REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Maszt telekomunikacyjny Polkomtela połączył część mieszkańców Ursynowa i Wilanowa. Coraz głośniej protestują przeciw planom operatora sieci komórkowej Plus, który na granicy dzielnic chce postawić kilkunastopiętrową wieżę z antenami. Słychać obawy przed niebezpecznym promieniowaniem i osunięciem się Skarpy Warszawskiej. Radni obu dzielnic postanowili połączyć siły i przyjrzeć się inwestycji. 

  Przy ul. Gąsek 57 Polkomtel chce postawić stację bazową telefonii komórkowej po to, by mieszkańcy Kabat mieli lepszy zasięg i szybszy internet. Na szczycie czterdziestopięciometrowego masztu ma być iglica odgromowa i anteny, których działania najbardziej obawiają się sąsiedzi planowanej inwestycji. W czwartek spotkali się przy działce, na której ma powstać wieża, by głośno wyrazić swoje obawy.

  - Wielu naukowców przestrzega przed zgubnym promieniowaniem elektromagnetycznym. Powoduje ono kłopoty z pamięcią, ze snem, skórne i kardiologiczne - mówił Mariusz Niedzielski, mieszkaniec.

  Teren, na którym chce budować Polkomtel należy do Wilanowa, ale jej skutków boją się mieszkańcy Ursynowa. Protestuje część lokatorów bloków i domów jednorodzinnych z ul. Relaksowej, Szajnowicza, Dembego, Kabackiej i Gąsek.

  -  Wieża ma stanąć 40 metrów od domów. W promieniu 150 metrów jest ich już trzydzieści, w tym przedszkole. Poza tym promieniowanie nie zatrzyma się na tej granicy, tylko idzie dalej. To nie są mity, wydumane argumenty, tylko są potwierdzone m.in. przez lekarzy - mówi Kamila Latoszek, mieszkanka.

  Kolejny argument przeciwko masztowi to jego lokalizacja. Wieżą ma stanąć w strefie ochronnej Skarpy Warszawskiej. Teren leży w otulinie Lasu Kabackiego, który jest rezerwatem przyrody, i na styku lasu z parkiem Natolińskim, należącym do Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.  

  - Na szerokości stu metrów wzdłuż całej Skarpy, my właściciele posesji nic nie możemy robić. Nawet nie możemy postawić małego domku. Postawienie tak wysokiej wieży wymaga głębokich fundamentów, boimy się osuwisk. Wystarczy jedna porządna ulewa i będzie nieszczęście - mówią mieszkańcy.

  Według Polkomtela nie ma powodów do obaw, bo przy projektowaniu stacji są brane pod uwagę wszelkie uwarunkowania związane z terenem i podłożem, tak by budowa była bezpieczna, a mieszkańcy nie mają też powodu, by bać się o zdrowie. 

  - Każda budowana stacja jest sprawdzana i monitorowana pod kątem zgodności z normami, które w np. w przypadku pola elektromagnetycznego są w Polsce 100 razy ostrzejsze niż w Unii Europejskiej, nie wspominając już o Japonii czy Stanach Zjednoczonych – mówi Arkadiusz Majewski z Polkomtela. 

  "Kukułcze jajo"

  Mieszkańcy Ursynowa mają pretensje zarówno do władz Wilanowa, jak i Polkomtelu, że nikt w sprawie masztu nie pytał ich o zdanie. Mówią, że pisali nawet do wojewody mazowieckiego, który obiecał, że przyjrzy się ich problemowi. Skierowali też swój protest do prezydenta Warszawy. Domagają się wstrzymania inwestycji, zorganizowania konsultacji społecznych oraz powołania niezależnego biegłego, który oceni wpływ przedsięwzięcia na środowisko, zdrowie i warunki życia.

  - To my będziemy najbardziej narażeni na niebezpieczne skutki tej inwestycji. Tak sprytnie ją zlokalizowano, że to jest kukułcze jajo, podrzucone mieszkańcom Ursynowa. Niech wilanowski ratusz, skoro to jest nieszkodliwe, zamontuje sobie maszt na własnym dachu - mówi Barbara Sieradzka.

  Mieszkańcy twierdzą, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego budynki w okolicy Skarpy nie mogą przekraczać 10 metrów wysokości, a maszt ma mieć 45 m. Trudno też dostać pozwolenie na budowę.

  - Byłem jednym ze współwłaścicieli działki przy ul. Gąsek 57, ale ostatecznie została przez nas sprzedana, ze względu na poważne ograniczenia. Nie można było praktyczne nic postawić, ani zmienić. Teraz jest tu warsztat samochodowy, a nowy właściciel wydzierżawił część gruntu Polkomtelowi - mówi Bogusław Komosa.

  Cel publiczny

  Polkomtel skorzystał z ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Na początku marca stołeczne Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wszczęło postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji masztu

  - Budowę masztu telefonii komórkowej podciągnięto pod cel publiczny i dlatego można było uzyskać zgodę na jego postawienie w tym miejscu w trybie uproszczonym, ale to nie pozwala jeszcze na ropoczęcie budowy. Mamy więc szansę to zatrzymać, zwłaszcza ze względów formalnych, bo inwestor nie wskazał dostępu do drogi publicznej - mówi Przemysław Królicki, wilanowski radny.  

