REKLAMAA1-AUCHAN-01-07----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Dzięki wspólnej pracy skwer zmienia się każdego roku

  Dzięki wspólnej pracy skwer zmienia się każdego roku (Prywatne archiwum Jacka Powałki)

  Już w najbliższą sobotę społecznicy związani z sąsiedzką inicjatywą Nasz Park będą sprzątać i zasadzać kabacki skwer. Pomysł, aby wspólnymi siłami zadbać o pusty teren przy alei KEN narodził się 12 lat temu za sprawą Jacka Powałki, mieszkańca Kabat. Wspólnie z pomysłodawcą, wspominamy początki Naszego Parku.

  Sąsiedzi z Kabat od 2007 roku pielęgnują skwer u zbiegu alei Komisji Edukacji Narodowej i ul. Pala Telekiego. Cała historia zaczęła się, gdy Jacek Powałka zasadził tam czerwony buk. Dlaczego?

  - Gdy widzę, że ktoś rzuca niedopałek, to podnoszę za niego. To lepsze niż zwrócenie uwagi i oburzenie. Ludziom poważnie robi się głupio. Zamiast więc tracić czas i pisać przez kilka lat w sprawie zapomnianego kawałka ziemi, posadziłem drzewo na środku i zaprosiłem sąsiadów do zbudowania Naszego Parku - wspomina Jacek Powałka, który jako pierwszy zaczął dbać o okoliczny skwer. Dziś często nazywany jest on nazwiskiem tego menadżera ze społecznikowskim zacięciem.

  fot. archiwum Jacka Powałki

  Jak po grudzie...

  Początki były trudne. Samowolne działania, choć szlachetne i bezinteresowne, spotykały się z reakcją władz i nieufnością sąsiadów.

  - Nie znałem prawa. Dostałem sporo mandatów za "niszczenie zieleni miejskiej" od straży, bo sadząc drzewa, wykopywałem trawnik. Zdarzało się, że sąsiedzi sami dzwonili na policję, niestety mamy w społeczeństwie spory poziom nieufności - kontynuuje Jacek.

  Później było już łatwiej. Mieszkańcy podchwycili pomysł sąsiada i podczas wspólnych prac ogrodowych rodziły się nowe pomysły. Jak choćby piknik po śmierci Pavarottiego, któremu towarzyszyła retransmisja koncertu trzech tenorów w Central Parku. 

  - Wtedy przyszło ponad 600 osób! Były własne leżaki i kanapy, kocyki, herbata z prądem, ciastka od sąsiadek i wspaniała atmosfera. To nas zbliżyło, jesteśmy mniej anonimowi, teraz łatwiej poprosić kogoś o pomoc - dodaje Jacek.

  fot. archiwum Jacka Powałki

  Centrum sąsiedzkich spotkań

  Skwer stał się przestrzenią, o którą warto dbać, bo dzieje się tam życie towarzysko-kulturalne. Po Pavarottim mieszkańcy organizowali kolejne imprezy. Był kameralny i pełen wzruszeń koncert "Chopin, Liszt, Sąsiedzi". Innym razem popularny Artur Andrus wziął udział w pikniku "Konkurs Marzeń", podczas którego puszczano latawce. Zaczęło się od nieśmiałej idei jednego człowieka. Wkrótce o kabacki skwer dbało już kilkaset osób. W czym tkwi tajemnica sukcesu inicjatywy Nasz Park?

  Jestem w pełni otwarty. Opublikowałem numer swojego telefonu, adres i numer konta. Każdy mógł mnie dorwać pod blokiem, kiedy przywiozłem kilkadziesiąt ton ziemi ogrodniczej albo usypywałem górkę do zjeżdżania na sankach - mówi Jacek. 

  Zimą, przed świętami Bożego Narodzenia, mieszkańcy wspólnie ubrali świerk, który wcześniej posadzili. Chwilę, kiedy z bloków wyszli sąsiedzi, a w rękach trzymali ozdoby i ręcznie robione łańcuchy, do dzisiaj wspominają z niesłabnącym wzruszeniem.

  fot. archiwum Jacka Powałki

  Wiosenne porządki

  Teraz jednak przyszedł czas na ciężką, ale i satysfakcjonującą, pracę. Oprócz porządków i przycięć sąsiedzi chcą zasadzić kasztanowca czerwonego oraz krzewy. Po 11 latach da się zauważyć, jak ważna jest regularna pielęgnacja parku. Do tej pory udało się posadzić kilka tysięcy krzewów i ponad 150 drzew od ul. Pala Telekiego aż pod Las Kabacki. 

  Wszyscy mogą pomóc. Sekatory i łopaty są mile widziane. Można też wesprzeć finansowo - przynosząc gotówkę lub robiąc przelew. Marzy mi się jeszcze mała architektura, liczę, że uda się ją szybko zatwierdzić z lokalnymi władzami - kończy Jacek.

  Sobotnie sprzątanie i wiosenne sadzenie roślin rozpocznie się o godz. 11:00 przy al. KEN 11.

  PARK POWAŁKI - KIEDYŚ I DZIŚ:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 72

  • 58
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~P 4 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Takich zeczy powinno być więcej a człowiek powinien to szanować

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Milo 3 5 miesięcy temu

   Mieszkam trochę dalej, nie widzę parku z okien, ale wiele razy, kiedy przez niego przechodzę, cieszę się, że są tacy ludzie jak p. Powałka. Czy będzie jeszcze ciąg dalszy wiosennych działań? Bo informacja o ostatnich dotarła do mnie za późno, a chętnie się przyłączę. Pozdrawiam serdecznie!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~erykantykleryk 2 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Drzewa do lasu! Gdzie ja furę zaparkuję!?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Dobrze, że nie mieszaja się do tego nasze lokalne urzędaski. Ludzie zawsze sobie coś ogarną na spokojnie i porządnie jak nie wisi nad nimi 150 tysięcy przepisów, które w większości są o kant d potłuc. Życzę dalszego wspaniałego prowadzenia tego miejsca i wspólnego dogadywania się po sąsiedzku. U mnie niestety tak nie da rady.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2808 sekundy
  REKLAMAA2-BONA-VERBA-01-09----31-10-2019