REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Jest decyzja NFZ. Na Ursynowie nie będzie poradni psychologicznej dla młodzieży, która - z braku lekarza psychiatry - miała zastąpić likwidowaną przychodnię zdrowia psychicznego przy ul. Zamiany. Fundusz upiera się przy psychiatrze, choć doskonale wie, że jest ich tylko 500 w całym kraju. Ursynowski ZOZ prawdopodobnie nawet nie stanie do konkursu na otwarcie placówki.

  Blisko 600 pacjentów poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży przy ul. Zamiany 13 zostanie na lodzie. Tyle rocznie przyjmowała placówka ZOZ Ursynów. Jak już informowaliśmy, w marcu odszedł ostatni psychiatra, a umowa z NFZ na prowadzenie przychodni została rozwiązana. ZOZ nie znalazł nowego psychiatry, wręczono więc wypowiedzenia wszystkim pracownikom.

  W zamian dyrekcja ZOZ Ursynów chciała uruchomić poradnię psychologiczną, która zapewniłaby ciągłość leczenia nastoletnich pacjentów. Zgłosiła taki wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia, ale NFZ właśnie stwierdził, że tego typu placówka nie jest potrzebna.

  - Potrzebna jest poradnia drugiego stopnia - mówi dziś rzecznik oddziału mazowieckiego NFZ Andrzej Troszyński.

  Czyli taka, gdzie wymagany jest psychiatra dziecięcy. A znalezienie go graniczy niemal z cudem. ZOZ Ursynów - jak zapewnia dyrekcja - szukał specjalisty na to stanowisko od dwóch lat. W całym kraju jest ich zaledwie 500, bo psychiatria dziecięca w naszym kraju przeżywa głęboką zapaść.

  - Jeżeli nie wykażemy, że mamy odpowiedniego specjalistę, zostaniemy wykluczeni z konkursu - zauważa wicedyrektor ZOZ Ursynów Paweł Kurek.

  Być może w konkursie NFZ wystartuje inna firma, która ma psychiatrę dziecięcego, ale pacjenci z Zamiany będą wówczas musieli od nowa zaczynać terapie.

  - Żegnamy się wszyscy ze wszystkimi. Zespół częściowo już skończył pracę. Ja kończę w maju. Dwie koleżanki w lipcu - mówi jeden z psychologów z likwidowanej poradni przy Zamiany. Ich nadzieje na zachowanie choćby części terapii na miejscu decyzją NFZ zostały rozwiane.

  Dramat młodych pacjentów

  Rodzice młodych pacjentów poradni są przerażeni. - Nie ma psychiatrów i to jest dramat. Teraz zabierają także psychologów - będzie tragedia. Chodziliśmy tam kilka lat, ze świecą szukać takich fachowców. Teraz wyrośnie nam pokolenie rozdygotanych dzieci - zmęczonych pandemią i potrzebujących wsparcia - mówi pani Lidia.

  Jej zdaniem w większości przypadków psycholog w poradni na Zamiany by wystarczył. Innego zdania jest pan Wojciech - kolejny rodzic pacjenta.

  - Można to było rozwiązać w trybie „szukania do skutku”. Pacjenci mogli mieć psychiatrę gdzie indziej. Zresztą my tak właśnie mieliśmy. Dzieci tracą teraz specjalistów i rodzice muszą szukać kogoś nowego, z kim dziecko się dogada, co wcale nie jest takie pewne - stwierdza.

  Zdaniem rodzica winę za tę sytuację ponosi ZOZ Ursynów, który chciał „zdjąć sobie garb z pleców”. Dyrekcja zaprzecza. Jak zapewnia wicedyrektor Paweł Kurek: - Robimy wszystko, by pozyskać świadczenie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 45

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 11
   WKURZONY
  • 21
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Olesia 14 6 miesięcy temuocena: 11% 

   Jest jeden sposób na problem braku lekarzy, mechanizm ciut podobny do tego z adwokatami z urzędu. Wystarczyłoby, ale każdy lekarz z uprawnieniami do wykonywania zawodu w Polsce był zobowiązany do przepracowania jednego dnia w tygodniu na kontrakcie w NFZ. Mamy całą rzeszę lekarzy, którzy pracują tylko w prywatnych gabinetach

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~silq 13 5 miesięcy temuocena: 100% 

