REKLAMAA1-AUCHAN-01-07----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 marca 2019, 07:36 komentarzy 7

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (policja)

  Sezon rowerowy dla większości ursynowian wkrótce się rozpocznie, a co za tym idzie, ruszy wiosenny sezon dla... złodziei jednośladów. W ursynowskim komisariacie trwa akcja oznaczania rowerów. Czy warto to zrobić?

  Oznakowanie roweru nie jest metodą zapobiegania kradzieży. Jest nią raczej nasza czujność i stosowanie właściwych zabezpieczeń. Policyjny "stempel" na rowerze pomaga jednak w przypadku, gdy rower nam już zniknie. Policja łatwo może zidentyfikować właściciela jednośladu.

  Komenda Rejonowa Policji Warszawa-Mokotów już od kilku lat prowadzi akcję znakowania rowerów. Na Ursynowie skorzystało z niej już kilkaset osób.

  Informację o znakowanym rowerze policjanci wprowadzają do specjalnie utworzonego elektronicznego systemu znakowania rowerów. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone są dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. W przypadku kontroli rowerzysty wiadomo będzie na podstawie danych z systemu, czy rowerem porusza się prawowity właściciel, czy też nie.

  - Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu - mówi Marta Bejer z mokotowskiej komendy policji.

  Policja znakuje ramę roweru pod kierownicą, ramę przekładni oraz przedni widelec. W przypadku bardzo drogich jednośladów funkcjonariusze zalecają oznakowanie dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy czy obręcze kół.

  Kiedy można oznakować rower na Ursynowie?

  Akcja trwa w każdy poniedziałek, na komisariacie ursynowskim przy ul. Janowskiego 7, w godzinach od 17:00 do 19:00.

  Bezpośrednio przed znakowaniem, w celu wygenerowania niepowtarzalnego kodu, będziemy poproszeni o wypełnienie elektronicznego formularza. Potem na rowerze grawerowane są znaki a sam rower zostaje wpisany do bazy danych. 

  Podczas grawerowania musimy okazać dokument tożsamości właściciela oraz dowód zakupu roweru (paragon, faktura, umowa kupna-sprzedaży). Honorowane jest także ustne oświadczenie właściciela.

  Czy warto znakować rower? Policjanci przekonuje, że tak. Ale rowerzyści nie są tego pewni. - Ja jeżdżę już 20 lat rowerem i nikt nigdy mi go nie sprawdzał – mówi Rafał Muszczynko z Warszawskiej Masy Krytycznej. Samo jednak oznaczenie roweru może na niektórych złodziei podziałać odstraszająco.

  Jak uchronić rower przed kradzieżą?

  Oto kilka policyjnych dotyczących zabezpieczenia swojego jednośladu:

  • nie zostawiajmy roweru nie zabezpieczonego w miejscach publicznych np. przed sklepem,
  • zaopatrzmy się w solidne zabezpieczenie,
  • nie zostawiajmy rowerów na klatkach schodowych (nawet gdy klatka wyposażona jest w domofon),
  • z pozostawionego roweru zdejmijmy wyposażenie dodatkowe np. licznik, lampki na baterie,
  • pozostawiajmy rower w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu,
  • znakujmy nasz rower w przypadku kradzieży łatwiej będzie go odzyskać.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 52

  • 21
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 14
   PRZYDATNY
  • 7
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kola 7 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Niestety skradziono mi już dwa rowery :-( Ale za każdym razem sprawę zgłaszałam oczywiście na policję: z numerami ram, zdjęciami, podanymi znakami charakterystycznymi roweru i każdorazowo dostawałam po 2 tyg. tą sama odpowiedź: mała szkodliwość społeczna, nie wykryto sprawcy i nie znaleziono roweru...A pytając się o znakowanie roweru dostawałam odpowiedź (od policjanta), że niewiele to daje. Widzieliście kiedykolwiek i jakiekolwiek patrole policyjne kontrolujące rowerzystów czy jeżdżą na swoich jednośladach? Polecam KRAJOWY REJESTR ROWEROWY: ubezpieczasz rower, rejestrujesz na podstawie numeru ramy.... Policja chyba nawet nie szuka specjalnie jednosladów, sprawdzają "dziuple", które znają i tyle. Takie są moje doświadczenia :-(

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mi 6 5 miesięcy temu

   Rower oznakowany, z żółtą, dość dużą naklejką informującą o tym fakcie. Niestety rower "zniknął". Sprawa umorzona. Na Komisariacie przy Janowskiego nie chciano mi podać wygrawerowanego numeru mojego własnego roweru. Nie mogłem go znaleźć, a chciałem jak najszybciej szukać roweru na własną rękę. Mam wrażenie, że policja nic nie robi w przypadku kradzieży rowerów.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kok 5 5 miesięcy temuocena: 100% 

   podstawowa sprawa -- ile oznakowanych rowerów w ten sposób trafiło do właściciela? Jaka jest liczba zgłoszonych kradzieży i ile procent skradzionych rowerów miało to oznakowanie?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fan 4 5 miesięcy temuocena: 50% 

   W ubiegłym roku w czerwcu skradziono mi oznakowany rower. I co? I nic. Kradzież zgłoszona na drugi dzień. Po miesiącu pismo o umorzeniu...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JanuszPe 3 5 miesięcy temuocena: 100% 

   ~adeg czegoś nie zrozumiał albo nie przeczytał starannie tekstu. Wyraźnie podano, że znakowanie technologią "engrawera" pozostawia nieusuwalny ślad w strukturze materiału, którego nawet ścieranie mechaniczne nie likwiduje.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~adeg 2 5 miesięcy temuocena: 0% 

   Samo znaczenie nie chroni przed kradzierza!! A grawerowany numer zeszlifuje sie i po ptokach. Takie rozwiazanie istnieje na zachodzie europy juz lata ale i tak coraz wiecej bycyklow ginie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kazoora 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Nie da się zeszlifować, chyba ze zrobisz dziurę na wylot.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3338 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019