REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Pamięć o Sybirakach nie odejdzie wraz z nimi samymi. Ursynowskie koło Sybiraków chce przekazać młodemu pokoleniu opiekę nad głazem w parku Jana Pawła II poświęconym ofiarom wywózek w głąb radzieckiej Rosji. Pomoc zadeklarowała podstawówka przy Puszczyka. 

  Głazem Sybiraków w parku im. Jana Pawła II opiekuje się Koło Sybiraków z Ursynowa, Mokotowa i Wilanowa, które jest największym tego typu organizacją w Polsce. Jego członkami są osoby, którym udało się powrócić do Polski po zesłaniu oraz ich potomkowie. Wielu z nich mieszka na Ursynowie.

  Czas jednak leci nieubłaganie, dlatego chcieliby znaleźć kogoś, kto zaopiekuje się głazem, gdy ich już zabraknie. I zdaje się, że problemu z tym nie będzie.

  - Odbyło się już pierwsze spotkanie ze Szkołą Podstawową nr 81 przy ul. Puszczyka i było bardzo owocne. Dyrektorka i nauczycielka historii były żywo zainteresowane tematem. Wszystko wskazuje na to, że sybiracy będą brali udział w życiu szkoły. Uczniowie będą wiedzieli kim sybiracy są i znali ich historię – mówi Czesława Gołąb, członkini ursynowskiego koła.

  Historia Głazu Sybiraków w parku im. Jana Pawła II sięga budowy kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Wtedy to wykopano sporych rozmiarów głaz narzutowy, który umieszczono nieopodal świątyni. W 1999 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej „Ursynów”, sybiraka, Stanisława Olszewskiego został on poświęcony osobom wywiezionym w latach 1939-1956 na Syberię.

  Trudne warunki życia na Syberii

  Historia sybiraków to opowieść pełna cierpienia i smutku, ale też przestroga dla przyszłych pokoleń. Zsyłano tam głównie Polaków z przedwojennych Kresów Wschodnich. Kierunki były różne, np. Kazachstan czy Kraj Ałtajski. Warunki panujące na Syberii były bardzo trudne. Ludzie często mieszkali w ziemiankach, a mrozy sięgały -40 stopni Celsjusza. Rodziny były rozdzielane. Dzieci traciły rodziców, ale także rodzice dzieci. Te zapadały na różne choroby. Powodem zsyłek były m.in. kwestie polityczne.

  - Mój tata służył w Armii Krajowej, zaś mama pochodziła z rodziny bogatych chłopów, tzw. kułaków – opowiada pani Czesława, która urodziła się na Syberii. Jej rodzice zostali tam zesłani w 1948 roku.

  Dzieci przymusowo uczyły się języka rosyjskiego. O Polsce, miały zapomnieć. - Musiałam mówić wiersze o Stalinie, o Leninie. Jedyną piątkę, bo byłam leniem, zawsze miałam z rosyjskiego. Mama mówiła „zobacz, jakie spaprane masz to świadectwo” - śmieje się dziś pani Janka, którą wraz z rodzicami zesłano na Ural.

  Większość sybiraków powróciła do Polski dopiero po 1956 roku. Wtedy to zaczęła się repatriacja zesłańców. Wielu z nich udało się ułożyć życie po powrocie. Kończyli studia i zakładali rodziny. Wcześniej nadzieje dawał podpisany w 1941 roku układ Sikorski-Majski. Polacy mogli zacząć zbierać się na terenie ZSRR w większe grupy. Na taki krok zdecydowała się rodzina innej ursynowianki - pani Krystyny.

  - Był to grudzień, więc podróżowaliśmy saniami. 60 km przebywało się w trzy dni, ponieważ w nocy napadały wilki. Więc jechało się tylko w dzień, od kołchozu do kołchozu – opowiada kobieta.

  Historii do opowiedzenia jest o wiele więcej. Współpraca ze Szkołą Podstawową nr 81 pozwoli na ich zachowanie. Sybiracy zaś będą pewni, że gdy ich już nie będzie, nie zostaną zapomniani.

  - Jeśli komuś jest bliski temat zesłańców syberyjskich lub się nim interesuje nie ma problemu, by zostać członkiem koła - mówi prezes Jan Monkiewicz. Wystarczy zgłosić się do Związku Sybiraków i jako członek wspierający pielęgnować historię zesłańców.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

  • 20
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Boom 4 miesiąc temuocena: 67% 

   Państwo polskie do tej pory nie rozliczyło się w pełni za majątki pozostawione na wschodzie. Wypłacane odszkodowania były symboliczne, ale za to gęby pełne frazesów gdy chodziło o reparacje wojenne od Niemiec. I jak to się skończyło? Nijak, jak zwykle.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kapuściany 3 miesiąc temuocena: 17% 

   W języku polskim nie ma słowa "wgłąb", ale jest "głąb".

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tadeusz Papieros 2 miesiąc temuocena: 80% 

   ciekawe

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Giangluigi Gazeta 1 miesiąc temuocena: 83% 

   Ciekawa historia, polecam artykuł

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3612 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.04.2021 - 30.04.2021