REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-03----31-03-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 lutego 2020, 12:00

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Jeszcze kilka lat wstecz rodacy kojarzyli smak polskiego wina z niedrogim trunkiem z najniższej półki. Z biegiem lat warunki klimatyczne w kraju uległy radykalnej zmianie, co stworzyło doskonały grunt na uprawę winorośli, z których powstają wina prześcigające smakiem ich francuskie i włoskie odmiany. Gdzie w Polsce można skosztować najlepszych win?

  Rozkwit polskiej enoturystyki

  Coraz głośniej jest w świecie o niebanalnym i głębokim smaku polskiego wina. Aktualnie na terenie kraju można zlokalizować około 150 winnic, których powierzchnie uprawne sięgają nawet trzech hektarów. Z tego względu w kraju nastąpił rozwój enoturystyki, czyli formy podróżowania szlakiem win. W Polsce istnieją już pierwsze szlaki winiarskie, które pozwalają lepiej poznać dany region i wypróbować jego winne owoce.

  Klimat Zielonej Góry

  Jedna z najsłynniejszych polskich winnic zlokalizowana jest w Zielonej Górze. To właśnie tamtejsze warunki atmosferyczne są najdogodniejsze do uprawy winorośli, głównie za sprawą niezwykłych właściwości gleby leżącej nad Odrą. W Górzykowie, nieopodal Zielonej Góry, znajduje się Stara Winna Góra. To niezwykłe miejsce, gdzie można zatracić się w czasie. Zwiedzanie winnicy oraz prelekcja na temat tradycji winiarskich stanowią idealne preludium do tego, co ma nastąpić za chwilę. Degustacja win wraz z kompozycją serów i długo dojrzewającej szynki to rozkoszne połączenie dla podniebienia.

  Na Ziemi Lubuskiej

  Jedna z największych, a zarazem najstarszych winnic zlokalizowana jest w Mierzęcinie. Nieopodal wsi, w pobliżu Jeziora Mierzęckiego znajduje się pałac, w którym wszystko ma związek z niezwykłą sztuką winiarską. Pałac Mierzęcin to nie tylko winnica, lecz także cały resort wypoczynkowy. Można tutaj, prócz oczywistej degustacji wyjątkowego wina, samodzielnie dokonać zbioru winogron, a później poddać się luksusowym zabiegom SPA z użyciem skórek tych dobroczynnych owoców.

  Wrocław nie tylko stolicą kultury

  Bogactwo lokalnych zbiorów można docenić także w Miękini niedaleko Wrocławia. Znajduje się tam Winnica Jaworek, która od blisko 20 lat raczy miłośników winnego trunku wspaniałym, głębokim smakiem. Białe wino powstaje tutaj poprzez długie leżakowanie w specjalnych tankach, gdzie fermentuje w odpowiednio niskiej temperaturze. Winnica Jaworek jest pierwszą w Polsce, gdzie w taki sposób produkowane jest wino.

  Wyroby winnicy dawno docenili specjaliści, nadając im certyfikat Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk. Degustacja wina odbywa się w odrestaurowanych zabudowaniach z XVIII wieku, znajdujących się w pobliżu winnicy.

  Wymienione wyżej winnice to tylko nieliczne propozycje na bogatej mapie Polski. Zwiedzanie winnicy w połączeniu z degustacją to znakomity pomysł na weekend. Warto podkreślić, że smak polskiego wina stanowi konkurencję dla najlepszych trunków świata. Tym bardziej warto spędzić trochę czasu na obcowaniu z lokalną tradycją, poznając nowe, a w przyszłości kultowe smaki.

  Partnerem materiału jest Wawp.pl - sklep z winami Warszawa.

  Artykuł załadowany: 0.2001 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020