  Wieża połączyła radnych dwóch zainteresowanych dzielnic. - Jesteśmy na terenie Wilanowa, ale sprawa żywo dotyczy ursynowian, nie mamy wątpliwości, że musimy się w to włączyć - mówi Tomasz Sieradz, radny Koalicji Obywatelskiej z Ursynowa. 

  W wilanowskim ratuszu 27 maja o godz. 17:30 odbędzie się posiedzenie połaczonych komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Wilanowa i Ursynowa. Ma powstać uchwała sprzeciwiająca się inwestycji Polkomtelu, która zostanie przekazana prezydentowi Warszawy. 

  - Nie poddamy się. Jesteśmy przeciw, bo obawiamy o swoje zdrowie. Wszyscy tu mieszkamy, mamy dzieci i nie chcemy, żeby coś nam promieniowało, Jest tyle wolnej przestrzeni, że nie trzeba nam stawiać masztu pod oknami. Poza tym nie zapominajmy o Skarpie - mówią mieszkanki Ursynowa Katarzyna i Marzena.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 129

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 10
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 38
   WKURZONY
  • 40
   BRAK SŁÓW

  30Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~qwr 30 ponad rok temuocena: 100% 

   Maszt postawi Polkomtel, ten sam Polkomtel, który buduje „Baletowa Business Park" przy Puławskiej 466 niszcząc przy tym istniejący od stuleci Staw Głęboki, gdzie już interweniowali kontrolerzy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ze względu "na istotne odstępstwa w stosunku do zatwierdzonego projektu budowlanego w zakresie projektu zagospodarowania terenu i w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, bądź zagrożenie środowiska". Przypadek?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lud_pierwotny 29 ponad rok temuocena: 33% 

   Zlikwidować wszystkie maszty telefoni komórkowej w mieście i odciąć od telefonii. Wtedy nie będzie już problemów zdrowotnych. W sumie najlepiej wyłączyć elektrownie bo wtedy nie będzie promieniowania w domach też. Zakupić świece i inne ręczne przedmioty powszechnego użytku.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Alternatywy 4 28 ponad rok temuocena: 60% 

   Dobra fachowcy - to w końcu ma być maszt czy wieża? Czy ktoś z protestujących ma smartfona? Hipokryzja....

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkaniec Ursynowa 27 ponad rok temuocena: 40% 

   A anteny GSM na kościołach ursynowskich nie przeszkadzają mieszkańcom rozumiem? Przykłady - Kościół pw. św. Ojca Pio przy ul. Rybałtów 25 - 10 anten, Kościół pw. Ofiarowania Pańskiego przy ul. Stryjeńskich 21 - 16 anten. Większość protestujących (jeśli nie wszyscy) to katolicy. Na kościołach wam promieniowanie nie przeszkadza a przy budowanym maszcie już tak? Jesteście żałośni... Ps. A protestujący po co używają telefonów komórkowych skoro one podobno szkodzą? Brak słów..

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smart Mind 26 ponad rok temuocena: 78% 

   Na szczycie 45m masztu ma być iglica odgromowa i anteny. Wieża ma stanąć w strefie ochronnej Skarpy Warszawskiej. Teren leży w otulinie Lasu Kabackiego, który jest rezerwatem przyrody, i na styku lasu z parkiem Natolińskim, należącym do Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Czytamy w art. To jak ToiToi-ka przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu!!! Niby też potrzebna, ale jednak mocno odstaje od otoczenia!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 25 ponad rok temuocena: 88% 

   To kraj, w którym można - przy "niewiedzy" urzędników -zbudować/postawić wszystko - np. zamek-koszmarek w środku Puszczy Noteckiej. Potem wszyscy zdziwieni...;) Tak więc ten projekt przynajmniej jest publicznie znany i z wymienianych tu powodów warto przeciwko niemu protestować.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Alternatywy 4 24 ponad rok temuocena: 63% 

   To pierony bedo walić w odgromnik a nie w chronione drzewa

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wierza 23 ponad rok temuocena: 71% 

   XXI wiek, Warszawa, nie wieżę...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkanka Ursynowa 22 ponad rok temuocena: 44% 

   Ja sobie wypraszam takie generalizacje. Kilkanaście osób widać raptem na zdjęciu, więc proszę nie pisać, że mieszkańcy Ursynowa są przeciw masztowi. Kilku chętnych do oprotestowywania wszystkiego zawsze się znajdzie. Fotki pewnie komóreczką robili i wysyłali MMSem do redakcji HU? Ja akurat jestem jak najbardziej za tym masztem i rozwojem sieci 5G w ogóle

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick451 21 ponad rok temuocena: 50% 

   A wszystko na podjeździe u pani, która jest współwłaścicielką przedszkola, o którym wspominano w artykule. Szanowna pani zresztą jest widoczna na zdjęciach. Takie to walka o „dobro wspólne”...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pytek 20 ponad rok temuocena: 63% 

