REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 października 2021, 09:10 komentarzy 9

  (SK)

  Ponad 22 mln złotych będzie miał na inwestycje w przyszłym roku Ursynów. Burmistrz zapowiada, że pieniędzy będzie więcej, ale nie wiadomo, jak na budżet w stolicy wpłynie "Polski Ład".

  Warszawa planuje przyszłoroczny budżet. Na razie nie widać w nim efektu "Polskiego ładu", który obniży samorządom wpływy z podatków o 1,7 mld złotych tylko w 2022 roku. Patrząc na tabelki, nie ma powodu do niepokoju. Wstępny projekt budżetu Ursynowa rośnie do 658 mln złotych. To pieniądze, które będzie mogła wydać dzielnica - większe niż w ubiegłym roku o 8 proc.

  - To jest budżet lepszy, ale nie wiadomo, jak na wpłyną na niego procedowane w parlamencie ustawy "Polskiego Ładu". Miasto ma stracić 1,7 mld, które - wg zapowiedzi rządowych - ma zostać zrekompensowana kwotą zaledwie 400 mln złotych - mówi burmistrz Robert Kempa.

  Czy będą cięcia i jaka będzie ich skala? Tego dowiemy się za kilka tygodni. Faktem już dziś jest to, że stolica przeznacza mniej pieniędzy na dzielnice, niż w latach poprzednich.

  Aż 53 proc. wydatków Ursynowa w 2022 roku pochłonie edukacja, 32% - ochrona zdrowia i pomoc społeczna. To nic nowego - tak struktura budżetu prezentuje się od lat. 

  Dużo więcej inwestycji?

  Aż o 62 proc. wzrośnie kwota na inwestycje - do ponad 17 mln, ale to statystyka. Na tym etapie planowania budżetu środki inwestycyjne są zazwyczaj najniższe, w trakcie roku burmistrzom udaje się wyrwać ze stołecznego budżetu dodatkowe pieniądze. Burmistrz Ursynowa Robert Kempa już zapowiada, że uchwalony przez radnych warszawskich budżet będzie zakładał o 5 mln złotych więcej.

  - Na inwestycje uchwalonych zostanie ostatecznie 22,5 mln złotych - poinformował. 

  Co za te pieniądze uda się zbudować na Ursynowie w przyszłym roku? Największą inwestycją będzie budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla niepełnosprawnych. Będzie to rozbudowa ośrodka przy ul. Belgradzkiej, który powstał trzy lata temu w ramach Budżetu Obywatelskiego. W przyszłym roku budowa pochłonie 3,6 mln złotych. Jedną czwartą kosztów pokryje ministerstwo rodziny.

  2,6 mln złotych pójdzie na nowy park Polskich Wynalazców u zbiegu Gandhi, Rosoła i Szolca-Rogozińskiego. To inwestycja oprotestowywana przez część mieszkańców, jako zbyt ingerująca w naturalność górki. Ratusz wkrótce ogłosi przetarg na ten najmniejszy 2 hektarowy park w stolicy. Budowa rozpocznie się w 2022 roku, a skończy w 2023.

  Na zieleń Ursynów w przyszłym roku wyda dużo więcej niż w tym roku. 1,5 mln złotych pójdzie na ożywienie "wieloryba" pod Kopą Cwila. Za milion ruszy rozbudowa parku Przy Bażantarni. We wschodniej, leśnej jego części powstaną alejki i atrakcje, które zaprojektowano po konsultacjach społecznych przeprowadzonych dwa lata temu. 890 tys. będzie kosztować kontynuacja projektu "Zielona Oś Ursynowa" z budżetu obywatelskiego. Jest to pas skwerów ciągnących się przez osiedla Imielina. W 2022 roku zazielenione zostanie otoczenie UCK "Alternatywy" oraz plac przez ratuszem. Za 420 tys. przy Lasku Brzozowym powstanie tężnia solankowa. Rosną również i to aż o 5 mln złotych środki na utrzymanie zieleni w wydatkach bieżących Ursynowa. Dlaczego? Firmy ogrodnicze żądają w przetargach coraz wyższych kwot, a rośnie też powierzchnia zieleni, którą trzeba pielęgnować.

  Powróćmy do inwestycji. Dwa miliony pochłonie aranżacja i wyposażenie nowego Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" przy ul. Gandhi, który już działa, ale w jego środku panują pustki.

