REKLAMAA1-DAGRASSO--14-08----13-11-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 grudnia 2019, 16:23

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Istnieje spora grupa schorzeń narządu wzrokowego, które są nam wszystkim dość dobrze znane. Wady wzroku takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm, czy też choroby typu jaskra, zaćma, stożek rogówki zwykle nie są nam obce. Zespół suchego oka jest z kolei przykładem schorzenia, o którego istnieniu mało kto z nas wie. Nieleczony może nieść ze sobą poważne powikłania – a ostatecznie nawet utratę wzroku! Czym dokładnie jest, jak się objawia i co robić, aby go nie przegapić?

  Zespół suchego oka - nie jedno, lecz kilka schorzeń

  Aby możliwe było prawidłowe widzenie, cała ta niezwykle skomplikowana biologiczna maszyneria, za jaką uznać można ludzkie oko, musi działać bez zarzutu. Jednym z warunków jest odpowiednie nawilżenie jego wrażliwych struktur. Fizjologicznie zapewnia to film łzowy produkowany głównie przez gruczoły łzowe znajdujące się tuż obok oczu. Okazuje się więc, że łzy są nam potrzebne nie tylko do płaczu! Oprócz ochrony przed wysychaniem mają one również działanie antybakteryjne – dzięki niektórym swoim składnikom, takim jak defensyny czy lizozym – co stanowi pierwszą linię obrony oka przed wieloma drobnoustrojami.

  https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/

  Zaburzenia wydzielania łez, a co za tym idzie – nieprawidłowa struktura lub ilość filmu łzowego, mogą więc przyczyniać się do zaburzenia właściwej pracy naszego narządu wzroku. Zespół suchego oka to schorzenie, a mówiąc dokładniej: grupa schorzeń, które prowadzą do niewystarczającego nawilżenia oka przez łzy z bardzo różnych powodów (np. zbyt małego ich wydzielania, nieprawidłowego składu, zbyt szybkiego odparowywania). Choć raczej rzadko się o nim mówi, bynajmniej nie jest tylko ciekawostką z encyklopedii. Według szacunków, zespół suchego oka może dotyczyć dziś nawet 15% dorosłej populacji.

  Jak objawia się zespół suchego oka?

  Wiemy już, że zespół suchego oka, związany jest nieprawidłowym nawilżaniem narządu wzroku. Jakie zatem objawy będą się z tym wiązały? Najczęściej występującymi są uczucie suchości, dyskomfort, swędzenie i pieczenie oczu, które mogą się nasilać m.in.: w gorące dni, w suchym powietrzu czy też w klimatyzowanych pomieszczeniach. Innymi symptomami zespołu suchego oka mogą być: wrażenie ciała obcego pod powiekami (zupełnie tak, jakby wpadł nam tam piasek), zaczerwienienie spojówek, czy też nasilone łzawienie odruchowe. Na nasilenie objawów wpływ mogą mieć też alergie, infekcje, niektóre leki, okres menopauzy u kobiet, a także długie prowadzenie wszelkich aktywności, które męczą oczy – np. pracy przy komputerze, oglądania telewizji, czytania, czy też korzystania ze smartfona. Dyskomfort w obrębie narządu wzroku występuje również bardzo częsty o poranku, to właśnie wtedy zauważamy trudności z otwarciem oczu zaraz po przebudzeniu. Dokładne przyczyny powstawania zespołu suchego oka nie są znane, jednak wpływ na to mogą mieć np. nieprawidłowości nabłonka rogówki, zbyt rzadkie mruganie czy też blizny powiek.

  Szybko wykryć…

  Jak wygląda diagnostyka zespołu suchego oka? Oprócz występowania typowych dla tego schorzenia objawów, istotne jest przeprowadzenie kilku badań. Należą do nich m.in.: test Schirmera, czyli ocena podstawowego i odruchowego wydzielania łez, nieinwazyjny czas przerwania filmu łzowego, analiza jego składu, grubość warstwy lipidowej (prawidłowo znajdującej się na powierzchni filmu) i czynność tzw. gruczołów Meiboma, które ją produkują, a także osmolarność filmu łzowego (sprawdza, czy nie jest on zbyt stężony). Zaniedbanie rozwijającego się zespołu suchego oka może grozić wieloma powikłaniami, spośród których najpoważniejszym jest znaczne pogorszenie widzenia, prowadzące nawet do utraty wzroku.

  …i podjąć leczenie!

  W przypadku tego schorzenia leczenie jest głównie objawowe. W zależności od dokładnej przyczyny występujących dolegliwości opiera się ono na stosowaniu kropli nawilżających i środków łagodzących podrażnienia, oraz tzw. zatyczek do kanalików łzowych. Zadaniem tych drugich jest utrudnienie odpływu produkowanych łez z oka, dzięki czemu na dłużej pozostają one na oku i tym samym poprawiają jego nawilżenie. Inną formą terapii schorzenia są zabiegi, takie jak np. terapia z wykorzystaniem światła (IPL), której istotą jest pobudzenie gruczołów Meiboma za pomocą impulsu białego światła. To poprawia ich działanie i zmniejsza nasilanie dokuczliwych objawów zespołu suchego oka. Sam zabieg trwa tylko kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Istotne może okazać się również leczenie innych schorzeń, które są w jakiś sposób powiązane z zespołem suchego oka, takich jak np. zapalenie brzegów powiek. Diagnostykę i leczenie zespołu suchego oka możemy podjąć w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica z oddziałami w Krakowie i Warszawie.

  Nie lekceważ zespołu suchego oka

  Znając charakterystyczne objawy zespołu suchego oka, łatwiej zwrócimy na nie uwagę w razie ich wystąpienia. Dzięki szybkiej reakcji i zgłoszeniu się po pomoc do lekarza, schorzenie nie będzie aż tak dokuczliwe, jak mogłoby stać gdy je zaniedbamy. Co więcej, zwiększa to szansę na uniknięcie poważnych powikłań zespołu suchego oka. Dlatego pamiętajmy by trzymać rękę na pulsie i nie bagatelizować żadnych podejrzanych objawów - jeśli tylko się pojawią!

  Artykuł załadowany: 0.3467 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-09----30-09-2020