REKLAMAA1 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 listopada 2020, 12:12 komentarzy 18

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Rada Warszawy spotyka się dziś na nadzwyczajnej sesji. Radni muszą poprawić uchwałę o zmianie systemu opłat za śmieci, którą przyjęli w październiku. Część jej zapisów zakwestinowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, rozliczanie opłaty śmieciowe wg zużycia wody wejdzie w życie dopiero 1 kwietnia.

  17 listopada Regionalna Izba Obrachunkowa zgłosiła zastrzeżenia do październikowej uchwały stołecznych radnych w sprawie śmieci. Przypomnijmy, od 1 grudnia miał się zmienić system naliczania opłat za wywóz odpadów. Zamiast ryczałtu - 65 zł dla mieszkań w blokach i 94 zł dla domów jednorodzinnych - miała pojawić się stawka 12,73 zł za każdy zużyty metr sześc. wody. Skąd tak zmiana? 

  Po pierwsze - na ryczałt narzekali mieszkańcy. Ci samotni płacili tyle samo, ile wieloosobowa rodzina. Po drugie - wprowadzenie ryczałtu i znacząca podwyżka wcale nie zbilansowała systemu. Miasto wciąż dokładało do wywozu śmieci ponad 800 mln złotych w skali roku, a ustawa nakazuje by system wychodził "na zero".

  RIO kwestionuje stołeczną uchwałę

  W ubiegłym tygodniu RIO zakwestionowała część zapisów uchwały śmieciowej. - Dotyczą to jedynie sposobu obliczenia zużycia wody, a dokładnie dokumentu, z którego mieszkaniec może brać dane. Warszawa dała dowolność, RIO wskazało, ze należy wskazać konkretny dokument. RIO nie zakwestionowało stawki czy sposobu naliczania opłat za śmieci - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

  Na dziś, 26 listopada o godz. 17:00, zwołano nadzwyczajną sesję rady w celu poprawienia uchwały. Prezydent Rafał Trzaskowski chciał, aby nowa uchwała weszła już 1 stycznia, czyli z miesięcznym opóźnieniem. Taki termin jest wpisany do projektu nowej uchwały.

  Ale jak się dowiadujemy nieoficjalnie ze źródeł w radzie stolicy, większość radnych się na to nie zgadza. Miasto samo przyznało, że system informatyczny do rozliczania opłat będzie gotowy dopiero w marcu.

  - Ponadto termin styczniowy jest ryzykowny ze względu na to, że nową uchwałę też musi ocenić RIO, a wojewoda opublikować w dzienniku uchwał, więc co będzie jeśli wojewoda opublikuje ją np. 2 stycznia? Znów bałagan - słyszymy w ratuszu.

  Nowe opłaty za śmieci dopiero od 1 kwietnia

  Dlatego na sesji przewodniczący klubu KO ma zgłosić poprawkę do uchwały. Ma ona wejść w życie dopiero 1 kwietnia, aby dać czas na rozstrzygnięcia nadzorcze oraz przygotowanie informacji, deklaracji i systemu informatycznego.

  Radni chcą też poczekać na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie wniosku prokuratury. Śledczy z Prokuratury Okręgowej na początku tygodnia zaskarżyli starą uchwałę śmieciową i domagają się jej wstrzymania, powołują się na konstytucyjną równość obywateli wobec prawa. Więcej o sprawie piszemy w osobnym artykule.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

  • 16
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  18Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~gemino 18 miesiąc temuocena: 100% 

   Skoro dużą cześć warszawiaków (z korzeniami lub nowych) oszukiwała przy deklaracjach liczby mieszkańców., to mamy co mamy. Gdyby ludzie byli uczciwi, nie byłoby tego cyrku. Obecne płacenie "od lokalu" jest skrajnie niesprawiedliwe, krzywdzi osoby samotne oraz biedne, które bardzo oszczędzają, zeby w ogóle przeżyć.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rodzina 2 + 6 :) 17 miesiąc temuocena: 29% 

   no i słusznie niech emeryci i samotni płacą następne pół roku za wieloosobowe rodziny Ostatecznie jest prawo, sprawiedliwość i 500 +

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zonk 16 miesiąc temuocena: 39% 

   o co chodzi z prawem i sprawiedliwością i 500+ ? przecież od lat nieudolne rządy w Warszawie sprawuje PO - Hania i jej godny następca, mieszkańcy Warszawy ponoszą tylko koszty niegospodarności tej ekipy

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Precz z oplatą od wody 15 miesiąc temuocena: 21% 

   Emeryci chyba tez dostaja 13 i 14-ki jak juz sie tak rozliczamy, co? Ja na dzieci nic nie dostawalem, wychowywalem bez 500 plus. Do emerytury tez daleko i nikt mi nic nie daje dodatkowo, tylko mam placic coraz wyzsze podatki i parapodataki. I co teraz?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawski_podatnik 14 miesiąc temuocena: 67% 

