REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Wykonawca parku Polskich Wynalazców nie rozpoczął dziś budowy. Przeszkodzili mu mieszkańcy z grupy "W Obronie Górki". Jak twierdzą, mieli do tego podstawy - urząd cały czas nie uzyskał niezbędnych dokumentów.

  Wykonawca parku Polskich Wynalazców - firma AKG - pojawiła się w środę z samego rana na Psiej Górce, by rozpocząć przygotowanie do startu prac. Trzeba było wyznaczyć teren inwestycji oraz go ogrodzić. O ile pracownikom udało się wbić paliki wyznaczające plac budowy, tak ogrodzenia już nie. 

  Prace nad stawianiem płotu uniemożliwili im mieszkańcy z grupy W Obronie Górki. Na miejscu pojawiła się także policja. Jednak - jak tłumaczą świadkowie - nie interweniowała. Okazuje się, że władze Ursynowa nadal nie uzyskały niezbędnych pozwoleń od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 

  - Procedury są w toku i trudno przewidzieć, kiedy się zakończą. Do tego czasu nie powinni przystępować do prac - komentuje Mateusz Laszczkowski, nieformalny lider W Obronie Górki.

  Brak wydanych zgód potwierdza rzeczniczka RDOŚ w Warszawie Agata Antonowicz. Dzielnica wnioskowała o możliwość m.in. płoszenia kilkunastu gatunków zwierząt czy niszczenia ich siedlisk. Bez zgody regionalnej dyrekcji stawianie płotu mogłoby być naruszeniem prawa. Wiąże się bowiem z wykopaniem dołów, gdzie ogrodzenie zostałoby osadzone. 

  Można czy nie można?

  Wykonawca może teoretycznie prowadzić prace bez zgód RDOŚ. Jednak tylko tam, gdzie te zgody nie są wymagane. W tym przypadku w miejscach, które nie są siedliskiem dla chronionych zwierząt.

  - Siedliskiem jest ogół zasobów przyrodniczych dla danego gatunku. Pozostaje kwestia interpretacji, co jest zasobem przyrodniczym - stwierdza Maciej Ziemiański, pracownik nadzoru przyrodniczego pracujący na zlecenie AKG.

  A tym może być niemal wszystko. Dla trzmieli - które są teraz aktywne na Górce - będą to na przykład rosnące mniszki lekarskie. W teorii oznacza to, że wykonawca może kopać tam, gdzie nie ma kwitnących kwiatów tego gatunki. Siedliskiem może być jednak także źdźbło trawy, na którym owad będzie odpoczywał. 

  - Mogę wskazywać miejsca, gdzie nie można wbić szpadla. Ostateczna decyzja, czy robić, czy nie, należy jednak do wykonawcy - zauważa Maciej Ziemiański.

  Byłaby to jednak dość żmudna praca. Zwłaszcza że płot nie będzie najkrótszy. Natomiast za złamanie zakazów - zrobienie wykopu w nieodpowiednim miejscu, co w tym przypadku jest wysoce prawdopodobne - osoba odpowiedzialna za budowę może ponieść konsekwencje prawne. 

  Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby poczekać na decyzje RDOŚ. Jednak wykonawcy zależy na szybkim postawieniu płotu. Firma AKG przejęła formalnie teren przyszłego parku i jest on placem budowy. To zaś oznacza, że jeśli komuś stanie się tam krzywda, będzie za to odpowiadać wykonawca.

  Wykonawca z wizytą w urzędzie

  Zdaniem pracownika nadzoru przyrodniczego nie powinno dochodzić do sytuacji, gdy wydawane jest prawomocne zezwolenie na budowę bez zgód RDOŚ. Jednak prawo w tym zakresie jest kulawe i takie praktyki nie są rzadkością. 

  Ostatecznie wykonawca odstąpił od stawiania płotu - na razie - i zdecydował skontaktować się z ursynowskim ratuszem. Przedstawiciele firmy oraz Maciej Ziemiański pojechali do urzędu dowiedzieć się, na czym stoją.

  - Chciałbym dowiedzieć się, czy wiedzą, w co wpakowali firmę AKG - mówi Ziemiański.