  15 pomysłów z Budżetu Obywatelskiego

  Sporo będzie się działo w rozbudowie oświetlenia oraz ścieżek rowerowych. 820 tys. pójdzie na realizację projektu "Rozświetlmy Ursynów!", który zakłada zamontowanie oświetlenia w ciemnych miejscach dzielnicy. Na rozbudowę ścieżek, w tym łączenie rowerowych szlaków w sumie przeznaczono 646 tys. złotych. Są to projekty, na które głosowali mieszkańcy. W sumie 15 projektów Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok pochłonie 5,6 mln złotych.

  Jak od wielu lat, tak i w przyszłym roku gros pieniędzy przeznaczono na remonty w szkołach i przedszkolach. Kolejne 700 tys. pójdzie na trwający remont w dawnym budynku gimnazjum przy Lokajskiego, gdzie swoją siedzibę przeniesie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 19. 1,5 mln pochłonie modernizacja budynku podstawówki przy Wokalnej oraz budynków SP 336 przy Małcużyńskiego i Na Uboczu. Również budynek Przedszkola Specjalnego przy Teligi przejdzie modernizację - za pół miliona.

  Ciągle zbyt mało pieniędzy przeznacza się na rozbudowę kanalizacji deszczowej na Zielonym Ursynowie - w 2022 roku 760 tys.

  ZOBACZ: Spis mniejszych inwestycji na Ursynowie w 2022 roku

   

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Rekin 9 miesiąc temuocena: 100% 

   A przedłużenie ulicy Ciszewskiego ( koło gniazda ratuszowych słowików) kolejny rok jest skutecznie blokowane i nic nie zapowiada, że wreszcie ktoś się za to weźmie i to skutecznie. Bo układy towarzyskie biorą górę nad tym długo wyczekiwanym połączeniem. Trzaskiwski już parę razy to obiecywał, ale jak zwykle wyszła z tego przysłowiowa gębą z cholewy. Ciągle ktoś coś nie dopełnił, nie dopatrzył i tak w koło panie pierdoło. A cuchnie to..... na odległość. Chyba prędzej umrę niż się doczekam tej przedłużki. Trwa to już ponad 20 lat.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Urs 8 miesiąc temuocena: 100% 

   Skoro jest tyle pieniedzy to niech może w końcu wybudują ten skatepark przy kopecwila z budżetu obywatelskiego sprzed 4 lat

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kępa z gumy 7 miesiąc temuocena: 91% 

   "...Aż  85 proc. wydatków Ursynowa w 2022 roku pochłonie edukacja, 53% - ochrona zdrowia i pomoc społeczna ... " - czyli łacznie 138 % Jednak budżet jest z gumy.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~malgosia1973 6 miesiąc temuocena: 100% 

   "Aż 85 proc. wydatków Ursynowa w 2022 roku pochłonie edukacja, 53% - ochrona zdrowia i pomoc społeczna. " Czy redakcja HU jest pewna, że tak to zdanie ma brzmieć?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 5 miesiąc temuocena: 58% 

   W końcu coś dla rowerzystów!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 4 miesiąc temuocena: 42% 

   Brzmi dobrze. Głównie inwestycje w ważne i potrzebne sprawy.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pszczola 3 miesiąc temuocena: 67% 

   Czekamy już kilkanaście lat na wymianę starych plyt chodnikowych wzdłuż samej ulicy al.KEN od ulicy Ciszewskiego do ulicy Bartoka, teren ZDM. PS. Zróbcie w końcu ulicę Wodzirejów, bo koło można urwać w aucie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Per pedes 2 miesiąc temuocena: 55% 

   Rozumiem, ze mamy tak fantastyczne drogi i ulice, ze jedyna potrzeba jest ul. Flamenco i Mazura. Szukam tez na tej liscie inwestycji w modernizacje chodnikow dla pieszych i przedeptów. Jak widac zdm opanowany przez sekcje rowerowa ma swoje priorytety dotyczące 3% uczestników ruchu przez pół roku, wuj tam z pieszymi, niech grzezną w błocie, zwichnięte kostki na popekanych, poniszczonych chodnikach. Rowery uber alles.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 1 miesiąc temuocena: 0% 

   Przecież jak się spandeksiarzom nie zrobi ścieżek ze złota, to Ci polecą Rosoła/KENem czy Pileckiego, "bo polbruk zły, kostka nie taka, a on na swojej szosie to już w ogóle każdy frez czuje" - tłumaczenie na poziomie "mam niskie, sportowe auto, to proszę mnie te progi zdemontować!"

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3892 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021