REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2021 - 31.10.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 października 2021, 06:30 komentarzy 19

  (GDDKiA)

  Pomiary jakości powietrza mają dać odpowiedź na pytanie, czy instalacja filtrów wzdłuż ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy jest konieczna. Teraz okazuje się, że wybrani do tego zadania naukowcy mogą nie rozpocząć badań przed oddaniem tunelu.

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dopiero na początku września - po kilku przetargach - znalazła wykonawcę pomiarów jakości powietrza w rejonie wylotów z tunelu POW. Badaniami zajmie się konsorcjum, w skład którego weszły firma Lemitor Ochrona Środowiska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej. Naukowcy zbiorą dane dotyczące stężenia w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 i PM10) oraz benzenu z rejonu wyrzutni spalin przy obu wylotach z tunelu i z okolic portali.

  Mieszkańcy już się niecierpliwią. Pomiary miały ruszyć we wrześniu - tak wstępnie zapowiadano. Zdaniem ursynowian badania przed otwarciem tunelu to jedno z najbardziej kluczowych zadań w walce o filtry spalin na POW. Jedyna stacja w dzielnicy, oddalona od wyrzutni spalin o ponad 4 kilometry, może nie wystarczać do wykonania analizy porównawczej przed i po otwarciu tunelu.

  - Jako mieszkańcy domagamy się jak najszybszego ich rozpoczęcia jeszcze przed otwarciem tunelu. Chcemy mieć stan wyjściowy, nim zaleje nas tranzyt. To hańba, że na 150-tysięczny Ursynów jest tylko jedna stacja pomiaru przy ul. Wokalnej - mówią zdenerwowani mieszkańcy.

  Wszystko wskazuje jednak na to, że nie dowiemy się już, jaki jest stan powietrza w rejonie wylotów z tunelu. Wyłonieni w przetargu wykonawcy dostali 90 dni na organizację badań. Dopiero 6 grudnia spotkają się z GDDKiA, aby ustalić termin ich rozpoczęcia. Czasu na uruchomienie pomiarów będzie niewiele.

  Jesteśmy w trakcie mobilizacji. Nie mamy jeszcze całego potrzebnego sprzętu. Wskazania są takie, żeby uruchomić badania po oddaniu tunelu, ale niewykluczone, że zostaną uruchomione wcześniej, bo termin na oddanie POW jest do 21 grudnia - mówi członek zarządu spółki Lemitor Stanisław Lewicki.

  "Nie będzie czym oddychać"

  Ursynowski radny Paweł Lenarczyk winą za opóźnienie badań stanu jakości powietrze obarcza polityków.

  Opóźnienie badań związane jest z brakiem zaangażowania ze strony władz rządowych, które deklarowały, że filtry nad POW będą. Pamiętajmy, że zostały zaciągnięte ogromne zobowiązania wobec ludzi. Mieszkańcy tych filtrów potrzebują. Jeżeli ktoś obiecywał w kampanii wyborczej, że takie filtry mają się pojawić, to powinien tej obietnicy dotrzymać, bo takie są oczekiwania mieszkańców Ursynowa i Wilanowa - mówi radny.

  Przypomnijmy, w trakcie kampanii samorządowej w 2018 roku filtry obiecywali obaj kandydaci na prezydenta Warszawy - Patryk Jaki oraz Rafał Trzaskowski. Ich uruchomienie deklarował również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który wspierał w ten sposób kandydata Zjednoczonej Prawicy. Jego obietnica była najbardziej wiążąca, bo przecież decyzja w sprawie filtrów na rządowej inwestycji należy do rządu, a nie do samorządu.

  W najgorszej sytuacji po oddaniu tunelu POW będą sąsiedzi wlotów - czyli np. mieszkańcy osiedla przy ul. Kazury. Bloki, w których mieszkają, oddalone są od wyrzutni spalin o zaledwie 200 metrów. 

  - Dziwi mnie, że przy takich funduszach, jakie zostały wydane na budowę, zabrakło dodatkowej kwoty na filtry. One powinny być zamontowane od początku. Przy naszym osiedlu będą wyrzucane spaliny - to będzie tragedia dla mieszkańców, którzy nie będą mieli czym oddychać - martwi się Andrzej Grad ze spółdzielni "Wyżyny".

  Miasto też dało ciała

  Poza pomiarami zleconymi przez GDDKiA w rejonie trasy POW miały się pojawić również miejskie czujniki powietrza. Urzędnicy obiecywali, że zamontują na Ursynowie dziesięć urządzeń jeszcze przed zakończeniem budowy tunelu. Nic takiego się nie stało.

  Plany legły w gruzach, gdy okazało się, że miasto ma ponad rok opóźnienia w ogłaszaniu przetargu. Bardzo długo ustalano listę lokalizacji czujników w całej Warszawie, zastanawiano się też nad warunkami technicznymi czujników. Czas płynął, aż stało się jasne, że miasto nie będzie miało swoich pomiarów przy POW.

  Paradoksalnie najwięcej w tej sprawie zrobiła spółdzielnia mieszkaniowa "Imielin", która postawiła jedyną działającą stacją pomiarową w rejonie tunelu - u zbiegu ul. Dereniowej i Płaskowickiej. Problem w tym, że nie jest to stacja certyfikowana.