  Natomiast mieszkańcy z grupy W Obronie Górki zapowiadają: do czasu, kiedy nie będzie decyzji RDOŚ, każde wejście wykonawcy będzie tak wyglądało. Natomiast jakakolwiek ingerencja w przyrodę Górki będzie wiązała się z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Do chwili publikacji artykułu nie udało nam się zdobyć stanowiska urzędu dzielnicy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 146

  • 49
   BARDZO PRZYDATNY
  • 11
   ZASKOCZONY
  • 26
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 18
   WKURZONY
  • 31
   BRAK SŁÓW

  35Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Peesior 35 4 miesiące temuocena: 33% 

   Nie mieszkańcy, tylko psiarze.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby
  • ~Exmieszkaniec_okolicy 34 4 miesiące temuocena: 59% 

   Warto zauważyć iż w składzie tzw. obrońców górki protestuje ta sama grupa 3-5 osób. Biorąc pod uwagę co wygadują oraz poziom ich agresji, mam wrażenie iż biorą twarde narkotyki lub nadużywają alkoholu. Albo jedno i drugie

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 47 32 wpisy tej osoby
  • ~Husky 33 4 miesiące temuocena: 43% 

   Warto zauważyć, że trollujesz. Zdecyduj czy jesteś Myślacy czy Eksmieszkaniec_okolicy?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 26 35 wpisy tej osoby
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 32 4 miesiące temuocena: 21% 

   Ex ...pier..sz głupoty. Cierpiący na idiolatrię radny z burmistrzem po trupach przepchnęli poroniony pomysł wywalenia w beton ponad 5 milionów złotych. Można by te środki przeznaczyć chociażby na wykup gruntów. A co kempa teraz robi? Chce wykupić działeczkę- niecałe 800 m² na zapleczu nowego budynku z siłownią. Tą na stromiźnie, a te prywatne działki przecinające Górki mogą se poczekać...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 7 26 wpisy tej osoby
  • ~Lokator z Szolc Rogozińskiego 31 4 miesiące temuocena: 39% 

   @Koszałkikocopałkikiempy O jakim ty betonie mówisz? Naprawdę łyknąłeś w to co pitoli te kilka obłąkanych osób z obrońcogórkowców? :D Właśnie spojrzałem na projekt urządzenia Parku Polskich Wynalazców i jakoś nie widzę zabetonowania tego otoczenia. Walnij się w głowę czymś ciężkim, albo jeszcze lepiej sam skocz na głowę na beton zanim coś napiszesz! :D

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 9 14 wpisy tej osoby
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 30 4 miesiące temuocena: 13% 

   Upieczony jesteś na skutek urazu głowy czy od urodzenia? Trollu nawet nie chce mi się komentować twoich wypocin. Najpierw ustal pod jakim boczkiem piszesz, choć to raczej zaburzenia osobowości, a to już się leczy. I dalej nabijaj swe chore wpisy... Hehehe zryty łbie

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 7 wpisy tej osoby
  • ~Lokator z Szolc Rogozińskiego 29 4 miesiące temuocena: 60% 

   @Koszałkikocopałkikiempy przykro mi że cierpisz na uraz głowy od urodzenia, ale to nie twoja wina. Twierdzisz że nie chcesz komentować, ale to robisz. Jesteś mocno upośledzony. Myślałeś o leczeniu?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby
  • ~Pan Hrabia 28 4 miesiące temuocena: 67% 

   Nie czas żałować róż gdy płoną lasy. Po co komu park jak w przyszłym roku zabraknie kasy na podstawowe wydatki gminy? Idzie katastrofa finansowa naszego państwa i wiele trudnych lat przed nami, a Lenarczyki, Kempowie wespół z Pomianowskimi tańczą jakby wszystko było po staremu... Ludzie rozejrzyjcie się dookoła. Czas zacisnąć pasa.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby
  • StasioJasio 27 4 miesiące temuocena: 50% 

   pamietaj ze na czesc inwestycji srodki sa juz przekazane - zarezerwowane - nie wykorzystasz - musisz oddac. Myslisz ze na szczeblu centralnym czy innym skad spora czesc pieniazkow na ten projekt przyszla ktos sie tym przejmie?? wydadza sobie na inny cel- a znajda sie tacy co wezma z pocalowaniem reki. Zaciskac pasa na czym - wymien na czym mozna oszczedzic , bo ja mam wrazenie ze i tak oszczedzamy i to sporo, a wiele inwestycji czeka na swoja kolej i sie doczekac nie moze.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby
  • ~Myślący 26 4 miesiące temuocena: 61% 

   Widzę że nadal krzyczy ta upośledzona grupka 5 osób w proteście kręconym na zamówienie polityczne Pomianowskiego? Mam wrażenie że powoli zaczynają przekraczać granice prawa, a gdy ktoś to robi regularnie na sposób zorganizowany, rośnie szansa że zainteresuje się nimi nie tylko policja ale służby które mają ciut większe uprawnienia. Róbcie jak uważacie, ale uważajcie jak robicie! :D

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 42 27 wpisy tej osoby
  • ~Lokator z Szolc Rogozińskiego 25 4 miesiące temuocena: 40% 