   A może zadbać o odpowiednią ilość lekarzy przez zwiększenie liczby kształconych w tym kierunku osób i zadbanie o to, żeby wyrównać przepaść w warunkach pracy i wynagrodzeniach przez urealnienie stawek NFZ? Nieee, zróbmy przymus pracy ;-)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wiecej takich mądrych! 12 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Przy takich pomysłach życzę zdrowia i dużo pieniędzy. Większość prawników świadczy usługi prywatnie a te na ichni "NFZ" to margines. A może sama byś została lekarzem, albo wykształciła na lekarza swoje dziecko? Wystarczy od małego być najlepszym w klasie zdać maturę z najlepszym wynikiem w najlepszej szkole, potem sześć lat studiów, staż, specjalizacja i niesamowite perspektywy pracy na NFZ. Daj znać jak się zdecydujesz.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 11 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Zamiast psychoterapii - rekolekcje, zamiast psychiatry - egzorcyzmy!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Milo 10 6 miesięcy temu

   Oczywiście. Przecież to katolicki kraj, mamy więcej egzorcystów niż psychiatrów dziecięcych, jak ktoś nie wierzy, niech poszuka w internecie. A biskup Jędraszewski mówił przecież, że po co ludziom psycholog, spowiedź jest lepsza. Rząd ściśle współpracuje z hierarchią kościelną i realizuje ich wytyczne, więc nie powinniście być zdziwieni.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mgrkotka 9 6 miesięcy temuocena: 100% 

   O pomocy dorosłym nie wspomnę. Na wizytę na nfz u psychologa w Vertimed czeka się 3, 4 lata.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Państwo z kartonu 8 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Widocznie muszą kasę za respiratory od handlarza bronią odzyskać i za maseczki spod Gubałówki

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paulo 7 6 miesięcy temuocena: 50% 

   A co z ludźmi w okolicy 50-tki, którzy przez całe życie szarpią się ze wszystkim, nic z tego nie mając? Bez komentarza...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 6 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Dostęp do psychiatry dla osób doroslych mimo wszystko jest nieco lepszy niż do psychiatrów dziecięcych. Nawet w Poradniach prywatnych, gdzie płaci się grube pieniądze za wizytę, brak jest do psychiatrów dziecięcych wolnych terminów.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Znajomy Grażyny 5 6 miesięcy temuocena: 89% 

   Najpierw przenieśli Poradnię Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu z Zamiany na Samsonowską. Teraz pod pretekstem braku zgody NFZ zlikwidowana na ul. Zamiany będzie Poradnia Zdrowia Psychicznego Dla Młodzieży. W ten sposób pacjenci nie będą mieli po co przychodzić do przychodni na ul. Zamiany. Wtedy cały gmach będzie można przeznaczyć na administrację SPZOZ-u. To da możliwość zatrudnienia kolejnych znajomych królika w administracji obecnego Zozu Usrynów. Czy przypadkiem nie o to chodzi? Po co pacjenty mają się szwędać po korytarzach i złośliwie komentować "patrz jak się kawkują".

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wazelina 4 6 miesięcy temuocena: 90% 

   To chyba kwestia pewnej strategii jaka ma nasze miasto. Ursynów nie jest jedyny. Niedługo z mapy Mokotowa zniknie Ośrodek Zdrowia Psychicznego Dla Dzieci i Młodzieży Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej ten przy ul Puławskiej 87. Czy ktoś podziela pogląd, że "słuszną linię ma nasza władza" samorządowa?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Milo 3 6 miesięcy temuocena: 22% 

   @Wazelino, dlaczego piszesz nieprawdę? Przecież wymagania dotyczące psychiatry narzucił NFZ, samorząd ma tylko płacić. Wiadomo, co PiS myśli o samorządach, najchętniej by je zlikwidował. Rząd zabiera samorządom uprawnienia i pieniądze, a dokłada zadań. Reforma samorządowa to była najlepiej przeprowadzona reforma po '89 roku. PiS najchętniej wszystko by scenralizował, żeby ludzie miejscowi mieli jak najmniej do powiedzenia, a decyzję były podejmowane "na górze".

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mały kasztanek 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

   @Milo, albo kłamiesz albo nie wiesz jak wygląda finansowanie świadczeń zdrowotnych. Świadczenia gwarantowane nie są finansowane przez samorządy a ze środków publicznych gromadzonych w NFZ ze składek płaconych przez zobowiązanych do płacenia tzw. "zdrowotnego". Nie manipuluj, chyba że jesteś pracownikiem samorządu i boisz się że stracisz swoja posadkę. To można zrozumieć.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 1 6 miesięcy temuocena: 94% 

   Coraz więcej zagubionych dzieci nastoletnich, które nie mają z kim pogadać o swoich problemach - bo rodzice nie mają czasu lub chęci- pali trawę i łyka coś tam po parkach. To zjawisko widoczne gołym okiem, ale w głębokim kryzysie widać dopiero, kiedy stanie się z nimi coś niedobrego. Co tam, dzielnica się rozwija deweloperzy stawiają nowe domy - WOW!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5215 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022