REKLAMAA1 BORAMED-stała-główna_strona
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  REKLAMA

  Choruje na nią już 1,5 mln Polaków. Jest poważną chorobą, która może prowadzić nawet do śmierci. Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją!

  Obniżony nastrój, niechęć do aktywności, brak energii, zaburzenia snu, brak sensu życia - to niektóre z objawów depresji. Jeżeli takie objawy utrzymują się ponad 2 tygodnie, warto zgłosić się do gabinetu psychologicznego i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

  Najczęściej do psychologów z depresją w stopniu lekkim zgłaszają się osoby między 20 a 40 rokiem życia. Niestety coraz częściej problem dotyka także dzieci i nastolatków. - Osoby zgłaszają się z poczuciem cierpienia wewnętrznego. Trudno jest im poradzić sobie z nastrojem, nie wiedzą, co zrobić - mówi Katarzyna Mianowska, psychoterapeutka dorosłych i młodzieży z Klubu Mam na Ursynowie.

  Depresja to choroba i trzeba ją leczyć. Najlepsze efekty daje terapia psychologiczna połączona z farmakologiczną. - Po odstawieniu leków stan depresji wraca. W terapii pacjent uczy się radzić sobie z tym, co się dzieje z jego nastrojem, nabywa narzędzia do radzenia sobie. Skuteczna jest tu terapia poznawczo-behawioralna. Jest to terapia krótkoterminowa. W terapii długoterminowej szukamy także przyczyn depresji - wyjaśnia Mianowska.

  Przyczyny choroby są najczęściej złożone. Znaczenie mają czynniki wewnętrzne - osobowościowe, charakterologiczne, ale także zewnętrzne - sytuacyjne, takie jak stres czy zdarzenia traumatyczne. - Duża kumulacja stresu, traumatycznych doświadczeń powoduje, że osoba się zamyka. Taki jest mechanizm obronny na sytuację przeciążenia organizmu - tłumaczy psychoterapeutka.

  Depresja nie zawsze jest łatwa do rozpoznania. Może ukrywać się pod maską innych objawów, takich jak dolegliwości układu pokarmowego czy ból głowy. Jest to tzw. depresja maskowana. Na szczęście świadomość na temat choroby i konieczności jej leczenia jest coraz bardziej powszechna. Pomagają w tym znane osoby, które mówią o swoim doświadczeniu depresji. Taki dzień jak dziś, Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, jest okazją do tego, by wybrać się do psychologa po pomoc.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.1206 sekundy
  REKLAMAA2_WorkingBalance_od16-03-do-17-06-2018