REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Gdy będziemy osobami poszkodowanymi w kolizji drogowej, co do zasady koszty naprawy samochodu pokryje polisa OC sprawcy. Co jednak w sytuacji, w której to my doprowadzimy do zdarzenia drogowego? Wówczas naprawa pojazdu może być sfinansowana wyłącznie z nieobowiązkowej polisy autocasco. Przedstawiamy kilka informacji, o których warto pamiętać podczas likwidowania szkody.

  Autocasco – warunek naprawy pojazdu przez ubezpieczyciela

  Od razu sygnalizujemy, że sprawca wypadku może liczyć na pokrycie kosztów naprawy swojego auta wyłącznie z nieobowiązkowej polisy autocasco. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zabezpiecza wyłącznie roszczenie poszkodowanego i w takim przypadku będzie niewystarczające.

  Co więcej, gdyby po stłuczce nasz samochód wymagał holowania, autocasco nie zawsze pokryje koszty takiej usługi. Wprawdzie istnieją polisy AC i OC finansujące tego typu pomoc, nie jest to jednak standard. Dlatego warto zakupić także ubezpieczenie assistance, w ramach którego możliwe jest zorganizowanie bezpłatnego holowania pojazdu.

  Zgłoszenie szkody – uwaga na pułapki

  Podczas zgłaszania szkody należy zachować bezwzględną ostrożność w kontakcie z ubezpieczycielem. Przede wszystkim część towarzystw oferuje wycenę likwidacji szkód w oparciu o dokumentację  fotograficzną. Na tej podstawie ubezpieczyciel oceni koszty zakupu niezbędnych części, jak i koszty naprawy dokonanej przez warsztat samochodowy (w Warszawie czy też w innym mieście).

  Oczywiście uczulamy, by uważać na tego typu praktyki i absolutnie nie kończyć procedury likwidacyjnej w oparciu o takie kalkulacje. Bardzo często nie mają one żadnego odzwierciedlenia w realnych kosztach naprawy, a osoba ubezpieczona byłaby stratna godząc się na takie warunki.

  Wariant kosztorysowy i serwisowy naprawy

  Polisy autocasco występują w wariancie kosztorysowym oraz warsztatowym. Posiadając polisę AC w wariancie kosztorysowym czeka nas nieco zachodu przy organizowaniu naprawy. Otóż w pierwszej kolejności rzeczoznawca towarzystwa ubezpieczeniowego musi dokonać wyceny napraw. Oczywiście rzeczoznawca ten działa w interesie swojego pracodawcy, stworzony przez niego kosztorys nie musi więc gwarantować wykonania najwyższej jakości remontu.

  Z niniejszym kosztorysem powinniśmy udać się do warsztatu samochodowego, który ustosunkuje się do zawartych w nim wyliczeń. Wówczas warsztat może nanieść na kosztorys stosowne poprawki i go zmodyfikować. Dopiero na podstawie tak przygotowanego dokumentu towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobligowane do wypłaty kwoty, która realnie pokryje wartość napraw. Bez wątpienia jednak jest to bardzo kłopotliwe dla klienta.

  Wariant serwisowy lepszy dla klienta

  Z całą pewnością lepszą opcją jest skorzystanie z wariantu serwisowego (bezgotówkowego). W tym wariancie za stworzenie kosztorysu i wykonanie naprawy odpowiada właściwy warsztat samochodowy. W Warszawie i w wielu innych miastach funkcjonują zakłady, które podpisały stosowne umowy współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi i są uprawnione do dokonywania napraw w ich imieniu.

  Jest to zdecydowanie lepsza perspektywa dla osoby ubezpieczonej, bowiem w takim przypadku nie istnieje ryzyko wypłaty zbyt niskiego odszkodowania. Dysponując taką opcją w swojej polisie należy bezwzględnie z niej skorzystać.

  Przede wszystkim nowe i oryginalne części!

  Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są części wykorzystane do naprawy. W kontakcie z warsztatem czy z towarzystwem ubezpieczeniowym zawsze powinniśmy podkreślać, że mają to być części nowe i oryginalne (pod warunkiem, że przewiduje to nasza polisa). Tańsze zamienniki są na ogół niższej jakości, a bez naszej interwencji to właśnie one mogą zostać wykorzystane. Warto zadbać, by tak się nie stało.

  Diabeł tkwi w szczegółach

  Ostatecznie polecamy, by zawsze dobrze zapoznać się z ofertą danego towarzystwa. Odpowiednia dla klienta polisa powinna dotyczyć wariantu serwisowego i finansować naprawy oparte na oryginalnych częściach. Jednak nawet dysponując takim autocasco zawsze polecamy zwracać uwagę na poczynania towarzystw ubezpieczeniowych, aby pojazd został naprawiony zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

   

  Artykuł załadowany: 0.2718 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021