REKLAMAA1 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 maja 2022, 11:47 komentarzy 11

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Alegoria architektury w Pałacu Natolińskim. To rzeźba czy obraz?

  Alegoria architektury w Pałacu Natolińskim. To rzeźba czy obraz? (SK)

  Pałac Natoliński, znajdujący się w zamkniętym parku na granicy Ursynowa i Wilanowa, zachwyca swoją architekturą. Również wnętrza mają swoją ciekawą historię i kryją niezwykłe tajemnice... Wśród nich ścienne wizerunki w gabinecie mozaikowym, które są prawdziwym majstersztykiem i - dosłownie - oszukują zmysły!

  Piękny Pałac Natoliński to dzieło Dominika Merliniego, choć niektóre źródła wskazują na Szymona Bogumiła Zuga. Nie ulega za to wątpliwości, że obaj panowie mają ogromne zasługi dla rozwoju stylu klasycystycznego, w szczególności na terenie Warszawy końca XVIII wieku.

  Architektura pałacu inspirowana jest letnimi wiejskimi rezydencjami. Na pierwotny charakter wnętrz miał wpływ, sprowadzony przez Stanisława Kostkę Potockiego, włoski architekt – Vincenzo Brenna. Każda z kolejnych sal zaskakuje zwiedzających bogatymi ornamentami i sztukateriami. Płaskorzeźby i fryzy pełne są symboli i ukrytych znaczeń.

  Rzeźba czy malowidło?

  W gabinecie mozaikowym zwracają uwagę cztery ścienne wizerunki przedstawiające alegorie czterech różnych sztuk. Nawet wprawne oko nie jest w stanie ocenić czy są to rzeźby czy malowidła? Zobaczcie i oceńcie sami!

  Z odsieczą rusza Magdalena Jędrzejewska, przewodniczka wycieczek po Pałacu Natolińskim. Otóż są to najprawdziwsze obrazy, a więc malowidła dwumiarowe. Dzięki talentowi ich twórcy oraz złudzeniu optycznemu odwiedzający pałac są przekonani, że to rzeźby.

  - Jest to obraz namalowany na płótnie, a technika malarska nazywa się en grisaille. To rodzaj naśladującego rzeźbę malarstwa - mówi przewodniczka.

  Wprawny malarz, dobrze operujący światłocieniem i perspektywą, może za pomocą tej techniki uzyskać łudzące naśladownictwo płaskorzeźby, reliefów czy sztukaterii. Sztukę tę stosowano tam, gdzie prawdziwe rzeźby byłby zbyt ciężkie czy zbyt drogie. 

  Zniszczone i - na szczęście - odnowione

  Prawdopodobnym autorem projektów jest Chrystian Piotr Aigner, autor m.in. projektu kościoła Św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży i fasady kościoła Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Wykonawcą był rzeźbiarz i malarz Wirgiliusz Bauman, ten sam, który ozdabiał m.in. Zamek Królewski w Warszawie czy posiadłość Czartoryskich w Puławach.

  Zniszczone w czasie wojny wnętrza zostały odrestaurowane w latach 1946-48 przez nowego zarządcę - Kancelarię Cywilną. Pałac został przeznaczony na letnią rezydencję prezydenta PRL - Bolesława Bieruta, w późniejszych latach przejął go Urząd Rady Ministrów. Wysiłki konserwatorskie w dużej mierze poszły na marne, pałac znów zaczął niszczeć. Dopiero w latach 90. XX wieku po przejęciu terenu przez Fundację Centrum Edukacji Natolin pałacowi zafundowano generalną restaurację. To wówczas w gabinecie mozaikowym odkryto m.in. nieznany wcześniej plafon Vincenzo Brenny.

