REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 kwietnia 2019, 14:00 komentarzy 6

  (AŁ)

  Ruszyła druga ursynowska jadłodzielnia. Każdy kto chce podzielić się jedzeniem z innymi lub wziąć coś dla siebie, może to zrobić przy ratuszu. Będzie to możliwe przez całą dobę. Pierwsi mieszkańcy już skorzystali. 

  Nie mamy czym się chwalić. Statystyczny Polak marnuje ogromne ilości jedzenia, aż 247 kg rocznie. Według badań Eurobarometru zajmujemy niechlubne 5. miejsce w Europie. Do kosza trafia m.in. pieczywo, wędliny, warzywa i owoce. Zamiast wyrzucać można się dzielić z innymi. Do tej pory na Ursynowie było tylko jedno takie miejsce, w kampusie SGGW. Teraz pojawiło się nowe, zlokalizowane w centrum dzielnicy.

  - Przyniosłam włoszczyznę, która może się zmarnować, a zabieram na obiad kopytka, akurat to co wszyscy u mnie lubią - mówi pani Monika, mieszkanka Ursynowa, która jako jedna z pierwszych mogła sprawdzić jak w praktyce działa ogólnodostępna jadłodzielnia w dzielnicy

  Powstała ona dzięki Annie Przyżeckiej działającej w Foodsharingu - organizacji ratującej jedzenie. Mieszkance Imielina udało się przekonać urzędników i na tyłach ratusza stanęły szafka i lodówka.

  - To jest wspaniała inicjatywa, dzięki której każdy mieszkaniec Ursynowa jednocześnie może dzielić się z innymi i częstować, tym co znajdzie. Traktujemy to pilotażowo i jeśli ta jadłodzielnia się sprawdzi, otworzymy w dzielnicy kolejne - mówi wiceburmistrz Jakub Berent. 

  Główna zasada dzielenia brzmi: "Przynieś to, co zjadłyś sam". Produkty nie mogą być przeterminowane czy zepsute. Co przynieść i jak zapakować można było zobaczyć podczas otwarcia jadłodzielni przy ratuszu. Warzywa, dania obiadowe, a nawet deser, przygotowali tzw. ratownicy żywności. 

   - To nie jest idea pomocy społecznej. Nie tylko bierzemy, ale też dajemy innym. Dzielenie się posiłkiem jest jednym z najpiękniejszych ludzkich odruchów. Zachęcamy do przynoszenia żywności ładnie zapakowanej, podzielonej na porcje, ale też pojemników i zakręcanych słoików - mówi Olga Klecel z Foodsharing Warszawa.

  W stolicy działa obecnie 14 jadłodzielni. Ta przy ursynowskim ratuszu działa 24 godziny na dobę, pod podcieniami budynku urzędu, od strony parkingu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 60

  • 48
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~myk 6 ponad rok temu

   Dlaczego wiadomość z 15 kwietnia wisi tyle dni i nie jest aktualizowana? Nawet w telewizji wykupił ktoś ( z własnej kieszeni ?) reklamę tego całodobowego przedsięwzięcia na Ursynowie, więc chyba działa, a informacji o tym, jak działa brak .

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Alex79 5 ponad rok temu

   Może ktoś będzie tak łaskawy i poda adres tej jadlodzielni ? :-)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zuzka 4 ponad rok temu

   Jeśli ktoś otwiera całodobową jadłodajnię , to powinien ją całodobowo obsługiwać. Np. w Stanach nawet cukierka nie wolno brać od obcego , ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia. Ktoś fizycznie , oficjalnie , prawnie musi za to odpowiadać. To nie jest trzeci świat. A dlaczego całodobowo ? W nocy chłodno szukają w pobliżu ciepłego kąta. Już wczoraj jacyś mężczyźni pojawili się na klatce schodowej w pobliżu - koczują na półpiętrze, obserwują metro i ludzi. Czy policja obserwuje ten rejon , rejon całodobowych, proszonych przez ratusz wizyt w pobliżu metra ?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stokrota 3 ponad rok temuocena: 58% 

   Moja teściowa tez dostawała jedzenie jakieś kasze , jogurty itp.a my musieliśmy to jej wyrzucać bo tyle tego nazbierała ze robaki się jej zalegały a jogurty tak śmierdziały w lodowce ze trudno było ja domyć pytaliśmy po co tyle tego bierze skoro to się jej psuje - a wiesz bo to za darmo!Zeby ktoś coś docenił to musi sam na to zapracować możecie mnie zgnoic - ja tego nie popieram - rozdawnictwo nie prowadzi do niczego dobrego-przyzwyczaja cwaniaków do nic nierobienia!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krystiax 2 ponad rok temuocena: 80% 

   głupi pomysł. Kto to bedzie sprawdzał czy zostawione jedzonko jest jadalne?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~As 1 ponad rok temuocena: 41% 

   Piękna inicjatywa

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3268 sekundy
  REKLAMAA2-NZOZ-Triclinium—01-08—-31-08-2020