REKLAMAA1_FortSłużew-12-07----22-07-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AS)

  REKLAMA

  Szynki, sałatki, mandarynki, ciasta… Po świętach nadmiar jedzenia ląduje na śmietniku. Ale wcale nie musi. We wtorek rusza społeczna akcja „Podzielmy się jedzeniem”. Można przekazać nadmiar smakołyków w najbliższej jadłodajni.

  Według najnowszego raportu „Nie marnuj jedzenia 2017” ponad 1/3 Polaków wyrzuca żywność do śmieci. Produkty lądują w kuble zazwyczaj z powodu przeterminowania lub dokonania zbyt dużych zakupów. Ten ostatni powód dotyczy nas szczególnie w święta.

  "Na bogato"

  Szacuje się, że w okresie świąt wyrzucamy jedzenie o wartości 200 zł. Najpierw zapełniamy wózki sklepowe i lodówki po brzegi, żeby później wypełniać kontenery ze śmieciami. Pieczywo, wędliny, warzywa i owoce najczęściej te produkty lądują w śmietniku.

  Jak uniknąć wyrzucania jedzenia? Podzielmy się nim z potrzebującymi. Organizatorzy akcji „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi” zachęcają mieszkańców całej Polski do tego, aby zamiast wyrzucić jedzenie, które zostało im po świętach, przekazali je do jadłodajni dla bezdomnych i ubogich osób.

  Pomysł na akcję narodził się spontanicznie podczas Świąt Wielkanocnych w 2015 roku. Gdy Maria Dołożewska – pomysłodawczyni i organizatorka akcji, robiła zakupy, podszedł do niej bezdomny i poprosił o 2 złote. Powiedziała, że nie da mu pieniędzy, ale może kupić jedzenie.

  - Poszliśmy do sklepu, a w międzyczasie okazało się, że jego marzeniem było po prostu zjeść jajka na twardo. Zaproponowałam, że mu te jajka ugotuje i przywiozę. Gdy je ugotowałam, zorientowałam się, że na stole mamy za dużo jedzenia. Uznałam, ze dobrze będzie się tym jedzeniem podzielić, skoro i tak go nie zjemy – opowiada Maria.

  Wtedy wpadła na pomysł, żeby napisać na Facebooku do swoich znajomych, aby zamiast wyrzucać jedzenie, które zostało im po Świętach zadzwonili do niej. Akcja kompletnie przerosła jej najśmielsze oczekiwania. Przez tydzień po Wielkanocy jeździła od domu do domu i zbierała jedzenie od nieznajomych osób.

  Post, który wrzuciła w Święta został udostępniony w całej Warszawie 500 razy, a ona odwiedziła kilkadziesiąt domów i zebrała dwa pełne bagażniki jedzenia, które później przekazała bezdomnym spod Hali Mirowskiej.

  Jak się przyłączyć?

  Akcja trwa trzy dni - rozpoczyna się we wtorek, 26 grudnia a kończy w czwartek, 28 grudnia. Pomóc można na dwa sposoby: oddając jedzenie lub zostając wolontariuszem. Potrawy dla potrzebujących można zostawić w kilku jadłodajniach w Warszawie (adresy poniżej). Do osób, które nie mają możliwości osobistego przewiezienia jedzenia, może przyjechać wolontariusz. Wystarczy wypełnić formularz na stronie.

  Osoby, które mają ochotę wziąć czynny udział w akcji, powinny także wypełnić formularz na stronie organizatora, można to zrobić w każdej chwili. W dniu, w którym wolontariusz będzie pracował dostanie listę darczyńców i wybierze sobie te adresy darczyńców, które będą mu odpowiadać. Po telefonicznym umówieniu się i odebraniu jedzenia, zawiezie je do jadłodajni.

  Tu znajdują się dwa najbliższe Ursynowa punkty, w których można zostawić żywność:

  Miejsce: Jadłodzielnia Bazar Lotników

  adres: ul. Aleja lotników 1 (pawilon 83a)

  kontakt: Facebook

  godziny otwarcia: pon-pt. 7:00-19:00 i sob. 8:00-14:00

  Miejsce: Jadłodajnia przy Hospicjum im. Św. Krzyża

  adres: ul. Magazynowa 14

  kontakt: 504 306 123

  godziny otwarcia: 7:00-21:00

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.1534 sekundy
  REKLAMA