  A oto jak pałac i park wyglądały w latach 80. XX wieku na zdjęciu Zbyszka Siemaszki, fotografa Warszawy. W tle widać rozbudowujące się osiedla natolińskie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 214

  • 96
   BARDZO PRZYDATNY
  • 33
   ZASKOCZONY
  • 23
   PRZYDATNY
  • 16
   OBOJĘTNY
  • 6
   NIEPRZYDATNY
  • 18
   WKURZONY
  • 22
   BRAK SŁÓW

  11Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kabaciak 11 4 miesiące temuocena: 80% 

   Utrzymywanie statusu terenu zamknietego to kpina z Warszawiakow. To dawanie nam w pysk i to robione z usmiechem.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby
  • ~over 10 4 miesiące temuocena: 71% 

   Poprosimy redakcję o przybliżenie warunków studiowania w tym kolegium Europejskim. Słuchy chodzą , że szkolą tam personel dla instytucji UE i innych krajów poza Europejskich, a ubiegające się osoby muszą mieć rekomendację finansową jakiejś elity .... świata polityki międzynarodowej. Jak to jest faktycznie?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby
  • ~asd 9 4 miesiące temuocena: 75% 

   Z jednej strony chciałbym by teren był otwarty a z drugiej, mam pewne wątpliwości. Najlepiej chyba otworzyć częściowo - przykładowo jak ktoś napisał, za drobną opłatą. Odsiałoby to tych którzy nie "dojrzali" do podziwiania parku i pałacu. Na przykładzie, w parku przy bażantarni, przy skateparku jest (albo była) ścieżka z instrumentami typu dzwonki. Oczywiście wystarczyło kilka dni i dzwonku pourywane a inne atrakcje zdezelowane. Drobna opłata kilku złotych odsiała by osobniki chętne do niszczenia. Zarobek przeznaczyć na ochronę i wywóz śmieci.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby
  • ~Lambda 8 4 miesiące temuocena: 82% 

   Ten Park powinien być otwarty przynajmniej w weekendy dla spacerowiczów, nawet za symboliczną opłatą np. 2 zł /os

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby
  • ~ delta 7 4 miesiące temuocena: 83% 

   Popieram pomysł. Mogło by być podobnie jak w parku Pałacu Wilanowskiego. Opłata symboliczna.Ochrona.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby
  • ~marzyciel 6 4 miesiące temuocena: 89% 

   tak mi się zamarzył jakiś oddolny ruch, inicjatywa społeczna, komitet którego celem byłoby zawalczenie o odzyskanie pałacu i parku dla pospólstwa, czyli dla nas, szarej gawiedzi; nagłośnili by temat, zorganizowali pikiety po pałacem, zawezwali tv i może by coś to dało, bo inaczej będzie już zawsze tak jaj jest, obawiam się

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby
  • ~bal 5 ponad rok temuocena: 97% 

   To obiekt tylko dla wybranych. Nie dla mieszkańców Ursynowa czy innych dzielnic. Czasami robią limitowane wycieczki. Tak było za komuny, tak jest i dzisiaj. Wtedy była też byłą demokracja - socjalistyczna, a dzisiaj jest demokracja - kapitalistyczna.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 1 wpisy tej osoby
  • ~Light 4 ponad rok temuocena: 91% 

   Zamkniecie tego terenu po upadku PRL i taki stan do dziś to kpina i naigrywanie z demokracji i praw obywateli . W Wiki czytam że College of Europe powstał by "aby kształcić najwyższe europejskie władze" a pretekstem do zamknięcia terenu jest utworzenie ścisłego rezerwatu i rzekomo dobro przyrody. Zmieniły się rządzące elity wiec i powinna sie skończyć ta arogancja i hipokryzja !

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 3 wpisy tej osoby
  • ~Light 3 ponad rok temuocena: 95% 

   Symboliczne jest uwłaszczenie się na majątku Natolina najpierw Niemieckich okupantów , potem SB-ckich elit PRL , a teraz kto? Kolejne elity które nie dopuszczają tam pospólstwa, znaczy przepraszam "Kolegium Europejskie"...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 2 wpisy tej osoby
  • ~małowiedzący 2 ponad rok temuocena: 94% 

   Najciekawsze jest to, że mało wiemy o tym kto może studiować w tym college europejskim. Studiują tam ludzie z poza Unii Europejskiej , którym ktoś sponsoruje te studia. Interes dobry dla wszystkich, prócz Polaków.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 31 2 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.3257 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022