   Dokładnie! Wydaje mi się że w tej sytuacji nawet AbWehRa może ich wziąć pod lupę. Gdy ta firma weźmie ich na warsztat, zrobi się nieklawo a żarty i zabawa się skończą. Zapytajcie niektórych działaczy Organizacji Narodowych jeżeli nie wierzycie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 8 12 wpisy tej osoby
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 24 4 miesiące temuocena: 20% 

   Sam ze sobą dyskutujesz parówo? Tak właśnie wygląda lenarczykowa propaganda i poparcie tego poronionego pomysłu. Kasę trzeba wydać!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby
  • ~Lokator z Szolc Rogozińskiego 23 4 miesiące temuocena: 60% 

   @Koszałkikocopałkikiempy To ty sam ze sobą dyskutujesz kmiocie! Tak właśnie wygląda przekaz tzw. obrońców górki, którzy za dużo ćpają towaru. Tak was widzą mieszkańcy jeżeli mam być uczciwy, a ty mistrzu pal stąd gumę!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby
  • ~PPP 22 5 miesięcy temuocena: 52% 

   No to będziemy mieć Park Piotrusia (Roberta) Pana;) Ha, ciekawe kto będzie strzegl samotnie bawiące się dzieci w ustronnym lasku? Szkoda, że pożałowano kawałka lasu psom. Zabiorą psia górkę, to będzie bezkarne(?) "stadne bieganie i polowanie" w Lesie Kabackim;) Najłatwiej robić wielkie dzieła kosztem tych, co głosu nie podniosą;)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 15 wpisy tej osoby
  • ~Ekoloko 21 5 miesięcy temuocena: 77% 

   Za każde wycięte drzewo jeden urzędnik powinien dostawać kopniaka w pupkę glanem.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 8 wpisy tej osoby
  • ~Tata 20 5 miesięcy temuocena: 51% 

   Jestem za parkiem!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 24 wpisy tej osoby
  • ~Zyta 19 5 miesięcy temuocena: 47% 

   chcę parku a nie tych psełdoekologów, którym tylko chodzi o to aby mieli gdzie pieski wyprowadzać. mam nadzieję, że budowa rozpocznie się jak najszybciej!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 29 wpisy tej osoby
  • ~Dom develop 18 5 miesięcy temuocena: 63% 

   Ciekawe, czy ta grupa będzie taka bojowa jak im Hochtief część tych dzikich siedlisk zaorze pod swoją i tak w nieskończoność odwlekaną inwestycję koło górki :-)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 12 wpisy tej osoby
  • ~Obserwator 17 5 miesięcy temuocena: 65% 

   Mieszkańcy przepedzili??? Ja widzę na zdjeciach pojedyncze osoby.. Czy to przedstawiciele Wykonawcy, a protestujący mieszkańcy gdzieś obok niewidoczni na zdjęciach?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 18 wpisy tej osoby
  • next_door_neighbour 16 5 miesięcy temuocena: 57% 

   @Obserwator, Tak na chłopski rozum jakich tłumów się spodziewałeś? Zainteresuj się tematem trochę bardziej albo naucz się czytać ze zrozumieniem. Sytuacja miała miejsce 04.05.2022 w godzinach porannych kiedy to przeciętny Polak tyra na beneficjentów wszelakich „plusów”, stąd taka niska frekwencja. Ponadto mieszkańcy wyrazili swoją opinię po przez petycję, którą podpisało już 1712 osób.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 24 18 wpisy tej osoby
  • ~To nie pierwszy taki wypadek na Mazowszu 15 5 miesięcy temuocena: 62% 

   "Mieszkańcy przepędzili wykonawcę". I co w tym dziwnego? Przecież takie działanie ma na Mazowszu długą tradycję. W 1840 roku wzburzeni chłopi przegonili mierniczych wytyczających przebieg Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w pobliżu Grodziska Mazowieckiego. Tradycja wciąż jest żywa!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 22 wpisy tej osoby
  • ~Monika Szolc 14 5 miesięcy temuocena: 60% 

   Oglądałam projekt tego parku. Wystawiono kiedyś plansze, jak ma to wyglądać. Muszę powiedzieć, że podobało mi się to bardzo i jest szansa na to, że to miejsce będzie fajnie wyglądać. Wydaje mi się, że ta grupka osób protestujących jest niereprezentatywna. Niestety zawsze więcej się mówi o ludziach na nie, niż na tak :(. Ja jestem na tak i chce parku.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 27 wpisy tej osoby
  • next_door_neighbour 13 5 miesięcy temuocena: 47% 

