REKLAMAA1 TEFAL 18.03.2021 - 17.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Nie od dziś wiadomo, że liczba dzieci z nadwagą i otyłością stale rośnie. Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa dodatkowo pogłębia ten problem. Wizyta u dietetyka dziecięcego, wydaje się więc doskonałym rozwiązaniem dla rodziców, których dziecko zmaga się z nadmierną masą ciała. Ale czy napewno? O tym rozmawiamy z doświadczoną dietetyczką Aleksandrą Kilen-Zasieczną.

  Czy pandemia ma dodatkowy wpływ na wzrost masy ciała u dzieci?

  Nauka zdalna, ograniczone zajęcia sportowe - to powoduje, że po pierwsze dzieci mniej się ruszają, a po drugie jedzą więcej i mniej zdrowo. Niepewność co będzie jutro wiąże się też ze stresem, a u wielu osób - także dzieci - skutkuje to podjadaniem pod wpływem emocji. Dodatkowo dzieci jedzą nieuważnie - spożywają posiłki w pośpiechu, pomiędzy lekcjami, podczas jedzenia oglądają filmy, co powoduje, że jedzą więcej. Wszystko to nieuchronnie prowadzi do wzrostu otyłości u dzieci. Nagle dzieci, które do tej pory nie miały problemu z nadmierną masą ciała mają nadwagę, a dzieci z nadwagą stają się otyłe. Tak więc z pewnością pandemia przyczynia się do wzrostu masy ciała u najmłodszych.

  W jaki sposób mogę pomóc dziecku, które waży zbyt dużo?

  Każdy rodzic chce uchronić swoje dziecko przed skutkami, jakie niesie za sobą nadmiar tkanki tłuszczowej - zwiększone ryzyko chorób, gorsza sprawność fizyczna, a czasem także spadek samooceny i zmniejszona pewność siebie.

  W takim wypadku konsultacja u dietetyka to podstawa, ale nie trzeba od razu wybierać się do gabinetu stacjonarnego.

  Dzieci to bardzo wrażliwi pacjenci, niejednokrotnie wizyta u dietetyka czy lekarza wywołuje silne emocje spowodowane strachem przed nieznanym. Można ten problem pominąć korzystając z usług dietetyka dla dzieci przez internet.

  Od najmłodszych lat żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie, po co więc dodatkowo tracić czas i narażać się na zbędny nerwy związane z wizytą w gabinecie? Nie chodzi o chowanie dzieci pod kloszem, ale zapewnienie im komfortu. Tylko wówczas mamy szansę na rozpoczęcie współpracy, która zakończy się sukcesem. Dodatkowo wizyta u dietetyka w gabinecie stacjonarnym to w obecnych czasach jedynie zbędne narażenie całej Rodziny na zakażenie koronawirusem.

  Na czym więc polega usługa dietetyka online dla dzieci?

  Taka usługa polega na edukowaniu rodzica w kwestii zdrowego odżywiania dziecka. Opowiem jak to wygląda po kolei. Pierwszym krokiem jest wypełnienie razem z dzieckiem wywiadu żywieniowo-zdrowotnego. Na jego podstawie układam zalecenia i przepisy dla pacjenta. Żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, a cykliczne konsultacje kontrolne wzmacniają motywację oraz służą edukacji żywieniowej całej rodziny.

  Nowoczesna dietetyka online to kompleksowa usługa, która jest tak samo, a w moim przekonaniu - o czym świadczą wyniki moich pacjentów - nawet bardziej skuteczna od tradycyjnej formy spotkań, właśnie poprzez zmniejszenie czynników stresogennych.

  Kiedy warto skorzystać z usług dietetyka dziecięcego online?

  Dietetyk dla dzieci pomoże, gdy Rodzic chce przede wszystkim:

  • dowiedzieć się ile i co jego dziecko powinno jeść, aby osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała,
  • poprawić stan zdrowia dziecka, dopasować dietę do współwystępujących chorób,

  • wzmocnić odporność dziecka,

  • poprawić jego wyniki w nauce (poprzez zwiększenie koncentracji i poprawę pamięci).

  Czy dziecko może stosować dietę odchudzającą?

  Dzieci do 8. roku życia nie powinny być na tzw. diecie redukcyjnej. Spadek masy ciała u dzieci ze znaczną nadwagą i otyłością jest jednak istotnym czynnikiem warunkującym utrzymanie zdrowia. Należy więc wprowadzić zdrową dietę, która pomoże osiągnąć ten cel. Rodzice nie mają zazwyczaj pewności ile ich dziecko powinno jeść. Dlatego odchudzanie dzieci na własną rękę może być czasami nieskuteczne, a nawet niebezpieczne.

  Jak sprawdzić czy dziecko ma prawidłową masę ciałą?

  U dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat najlepiej sprawdzić jaki jest stosunek ich masy ciała do wzrostu, czyli obliczyć tzw. wskaźnik BMI (Body Mass Index). BMI obliczamy ze wzoru:

  BMI = masa ciała(kg)/wzrost(m)2

  Następnie wynik oznaczamy na siatkach centylowych BMI. Siatki są oddzielne dla dziewczynek i dla chłopców. Wynik pomiędzy 85 a 95 centylem sugeruje nadwagę. Wynik powyżej 95 centyla oznacza otyłość. W obu przypadkach warto skonsultować się z dietetykiem dziecięcym.

  Jak przekonać dziecko do zdrowej diety?

  Przede wszystkim dając dobry przykład. Rodzice są odpowiedzialni za cały proces żywienia swojej pociechy i to, co mu przekażą w dzieciństwie będzie skutkowało odpowiednimi nawykami żywieniowymi w przyszłości. Dieta dziecka to dieta całej rodziny - inaczej nic się nie wydarzy.

  Kolejnym sposobem na przekonanie dziecka i rodziców do zmiany sposobu odżywiania jest pokazanie, że zdrowa dieta przy wsparciu specjalisty, może być prosta, skuteczna i bezpieczna. Przepisy, które otrzymują moi pacjenci są dopasowane do ich preferencji kulinarnych. Nie eliminujemy również całkowicie słodyczy czy innych mniej zdrowych produktów z diety, ale znacznie ograniczamy ich ilość. W ten sposób “wilk jest syty i owca cała”. Na moim profilu instagram znajdziecie wiele ciekawych przepisów.

  Co zatem może być zagrożeniem podczas stosowania diety u dziecka?

  Chęć osiągnięcia natychmiastowych rezultatów, podczas gdy zmiana nawyków żywieniowych wymaga czasu. Kolejne zagrożenia to: brak ciągłości i konsekwencji; wybijanie się z rytmu; odpuszczanie sobie i podejście w myśl zasady “wszystko albo nic”. Właśnie dlatego aktywnie uczestniczę w procesie zmiany nawyków żywieniowych moich pacjentów poprzez cykliczne konsultacje mailowe oraz stały kontakt pomiędzy konsultacjami.

  Dziękuję za rozmowę.

  Więcej informacji o dietoterapii online dla dzieci uzyskasz na jeszfresh.pl

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2451 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021