   Czy to ma być taki maszt jak stoi obok hotelu Mrówka? Zastanawiam się po co kolejny?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dumka 19 ponad rok temuocena: 60% 

   Po to byś mogła/ mógł napisać ten komentarz...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smart mind 18 ponad rok temuocena: 60% 

   @Dumka masztu nie ma, a komentarz czytamy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Daria 17 ponad rok temuocena: 61% 

   Jestem za powstaniem tego masztu w tej lokalizacji. Gdzie mogę złożyć podpisy poparcia dla Plusa i tej wieży? Moi znajomi i rodzina też chętnie podpiszą petycję za tą inwestycją. Niektórzy na Kabatach są z zasady chyba przeciwko wszystkiemu. Tacy hejterzy.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 16 ponad rok temuocena: 33% 

   Nie. Niektórzy z Kabat są z zasady przeciwko tylko dlatego, że to w ich okolicy. Jakby taki maszt powstał osiedle dalej to pierniczyliby o potrzebie rozwoju i rozbudowy i o tym, że :dobro ogółu" jest ważniejsze od widzimisię kilku jednostek. Pamiętam jeszcze podobną retorykę w kwestii Auchana i w ogóle całego Centrum Ursynów i wtedy właśnie padły takie słowa...WŁAŚNIE Z UST MIESZKAŃCÓW KABAT.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~radar 15 ponad rok temuocena: 40% 

   Budować nie gadać i już - łączność musi być pisuaru z elektoratem podsłuchiwana zacniej

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tiko 14 ponad rok temuocena: 58% 

   Maszt trzeba zbudować, chyba że rezygnujemy z dobrego dostępu do sieci.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krasnal 13 ponad rok temuocena: 63% 

   Ciekawe czy protestujący zdają sobie sprawę z tego ile razy dziennie mijają takie anteny? Że żyją w śród nich oddawna w blokach, biurach i centrach handlowych. Tego typu nadajniki rozsiane są po całym mieście tylko na dachu bloku, czy w systemach technicznych biura ich tak nie widać jak na wieży czy maszcie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 12 ponad rok temuocena: 59% 

   Tu chodzi o moc takiego nadajnika. Czym innym jest antena na bloku, a czym innym planowany maszt.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Janek 11 ponad rok temuocena: 75% 

   Czy to anteny na dachu, czy anteny na wieży trzeba spełnić normy i przedstawić raport z badań. Moce mamy jedne z najniższych w Europie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gregorz 10 ponad rok temuocena: 46% 

   Racja potwierdzone przez lekarzy ja, dietetyk potwierdzam że pijąc wodę-Tyjesz. Przestaniesz pić wodę? Przecież jestem dr. N. Med więc mi musicie uwierzyć i przestać pić wodę chyba że chcecie tyć

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Janek 9 ponad rok temuocena: 60% 

   Jak rozumiem żadna z protestujących osób nie używa w ogóle telefonu komórkowego?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zuska 8 ponad rok temuocena: 40% 

   Jeżeli Wilanów tak chętnie wyda zgodę na wieżę trzeba będzie zagrodzić drogę wjazdu na Ursynów niech jeżdżą przez Służew Jak można coś budować ktrire nie służy zdrowiu mieszkańcom .

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lemingrad 7 ponad rok temuocena: 49% 

   Władza wie lepiej więc proszę nie dyskutować , ale za to Rafałek pomaluje wam ten maszt na tęczowo , a iglica będzie miała kształt "banana" więc będzie europejsko.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 6 ponad rok temuocena: 35% 

   Maszty won z Ursynowa i Wilanowa, wonnnn...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smart mind 5 ponad rok temuocena: 63% 

   I co wielki powrót telefonów stacjonarnych? Ursynów i Wilanów ma zniknąć z GPS-ów? Podróż w nieznane? lol

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 4 ponad rok temuocena: 82% 

   " - Byłem jednym ze współwłaścicieli działki przy ul. Gąsek 57, ale ostatecznie została przez nas sprzedana, ze względu na poważne ograniczenia. Nie można było praktyczne nic postawić, ani zmienić. Teraz jest tu warsztat samochodowy, a nowy właściciel wydzierżawił część gruntu Polkomtelowi - mówi Bogusław Komosa." Próżne żale, wszystko jest na sprzedaż. Kiedy Polkomtel składa ofertę, to się nie odmawia... ;)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Agata1234 3 ponad rok temuocena: 42% 

   Tak to jest jak się wybiera b@r@na meeeee...na prezydenta miasta. P. Trzskoski może co najwyżej wysłać w sprawie masztów $eksedukatorów.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 2 ponad rok temuocena: 52% 

   tak to jest, jak motłoch, z niewyparzoną gębą, sprowadza się do stolycy...poziom dyskusji sięga rynsztoka, z którego dany motłoch przybył...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 12 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tomek....,,, 1 ponad rok temuocena: 61% 

   Według operatora nie ma powodów, a co ma powiedzieć, prawdę ? wiadomo, że chroni swoje interesy i gucio go obchodzą mieszkańcy. Boją się , że straci klientów i wpycha antenę pod oknami ludziom.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3157 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020