  Mieszkańcy nie będą więc mieli wiarygodnej bazy pomiarów do ewentualnego podważenia decyzji o niezainstalowaniu filtrów spalin na POW. Natomiast decydenci będą brać pod uwagę projekcje i prognozy przygotowane przez wykonawcę jeszcze przed rozpoczęciem budowy trasy S2. Już wówczas Astaldi twierdziło, że wpływ tunelu na stan powietrza będzie minimalny, więc nie będzie potrzeby filtrowania spalin. Z kolei koszty budowy systemu filtrującego spalin miałyby być tak wysokie (a jego efektywność tak niska), że aż nieopłacalne.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 52

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 24
   BRAK SŁÓW

  19Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Wbjs 19 10 dni temuocena: 0% 

   Eksterminacja Ursynowa rozpoczęta !

   Edytowany: 10 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tak jest 18 11 dni temuocena: 10% 

   Ufacie Astaldi to ufajcie dalej. Sobie nie mogę zaufać a co dopiero Włochom. Po za tym mam mapę z 2012. Na której obwodnicę wyraźnie zaznaczono przy lesie kabackim, więc ursyniaki cicho teraz

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 17 11 dni temuocena: 78% 

   Opowiadasz bajki, bo to od lat 70-tych była rezerwa terenowa pod autostradę.

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Chyży rój 16 11 dni temuocena: 60% 

   Powstaje uchwała Rady Miasta, ażeby Tunelem im. Spieprzaj Dziadu poruszały się wyłącznie pojazdy z napędem elektrycznym. Zatem bez paniki, powietrze będzie krystalicznie czyste !

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wosto 15 11 dni temuocena: 25% 

   Może to przewrotne, ale aby zmierzyć wielkość zanieczyszczenia powietrza wyrzucanego z tunelu, trzeba raczej wpuścić tam normalny ruch. Po co mierzyć przed oddaniem do użytku, skoro tunelem nic nie jeździ?

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 14 11 dni temuocena: 86% 

   Żeby mieć punkt odniesienia.

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~agnik 13 11 dni temuocena: 90% 

   to jest kara rządu za to, ze Ursynów i Wilanów nie głosują na PIS

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~priorytety glupcze 12 11 dni temuocena: 24% 

   Filtry jak widac nie sa istotne. Wazny jest za to "tramwaj roznorodnosci".

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 11 11 dni temuocena: 71% 

   A to tramwaj sponsorował rząd, pisi trollu?

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 10 11 dni temuocena: 75% 

   @priorytety - uważaj chłopcze, bo jak wpadniesz pod taki tramwaj to będzie dopiero chichot historii. I co kumple z osiedla powiedzą? A może im się to spodoba jeszcze...

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dick 9 11 dni temuocena: 75% 

   Nikt z mieszkańców w pobliżu nie ma w domu czujnika? Np. w oczyszczaczu powietrza? Ja mam teraz w mieszkaniu przy metrze Natolin pm 2,5 30 ug/m3. Jak ruszy tunel, to dam znać. Aha, przy zamkniętych oknach, ale jutro zmierzę przy otwartych.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~S. 8 11 dni temuocena: 57% 

   Nie wiem czy wszyscy zdają sobie sprawę, że ewentualne filtry maja być na wyrzutniach spalin, które będą działały tylko wtedy kiedy w tunelu włączą się wentylatory. Standardowo będą wyłączone a tunel będzie wietrzył się przez ruch powietrza między wlotami. Czyli filtracja i tak na ogół będzie wyłączona.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Filtry- to utopia? 7 11 dni temuocena: 100% 

   Filtry- wszystko dążyło i jak widać dąży do tego,aby ich nigdy nie było!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~WojtekW 6 11 dni temuocena: 46% 

   „Miasto dało ciała” - to jest przecież wulgaryzm. Jeżeli chcecie uchodzić za kulturalne medium, to nie używajcie takich zwrotów.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bój w chucie 5 11 dni temuocena: 75% 

   Nie przesadzaj - autor miał na myśli ciało niebieskie. A tobie jedno we łbie !

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 4 11 dni temuocena: 50% 

   raczej kolokwializm...chyba cie poniosło (znaczy...dałeś ciała)

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 3 11 dni temuocena: 100% 

   Tak w praktyce wygląda podporządkowanie interesów lokalnej społeczności tym rzekomo nadrzędnym (dobro miasta, szybki tranzyt, itp.) A przy okazji bajdurzenie typu: "wszyscy skorzystają, dostaniecie filtry i Park Linearny, utrudnienia będą czasowe". I trwa festiwal nieudolności i niekompetencji.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fart 2 11 dni temuocena: 38% 

   No i co z tego? Nie otworzyli by z powodu "złej" jakości? Zła jakość jest wtedy, gdy powiat otwocki rozpali swoje kopciuchy.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Msprosty 1 11 dni temuocena: 67% 

   Po co te badania skoro co chwile komentarze że auta elektryczne nie są eko, i nie można ładować ich na Kabatach/Ursynowie. Hipokryci.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3859 sekundy
  REKLAMAA2 ROSSO 28.09.2021 - 27.10.2021