REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (archiwum prywatne księdza Wojdata/książka "Pierwszy na Ursynowie")

  Dziś rano w szpitalu przy ul Stępińskiej zmarł ksiądz prałat Tadeusz Wojdat, wieloletni proboszcz i twórca parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. W listopadzie skończyłby 80 lat.

  Ksiądz Tadeusz Wojdat - legenda Ursynowa, niestrudzony budowniczy kościoła Wniebowstapienia Pańskiego, pierwszej parafii na Ursynowie Północnym - niedawno obchodził 55-lecie posługi kapłańskiej. Parafianie uwielbiali go za życzliwość, mądrość i niesamowitą pogodę ducha.

  Urodził się 21 listopada 1940 roku we wsi Jastrzębia koło Radomia w rodzinie rolników. W 1965 roku przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego święcenia kapłańskie. Posługiwał jako wikariusz w: Długiej Kościelnej, Sobikowie i parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach. W 1974 r. na ówczesnej Akademii Teologii Katolickiej uzyskał tytuł magistra socjologii religii. Zaledwie po dziesięciu latach posługi kapłańskiej został proboszczem parafii św. Zofii Barat w Grabowie (dzisiejszy Zielony Ursynów). 

  Ksiądz tak wspominał wydarzenie z 1980 roku, wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego w parafii w Grabowie, który powierzył mu zadanie zbudowania nowego kościoła.

  - Ksiądz kardynał Wyszyński serdecznie mnie objął za szyję i powiedział: "Jesteś potrzebny. Chcę Ci powierzyć ważne zadanie, wiele zależy od Ciebie". A potem wszystko było już pasją... Nieważne było ile godzin dziennie pracy, nieważne ile dziennie trzeba było zrobić kilometrów, by poszukać materiałów budowlanych, nieważne że trzeba było odstać 5-10 godzin w tartaku, by zdobyć 5 metrów sześciennych tarcicy... To było nieważne, to była pasja... Usłyszeć z ust kardynała Stefana Wyszyńskiego takie słowa to wielka sprawa... To było moje najważniejsze zadanie w życiu!

  ciąg dalszy artykułu pod zdjęciami

  powyżej: ksiądz T. Wojdat podczas uroczystości poświęcenia kościoła, niżej: podczas budowy świątyni - źródło: arch. prywatne księdza/książka "Pierwszy na Ursynowie", Warszawa 2015

  Od tego czasu niestrudzenie walczył o teren pod budowę kościoła, materiały budowlane, ekipy oraz wspierał projektantów.

  - To jest gość, który nie mając złotówki, mając wyłącznie plecy hierarchów kościelnych, przygotowywał się do budowy tego kościoła - wspomina Andrzej Rogiński, dziennikarz, założyciel tygodnika "Południe", autor wydanej w maju książki "Dziennikarskie świadectwa historii parafii".

  W 1982 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, a 4 maja 1989 roku kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w swojej oryginalnej formie architektonicznej był już gotowy do poświęcenia przez prymasa kard. Józefa Glempa. A 1998 roku gotowy był kościół dolny. 

  Proboszczem największej parafii ursynowskiej ks. Tadeusz Wojdat był do 2012 roku, później rezydował w parafii. Przez kilka ostatnich lat zmagał się z chorobą nowotworową. Parę dni temu czuł już, że odchodzi, choroba postępowała. Dziś rano zmarł. Informację potwierdziła parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, która za parę dni ma podać szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 125

  • 58
   BARDZO PRZYDATNY
  • 21
   ZASKOCZONY
  • 16
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 19
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2357 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020