REKLAMAA1 TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 grudnia 2020, 13:14 komentarzy 15

  (UM Warszawa)

  Naczelniczki, prezydentki, dyrektorki. Już niedługo w warszawskim ratuszu pracujące tam kobiety będą mogły sfeminizować nazwy swojego stanowiska. Taką możliwość dał prezydent Rafał Trzaskowski. Językoznawcy mają wątpliwości.

  Od 1 stycznia 2021 roku kobiety pracujące w urzędzie miejskim, a także w urzędach dzielnicowych będą mogły wybrać rodzaj nazwy pełnionej przez nie funkcji, w jakiej chcą, by się do nich zwracać – męski lub żeński. Możliwość ta jest częścią zapowiadanego w czasie kampanii wyborczej na prezydenta stolicy w 2018 roku przez Rafała Trzaskowskiego programu „Warszawa dla kobiet”.

  Wybór między męską a żeńska formą będzie dobrowolny. Kobiety same mogą wybrać czy wolą pozostać np. naczelnikiem, czy może jednak stać się naczelniczką.

  - Ile kobiet, tyle opinii. Część woli być nazywana tak, a część tak. Kobiety, które wolą używać zfeminizowanej nazwy, mają teraz taką możliwość. Jest to kwestia indywidualna – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza. Rzecznik, ponieważ – jak twierdzi – woli formę męską.

  Można wybrać, ale nie wszędzie

  Możliwość wyboru dotyczy, jak na razie, jedynie niektórych, mniej oficjalnych, pism. To, jakiej formy można używać w administracji samorządowej, określa rozporządzenie Rady Ministrów z 2018 roku. Form żeńskich kobiety będą mogły używać np. w nagłówkach pism urzędowych, mailach czy na drzwiach swoich gabinetów. Wyznaczonych zostało kilkadziesiąt stanowisk, których nazwy można zmienić.

  - To zapowiedź, że zostaną podjęte kroki, by zmiany dokonać na poziomie ustawy – zaznacza Gałecka.

  Burmistrz Ursynowa Robert Kempa popiera podjętą przez Rafała Trzaskowskiego decyzję.

  - Nie mam z tym problemu, chociaż niektóre formy mi się nie podobają, np. ministra. Naczelniczka czy rzeczniczka są już w porządku – stwierdza Kempa.

  Wątpliwości mają za to językoznawcy. Docent Grażyna Majkowska z Uniwersytetu Warszawskiego zaznacza, że może to powodować niepotrzebny chaos w urzędach, a decyzja Trzaskowskiego jest zbyt pochopna.

  - Tradycja podpowiada użycie form męskich, chociaż system języka polskiego daje możliwość tworzenia form żeńskich od męskich rzeczowników, wtedy jednak zaczyna to być problem stylistyczny. Jako konserwatywny językoznawca jestem temu przeciwna – mówi Majkowska.

  Zaznacza również, że wiele zależy od społecznej akceptacji, a jeśli podejmuje się już taką decyzję to należałoby przedtem skonsultować ją z Radą Języka Polskiego. Uważa także, że tego typu kwestie nie powinny być regulowane ustawą, ponieważ język cały czas się zmienia.

  "Potrzebna większa symetria"

  Ostatni raz Rada Języka Polskiego odniosła się do sprawy żeńskich form nazw zawodów i tytułów w listopadzie zeszłego roku.

  - Dążenie do symetrii systemu rodzajowego ma podstawy społeczne; językoznawcy mogą je wyłącznie komentować. Prawo do stosowania nazw żeńskich należy zostawić mówiącym, pamiętając, że obok nagłaśnianych ostatnio w mediach wezwań do tworzenia feminatywów istnieje opór przed ich stosowaniem – czytamy w treści stanowiska RJP.

  Stwierdzono jednak, że „polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna, symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa”.

  Czy żeńskie formy nazw stanowisk się przyjmą i czy kobiety rzeczywiście będą korzystać z możliwości ich wyboru? Czas pokaże.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 70

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 10
   OBOJĘTNY
  • 14
   NIEPRZYDATNY
  • 12
   WKURZONY
  • 21
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Funky Bążur 15 miesiąc temuocena: 88% 

   A czy w urzędach będzie puszczany funk?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RC 14 miesiąc temuocena: 95% 

   I takimi pierdołami zajmuje się ten niemota. To, ża gauno leci do Wisły, to nieważne.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Babci89 13 miesiąc temuocena: 75% 

   Zróbcie coś z młodzierzą bo demoluja osiedla, parki, przystanki, kradną, biją się, plują!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Brick 12 miesiąc temuocena: 92% 

