REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 stycznia 2020, 14:36

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Klony to drzewa liściaste, które wnoszą do każdego ogrodu powiew orientalnej egzotyki. Charakteryzują się koronkowymi liśćmi, które przybierają różne kolory – fioletowe, purpurowe, pomarańczowe, zielone. Jakie są odmiany klonu i czym się wyróżniają? Sprawdzamy.

  Klon zwyczajny

  Klon zwyczajny to gatunek, który powszechnie sadzi się w parkach i ogrodach. Jego szerokie zastosowanie wynika przede wszystkim z wysokiej odporności na zanieczyszczenia oraz ubogie podłoże. Taka odmiana klonu rośnie naturalnie w Europie Wschodniej i Środkowej, na Kaukazie i Bałkanach. Charakterystyczny wygląd liści klonu zwyczajnego sprawia, że jest łatwo rozpoznawalny. W okresie jesiennym jego liście przybierają soczyste kolory żółci i czerwieni. Owoc klonu składa się z dwóch skrzydlaków, z których często dzieci robią „noski” – po usunięciu nasiona, płaskie i gładkie skrzydlaki można nakleić na nos. Klon zwyczajny kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty tej rośliny są miododajne, dlatego przyciągają uwagę pszczół i innych owadów.

  Klon polny

  Klon polny to gatunek, który można znaleźć w południowej i środkowej części Europy, Azji Mniejszej i na Kaukazie. Jest w stanie osiągnąć wysokość  nawet 25 metrów. Charakteryzuje się szarobrązową korą i lekko karbowanymi liśćmi, których wierzch jest ciemnozielony, a spód – szarozielony. Owoc klonu przypomina owłosiony, spłaszczony orzech, który dojrzewa pod koniec września. Z racji tego, że ten gatunek klonu ma jasne drewno, znajduje swoje zastosowanie w tokarstwie i stolarstwie.

  Klon wielkolistny

  Naturalnym środowiskiem klonu wielkolistnego są tereny zachodniej Ameryki Północnej. Może dorosnąć do 30 metrów wysokości. Wyróżnia go charakterystyczny wygląd – 5-klapowe, ciemnozielone liście, które jesienią przybierają żółty i pomarańczowy kolor. 

  Klon jesionolistny

  Ten gatunek klonu naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Północnej. Z powodzeniem uprawia się go też w innych częściach świata, w tym w Polsce. Takie odmiany klonu mogą osiągnąć do 30 metrów wysokości. Klon jesionolistny posiada jasnozielone, pierzaste liście. Jego korona jest szeroka i nieregularna. Nie jest to trwałe drzewo – jego kruche gałęzie często łamane są przez wiatr lub śnieg.

  Klon pensylwański

  Klon pensylwański to niewielkie egzotyczne drzewo, które w niesprzyjających warunkach może rosnąć w formie krzewu. Takie rodzaje klonów mają ząbkowane liście, a ich pędy są koloru zielonego lub czerwonego. Drzewo występuje również na terenie Europy – sadzi się je jako roślinę ozdobną w ogrodzie.

  Klon czerwony

  Klon czerwony to drzewo o stożkowanej lub kulistej koronie, które w naturalnym środowisku jest w stanie dorosnąć do 35 m wysokości. W naszym klimacie jest w stanie osiągnąć maksymalnie 15 m wysokości. Z wierzchu jego liście są zielone. Bardzo dekoracyjnie prezentują się w kolorze czerwonym, którym przybierają w okresie jesiennym. Taki gatunek z powodzeniem sadzony jest w parkach lub przy zieleńcach. Co ciekawe, jest to odmiana, z której można pobierać sok na syrop klonowy. Więcej informacji na temat rodzajów klonów zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3208 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-09----30-09-2020