 

   bluszcz owszem, ale nie trawa!!!

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~czyt. 11 18 dni temuocena: 75% 

   Najpierw jeden yntelygent pracujący forsuje wiaty przystanków z najgorszego materiału, a następnie drugi projektuje tam trawniki. Oczywiście obaj biorą niezłą kasę za projekt, a firma i miasto załatwiają sobie dofinansowanie. Jak myślicie: za czyje pieniądze ta zabawa ?

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~basta 10 19 dni temuocena: 59% 

   To jest chore! Nawet na zdjęciu widać , brunatno-zielone bagienko.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~max 9 19 dni temuocena: 48% 

   No ludzie... Już teraz wszędzie nieskoszone trawniki, które wyglądają w środku miasta po prostu wieśniacko (mogliby chociaż kosić wzdłuż pasów drogowych i chodników czy DDR ale po co?). Tylko brakuje żeby taki śmietnik był na wiatach przystankowych. W Polsce mam wrażenie że ludzie w ogóle nie maja wyobraźni.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ja 8 20 dni temuocena: 56% 

   Totalna głupota!!! Trawniki cały czas koszą do zera!!!

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Milo 7 20 dni temuocena: 64% 

   Koszenie trawników jest rzeczywiście totalną głupotą, ale zazielenianie dachów wiat jest akurat przejawem mądrości.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 18 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czytelnik 6 20 dni temuocena: 58% 

   Pseudoekologiczne wyrzucanie pieniędzy.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Milo 5 20 dni temuocena: 42% 

   A znasz się na tym, czy po po prostu musisz wypluć z siebie trochę jadu? Akurat nasadzenia na dachach wiat to jest świetny patent, na dodatek po początkowym okresie właściwie nie generuje kosztów, więc co cię tak uwiera?

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 14 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawa 4 20 dni temuocena: 80% 

   Możesz wrócić do siebie

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~max 3 19 dni temuocena: 63% 

   do Milo - może uwiera go to że będzie to kolejne zaniedbane "zielone" miejsce, które prędzej czy później stanie się tylko i wyłącznie problemem, czyli trzeba będzie wyrzucić więcej kasy w błoto. To naprawdę mamy juz wszystkie tereny wokół cacy, skoro zabieramy się za takie projekty? Może warto zacząć od zrobienia wszystkiego co na ziemi?

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 15 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • StasioJasio 2 19 dni temuocena: 28% 

   @Max jak bys doczytal do konca to to sa pieniadze z budzetu obywatelskiego -decyduja mieszkancy co chca. Mogles zaglosowac np na sciezke rowerowa plac zabaw dowolne cos, ale napewno nie oddales glosu na nic.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 7 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czytelnik 1 17 dni temuocena: 80% 

   @StasioJasio pisze: "to to sa pieniadze z budzetu obywatelskiego -decyduja mieszkancy co chcą" i (niestety) ma rację. To kolejny przykład, gdy "zbiorowa mądrość" z mądrością nie ma wiele wspólnego a jednak próbować trzeba.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.56 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022