   Mam wątpliwości, jeśli forma żeñska jest naczelniczka to chyba forma męska powinna być naczelniczek ?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gregor 11 miesiąc temuocena: 79% 

   To jest tak:mamo,mamo zrób mi śniadanie!Słuchaj to,że sypiam z twoim ojcem nie znaczy że masz mówić do mnie mamo.To jak mam mówić? Normalnie,Andrzej.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~analityk 10 miesiąc temuocena: 79% 

   Problem jest taki, że padają firmy, ludzie tracą pracę, kasy z podatków nie będzie. Nadchodzi głód, bieda i wieczna władza frankistowskiej kliki Kaczyńskiego. Więc, żeby mydlić ludowi oczy debatuję się nad bzdurami i z sukcesem udaje się rozwiązać problem jaki się samemu wygenerowało. Teraz powinna powstawać strategia wali z bezrobociem i przestępczością w dzielnicy a nie jakieś bzdety.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Seniorek 9 miesiąc temuocena: 91% 

   Won!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Łukasz420 8 miesiąc temuocena: 94% 

   W szkole ten sam problem. Niby mam w ławce kolegę, ale może to kobieta? W końcu on jeszcze nie pracuje i nie może wybrać sobie końcówki XDDD

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawski_podatnik 7 miesiąc temuocena: 79% 

   Ale próżniaczysko i niedołęga Rafauł ma dylematy. Ręce opadają. A urzędnicza praca w lesie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~doktorek 6 miesiąc temuocena: 80% 

   Rzecz w tym, że o ile nazwy zawodów czy godności mogą przyjmować formę żeńską bądź męską, w zależności od płci osoby wykonującej zawód lub obdarzonej godnością, o tyle nazwy stanowisk przybierają już tylko formę męską, np. stanowisko naczelnika wydziału może zajmować najpierw (naczelnik) Kowalski, a następnie (naczelniczka) Iksińska (w nawiasie podałem nazwy godności). Oczywiście pani Iksińska może mówić o sobie per naczelniczka, inni też mają prawo się do niej tak zwracać (pani naczelniczko lub pani naczelnik, sam wolę drugą wersję), ale to nie zmienia faktu, że cały czas zajmuje stanowisko naczelnika. Z mojego punktu widzenia pomysł R.T. zrodzi niepotrzebne zamieszanie. Popieram Majkowską.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mojnick 5 miesiąc temuocena: 81% 

   Jak dla mnie, kobiety, to jest idiotyzm.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jprdle 4 miesiąc temuocena: 76% 

   Naprawdę... to są palące problemy mieszkańców Warszawy.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawdziwy_patriota 3 miesiąc temuocena: 35% 

   Pan to jednak typowy bukszpan, rozumiem że Pan ma problemy z wielozadaniowością, ale wydanie zgody by każda pracownica mogła sama zadecydować jak się do niej zwracać nie wymaga by zawieszać realizację wszystkich pozostałych zadań. No ale rozumiem. Ktoś kiedyś zapytał Pana o własne imię, to przez następny miesiąc nie mógł Pan pracować bo się tak długo zastanawiał co odpowiedzieć. Ludzie, czy wy czasami myślicie?

   Edytowany: 28 dni temu

   oceń komentarz 16 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jprdle 2 miesiąc temuocena: 73% 

   Prawdziwy idioto... Nie chce mi się nawet na ten temat z tobą pisać, ale niech będzie (w końcu są święta). Niech się najpierw te urzędniki za pracę wezmą a nie za decydowanie jak ma się do nich petent zwracać. Tytularyzm akurat, jest tu ostatnią rzeczą do zrobienia.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 33 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawdziwy_patriota 1 miesiąc temuocena: 29% 

   @patologia Proszę Pana, ja rozumiem, że na Pana poziomie to fotosynteza jest jedyną skomplikowaną czynnością jaką może Pan podjąć. Proszę niemniej spróbować zrozumieć (zachęcam z całego serca), że nikt nie każe nikomu się zwracać się do Pań urzędniczek w żaden określony sposób. Podjęto jedynie decyzję administracyjną, że Panie te MOGĄ same decydować jaką opcję preferują. A to czy petent będzie kulturalny czy będzie prostakiem jak Pan to już decyzją administracyjną się tego zmienić nie da. Świątecznie pragnę przypomnieć by nie zapomniał Pan oddychać, obserwując Pana wywód mam wrażenie, że te dwie szare komórki mogą o tym czasami zapominać... czego efekty już Pan przedstawił. Miłych świąt.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 11 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3402 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021