REKLAMAA1-SONARHOME-01-10----31-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Aż 100 mln jaj potrafią złożyć komary na tylko jednym hektarze ziemi. A w poszukiwaniu żywiciela - czyli najczęściej człowieka - potrafią przelecieć nawet 15 kilometrów. Naukowcy z SGGW prowadzą badania nad wyjątkowo uciążliwymi w tym roku komarami. Jeden z gatunków kłuje nas wyjątkowo często i chętnie.

  Doktor Daria Sikorska z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ursynowskiej SGGW wraz z zespołem badaczy i współpracowników m.in. z Wielkiej Brytanii prowadzi badania nad wylęgiem komarów w nadwiślańskich łęgach w Warszawie. Próbują dowiedzieć się, co tak naprawdę nas gryzie – a raczej kłuje.

  W Polsce jest aż 47 gatunków komarów, z czego większość niestety kąsa. Jak wiadomo, kłują tylko samice i jest im to niezbędne do rozmnażania. Naukowcy z SGGW badają larwy komarów w powstałych po ustąpieniu wód Wisły zbiornikach wodnych, ale używają także dronów do określenia zasięgu potencjalnych miejsc składania jaj. Specjalna precyzyjna kamera wyposażona w wiele czujników rejestruje znacznie więcej, niż możemy dostrzec ludzkim okiem.

  Dzięki temu naukowcy będą w stanie określić rzeczywistą skalę zjawiska i miejsca, w których komary mogą się rozmnażać. Póki co zidentyfikowali trzy gatunki komarów, które są do siebie bardzo podobne, chociaż różnią się nieco preferencjami co do siedliska, w którym się rozmnażają.

  - Najbardziej uciążliwy i w tej chwili najliczniejszy Aedes vexans (doskwier pastwiskowy) najczęściej składa jaja w tymczasowych zbiornikach wodnych, np. pozostałych po wezbraniu wody, co obserwuje się obecnie nad Wisłą - mówi dr Daria Sikorska z SGGW. 

  Jest to w tej chwili najbardziej uporczywy gatunek komara, z którym będziemy prawdopodobnie mieć do czynienia jeszcze przez kilka tygodni. Komary te potrafią złożyć 100 mln jaj na hektar. Co gorsza, w poszukiwaniu żywiciela potrafią przelecieć nawet 15 kilometrów.

  Jak informuje SGGW kolejnym etapem badań jest próba zbadania, jak wysyp komarów wpływa na ludzi wypoczywających nad Wisłą, która to stała się jednym z ulubionych miejsc warszawiaków. Naukowcy proszą naszych czytelników o pomoc w badaniach. Można wypełnić ankietę, która znajduje się tutaj KLIKNIJ.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 108

  • 21
   BARDZO PRZYDATNY
  • 16
   ZASKOCZONY
  • 19
   PRZYDATNY
  • 13
   OBOJĘTNY
  • 16
   NIEPRZYDATNY
  • 12
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Tony 5 4 miesiące temu

   Malo mnie obchodzi czy gryzą czy kłują, ważne, że swędzi.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~✍️ 4 4 miesiące temuocena: 50% 

   komary nie mają zębów a więc nie gryzą tylko kują

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ pedalarz 3 4 miesiące temuocena: 20% 

   Pedalarzy nie ruszają. Smród gumy i zjełczałego potu jest dla nich zabójczy...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jetpl 2 4 miesiące temuocena: 67% 

   Najlepszy sposób ma komary w okresie godowym komarów należy umieścić naczynie z woda wszędzie gdzie będzie pod wasza kontrola i w momencie kiedy zobaczycie larwy komarów należy wylac Na coś sluchego , w przeciwnym razie komar zniesie larwy w rynnie twojego domu i za 5 dni będzie cię gryz komar którego wychodowales na własnej krwi

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kuba 1 4 miesiące temuocena: 83% 

   Dlaczego w tych stojących zbiornikach nie jest sypane wapno? Wapno skutecznie zabija larwy komarów.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2728 sekundy
  REKLAMAA2-URZAD-LOKAL---17-10----24-10-2019