   @Monika Szolc, Ciekawe jak duży kolektyw lokatorski musiał by się zebrać aby uznała go Pani za grupę reprezentatywną. Na obecną chwilę petycję „w obronie górki” podpisało 1712 osób, polecam zrobić lepszy research przed publikowaniem mało trafnych komentarzy.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 24 27 wpisy tej osoby
  • StasioJasio 12 5 miesięcy temuocena: 63% 

   next_door a ja mysle ze Pan wprowadza czytelnikow w blad. Prosze pokazac petycje w obronie "gorki" jak ona wygladala. Otoz mozemy wpisac dowolne dane - nikt tego nie sprawdza, nikt nie weryfikuje gdzie mieszkamy czy w Warszawie czy Zakopanem czy moze w Holandii. - Po wypelnieniu pol czymkolwiek i kliknieciu wyslij - jedyne co musimy zrobic to chyba potwierdziec klikac link w mailu (czyli do wziecia udzialu wystarczy mail- ktory mozna zalozyc w chwile i mozna ich zalozyc dziesiatki). Taka wersja petycji jest tozsama z petycja czy jestes za Gorka w obecnym ksztalcie czy jej uporzadkowaniem Tak/Nie. Takze jaka wedle pana reprezentatywna grupa mieszkancow okolicy podpisala petycje. Polecam nastepnym razem petycje przeprowadzic bardziej fachowo - nie anonimowo - wtedy bedzie miarodajna .

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 15 9 wpisy tej osoby
  • ~Obserwator 11 5 miesięcy temuocena: 72% 

   Pytanie. Czy osoby które podpisały petycję są mieszkańcami Ursynowa, czy też petycja miała charakter ogólny i mógł podpisać ją ktoś, kto na Ursynowie nigdy nie był. Zakladajac ze petycję podpisali wylacznie mieszkancy Ursynowa, to Dzielnica liczy ponad 150.000 mieszkańców, a petycję jak czytam podpisało 1712 osób.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 23 9 wpisy tej osoby
  • ~Lokator z Szolc Rogozińskiego 10 4 miesiące temuocena: 25% 

   @next_door_neighbour serio? :D Czemu zatem Obrońcy Górki szli z petycją w której są zawarte kłamstwa? Czy masz świadomość że Obrońcy Górki dopuścili się jawnego oszustwa? Za to są sankcje prawne

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby
  • ~Mietek 9 5 miesięcy temuocena: 53% 

   Wreszcie budowa się rozpoczyna, a psiarze wciąż swoje. Górka ma być dla wszystkich, a nie tylko dla właścicieli srających psów puszczonych luzem.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 37 wpisy tej osoby
  • next_door_neighbour 8 5 miesięcy temuocena: 46% 

   @Mietek, a kto Ci zabrania zrobić se kupe na górce?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 23 27 wpisy tej osoby
  • ~Monika 63 7 5 miesięcy temuocena: 52% 

   I bardzo dobrze. Zobaczcie, co dzieje się pod Górką Kazurką i w tzw. Parku Cichociemnych. Już w zeszłym roku było ładnie, a teraz jest masakra. Nie ma jak przejść na łąki i w stronę Lasu Kabackiego. Wszystko rozkopane. A jak popada, to brniemy w błocie. Nikomu nie życzę takiego "upiększania" terenu.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 26 wpisy tej osoby
  • ~Annka66 6 5 miesięcy temuocena: 51% 

   Ludzie chcą tego parku, a nie takich głupich przepychanek.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 30 wpisy tej osoby
  • next_door_neighbour 5 5 miesięcy temuocena: 43% 

   A zwierzęta chciałyby mieć swoje naturalne siedliska…

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 26 34 wpisy tej osoby
  • ~Ludź 4 5 miesięcy temuocena: 63% 

   Ja na przykład nie chcę. Chcę trochę niezmienionej przyrody a nie wszystkiego "pod linijkę".

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 34 20 wpisy tej osoby
  • ~Kon 3 5 miesięcy temuocena: 43% 

   Zwierzeta na ursynowskim betonowym blokowisku w naturalnym srodowisku ;-)))). Bitch, please.... znajdz sobie takiego mema

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 20 wpisy tej osoby
  • next_door_neighbour 2 5 miesięcy temuocena: 47% 

   @Kon, Park Polskich Wynalazców nie jest blokowiskiem, tylko jak sama nazwa wskazuje jest PARKIEM (to taki teren zieleni z roślinnością), jakbyś się chociaż raz tam wybrał to może byś to widział. Facepalm… znajdź sobie takiego mema.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 18 wpisy tej osoby
  • ~jeż 1 5 miesięcy temuocena: 52% 

   bardzo dobrze, wynocha stąd :D

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 25 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4933 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022