REKLAMAA1 SanGiovanni 01.07.2022 - 31.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 kwietnia 2022, 15:00 komentarzy 1

  (SK)

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią kardynał Kazimierz Nycz w Niedzielę Palmową odwiedził ursynowską parafię Wniebowstąpienia Pańskiego. Metropolita warszawski wezwał do codziennej solidarności z uchodźcami z Ukrainy.

  Setki wiernych uczestniczyły w eucharystii Niedzieli Męki Pańskiej, czyli Niedzieli Palmowej w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN. Świątynię odwiedził kardynał Kazimierz Nycz. To, że tego dnia na Ursynowie pojawia się metropolita warszawski to tradycja sięgająca 30 lat. Zapoczątkował ją w 1981 roku prymas Józef Glemp.

  Kardynał na placu przed kościołem i w środku świątyni poświęcił palemki przyniesione przez wiernych na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Później odprawiono mszę świętą, która tradycyjnie wprowadza katolików w ostatni okres Wielkiego Postu.

  Apel o solidarność: "Możemy być Cyrenejczykami, Weronikami"

  W homilii kard. Nycz nawiązał do wojny na Ukrainie. - Ludzie ludziom zgotowali taki los, przez żądzę władzy, panowania, pieniądza - powiedział do wiernych.

  Wierzymy, że tak jak śpiewaliśmy Hosanna, a potem przyszedł niespodziewany Wielki Piątek: modlitwa w Ogrójcu i potem przyszło Zmartwychwstanie i Alleluja, tak dla narodu ukraińskiego po niegdysiejszej Hossannie też przyjdzie Zmartwychwstanie i Alleluja. Że Bóg zwycięży w nas, zwycięży naszą słabość, nasz grzech i nastaną lepsze czasy. Choć pewnie nigdy nie nastąpi raj na ziemi, bo nikt takiego raju nie obiecywał. Wierzymy, że ten raj przyjdzie, gdy staniemy przed Bogiem, Chrystusem zmartwychwstałym. 

  W takim duchu przeżywajmy Wielki Tydzień 

  - mówił kardynał.

  Ksiądz kardynał wezwał do solidarności z uchodźcami z Ukrainy, nie tylko poprzez modlitwę, ale realne działania.

  Możemy być Cyrenejczykami, Weronikami, tymi, którzy pomagali Jezusowi w drodze krzyżowej. 

  Polacy sprawili się bardzo dobrze. Obyśmy wytrwali. Obyśmy pamiętali, że wszystko, co czynimy jednemu z tych braci najmniejszych, to czynimy samemu Chrystusowi.

  W ten Wielki Tydzień mamy okazję zapewnić, że jesteśmy solidarni nie tylko w słowach, ale w miłości czynnej, zjednoczeni z tymi, którzy oczekują na naszą pomoc

  - prosił wiernych ksiądz kardynał.

  Nycz przypomniał, że papież Jan Paweł II w Niedzielę Palmową ustanowił dzień młodzieży, który został przeniesiony przez papieża Franciszka na jesień.

  Czy to nie jest większy problem, pewnego oddalenia się młodego pokolenia od Jezusa? To pytanie dla parafii, dla Kościoła, dla rodziców. W Niedzielę Palmową, gdy modlimy się w różnych intencjach, starajmy się myśleć o odpowiedzialności za młode pokolenie, za młodzież. To poważne wyzwanie i zadanie wobec swoich następców

  - powiedział kardynał.

  Ursynowski konkurs palm wielkanocnych

  Metropolita warszawski wspomniał historię ursynowskiej parafii. 12 kwietnia 1981 roku została tu odprawiona pierwsza msza święta. 30 lat temu pierwszy raz Ursynów odwiedził prymas Józef Glemp. Kazimierz Nycz zaapelował też o pamięć o budowniczym pierwszej ursynowskiej parafii, zmarłym w sierpniu 2020 roku ks. Tadeuszu Wojdacie. Kardynał poświęcił tablicę pamiątkową poświęconą zmarłemu i zamienił słowo z rodziną księdza.

  Niedziela Palmowa to od ponad 30 lat tradycja ursynowskiego konkursu palm wielkanocnych. Po przerwie pandemicznej powrócono do jego organizowania. Kardynał wręczył nagrody autorom najładniejszych palemek. 

  W kategorii palmy duże zwyciężyli: Wspólnota Żywego Różańca Dorosłych, Szkoła Podstawowa nr 313 z ul. Cybisa, Wspólnota Drogi Neokatechumenalnej przy parafii. W kategorii palmy średnie: Szkoła Podstawowa nr 81 z Puszczyka, Przedszkole nr 401 z Dembowskiego, Danuta Włodarczyk i Elżbieta Kaszyńska. Kategoria palma mała: Szkoła Podstawowa nr 322 z Dembowskiego, Dziecięce Koło Różańcowe z SP 81, Elżbieta Witecka. Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 319 z ul. ZWM, rodzina uchodźców z Ukrainy, 4. Koło Wspólnoty Żywego Różańca.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Hohoł 1 4 miesiące temuocena: 100% 

   Kto był na mszy o 11:00 i widział tego naćpanego patusa, który machał palemką? Haha, gość totalnie odleciał, stuknął jakąś kobietę tą palemką, śmiał się głośno, później łapał zawiechy itd. Finalnie zawinęła go policja.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4956 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022