REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Rak to choroba spowodowana przez niekontrolowany wzrost nieprawidłowych komórek. Świadomość na temat nowotworów u dorosłych gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Niestety jest ona znacznie mniejsza w przypadku raka u dzieci.

  Białaczka

  To rak białych krwinek. W szpiku kostnym tworzą się nieprawidłowe białe krwinki. Mogą szybko wypierać zdrowe komórki. Wtedy organizm staje się bardziej podatny na infekcje i inne problemy zdrowotne. To najczęstszy rak wieku dziecięcego. Stanowi około 30% wszystkich nowotworów u dzieci. 

  Do najczęstszych typów możemy zaliczyć ostrą białaczkę limfocytową i ostrą białaczkę szpikową. Mogą prowadzić do bólu kości i stawów, zmęczenia, osłabienia, bladości skóry, krwawienia lub zasinienia, gorączki, utraty masy ciała. Ostra białaczka może bardzo się rozwijać. Dlatego należy je leczyć (zwykle za pomocą chemioterapii), gdy tylko zostanie zdiagnozowana.

  Guz mózgu i rdzenia kręgowego

  Rak mózgu i ośrodkowego układu nerwowego to drugi najczęściej występujący nowotwór złośliwy u dzieci. Stanowi około 26% nowotworów dziecięcych. 

  Większość guzów zaczyna się w dolnych częściach mózgu, takich jak móżdżek lub pień mózgu. Mogą powodować bóle głowy, nudności, wymioty, niewyraźne lub podwójne widzenie. Do częstych objawów można też zaliczyć zawroty głowy, drgawki, problemy z chodzeniem lub obsługą przedmiotów. Guzy rdzenia kręgowego występują rzadziej niż guzy mózgu. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy u swojego dziecka, umów się na wizytę u specjalisty. Poradnia onkologii dziecięcej - Onkolmed Warszawa świadczy profesjonalną pomoc lekarską.

  Nerwiak niedojrzały

  Nerwiak niedojrzały rozpoczyna się we wczesnych formach komórek nerwowych znajdujących się w rozwijającym się zarodku lub płodzie.

  Około 6% nowotworów dziecięcych to właśnie nerwiaki niedojrzałe. Rozwijają się u niemowląt i małych dzieci. Rzadko występuje u dzieci powyżej 10 roku życia. Nerwiak może pojawić się w dowolnym miejscu, ale najczęściej w brzuchu. Wiele objawów wywołanych jest tutaj uciskiem guza lub ból kości. Do najczęstszych symptomów można zaliczyć obrzęk, ból kości i gorączka. Inne objawy mogą obejmować:

  • guzek lub gęsta masa w jamie brzusznej, klatce piersiowej, szyi lub miednicy;
  • zmiany skórne lub guzki pod skórą z niebieskimi lub fioletowymi łatami,
  • wytrzeszcz oczu i cienie pod oczami (jeśli rak rozprzestrzenił się na oczy),
  • czarne oczy, opadające powieki, zwężone źrenice, problemy ze wzrokiem, zmiana koloru tęczówki.

  Guz Wilmsa

  Zwany jest również nerwiakiem niedojrzałym. Rozwija się w jednej lub rzadko w obu nerkach. Najczęściej występuje u dzieci w wieku 3-4 lat. Rzadko rozwija się u dzieci w wieku powyżej 6 lat. Może objawiać się obrzękiem lub guzkiem w brzuchu. Czasami towarzyszą mu również inne objawy, takie jak gorączka, ból, nudności lub brak apetytu. Guz Wilmsa stanowi około 5% nowotworów dziecięcych.

  Chłoniaki

  Rozwijają się w komórkach układu odpornościowego, zwanych limfocytami. Najczęściej pojawiają się w węzłach chłonnych i innych tkankach limfatycznych, takich jak grasica, czy migdałki.

  Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć utratę masy ciała, gorączkę, zmęczenie, pocenie się i guzki w szyi, pachwinach lub pachach. Wyróżniamy dwa główne rodzaje chłoniaków: chłoniak Hodgkina i chłoniak nieziarniczy. Oba typy występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4453 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022