   Trzaskoś, przestań wyłudzać od nas wysokie daniny. Tylko w Warszawie gigantyczne podwyżki i cięgle ci mało. Wybuduj wreszcie spalarnię (było na to dużo czasu) i zrób porządek z Czajką (twoja poprzedniczka odpowiada za ten bubel) i przestań marnotrawić nasze pieniądze na głupoty oraz projekty ideologiczne. Nie nadajesz się na prezydenta miasta, najlepiej zrezygnuj. Nie będziemy płakać.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ale jaja Ale jaja 13 miesiąc temuocena: 38% 

   z taką ilością ślepo zakochanych lemingów to on zrobi PO 1000 zł od mieszkania za śmieci , wystarczy jedno magiczne słowo "WINA PISu" i łykną wszystko.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 10 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wodomierz 12 miesiąc temuocena: 60% 

   No chyba lepiej płacić od wody niż od mieszkania, bardziej sprawiedliwie, choć nie całkiem sprawiedliwie. A dodatkowo może ludzie zaczną w końcu oszczędzać wodę. Przydałoby się, i mnie to też dotyczy. Tylko żeby liczone było od wody faktycznie zużytej, a nie z zeszłego roku czy coś w tym stylu.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Precz z oplatą od wody 11 miesiąc temuocena: 45% 

   Od oszczedzania wody jest oplata za sama wode. Dla smieci natomiast wplywy musza sie miastu bilansowac - taki jest podany teraz powod zmiany sposobu naliczania oplaty, prawda? Ale jesli zaczniemy zuzywac mniej wody, to wplywy dla pokrycia smieci miasto osiagnie nizsze od planowanych. Zeby uzupelnic te luke, miasto znow podwyzszy ceny za wode/smieci. Tak sie wlasnie stalo w Szczecinie. Dziekuje, do widzenia.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zonk 10 miesiąc temuocena: 43% 

   dziwi mnie ta nagła troska o wodę, a KTO zatruwa Wisłę fekaliami, kto odpowiada za Czajkę??? jeśli mieszkaniec zużywa dużo wody to ponosi odpowiednie koszty, podczepianie śmieci pod zużycie wody jest nieuzasadnione w żadnej mierze

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 10 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zonk 9 miesiąc temuocena: 57% 

   ta uchwała to nic innego jak nałożony przez miasto haracz/podatek od wody. Wiadomo, że ludzie zużywają dużo wody, więc spodziewane przychody były spektakularne. Coś jak domiar dla rzemieślnika w komunie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Megi 8 miesiąc temuocena: 86% 

   Mam 2 osobowe gospodarstwo domowe. Zużywamy miesięcznie ok. 8 m3 wody dla mnie zmiana sposobu obciążania za odpady to podwyżka o 100%. Mam zapłacić 120 zł miesięcznie za odpady. Wychodzi na to, że rocznie zapłacę 1440 zł a za kontener KP7 do którego mieści się ok. 7 m3 odpadów trzeba zapłacić ok. 750 zł czyli obciążona zostanę za 2 takie kontenery. To jest skandal. W cywilizowanych krajach takich jak np. Szwecja na puszki i butelki plastikowe są automaty i ktoś kto wrzuca do nich tego typu odpady dostaje jeszcze kasę. U nas oczywiście takie rozwiązanie jest nieopłacalne:(

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Joa 7 miesiąc temuocena: 56% 

   Mam 2 osobowe gospodarstwo domowe, zużywam 6 m3 wody, a zużywałam 12 - zanim w mojej wsi wprowadzono opłatę za śmieci od wody. Jestem zadowolona, bo zobaczyłam, że warto i trzeba oszczędzać wodę. Ale nie całkiem, bo moje gosp.d. produkuje celowo bardzo mało śmieci, więc uważam, że i tak płacę za czyjeś śmieci. Źle mi na duszy, kiedy widzę młodych ludzi kupujących jogurty i inne pierdoły w plastikach. Czy istnieje doskonały system opłat za śmieci po latach zaniedbań w erze plastiku?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Opłata od PESEL 6 miesiąc temuocena: 61% 

   Precz z opłatą od mieszkania i od wody :-)

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Precz z opłatą od mieszkania 5 miesiąc temuocena: 50% 

   To zwykle świństwo, przedłużać niesprawiedliwe opłaty. Ile jeszcze mam płacić za rodziny i wynajmujących studentów? Opłata od mieszkania to granda, od wody o wiele sprawiedliwsza.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Precz z oplatą od wody 4 miesiąc temuocena: 32% 

   ***********

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 7 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Megi 3 miesiąc temuocena: 82% 

   zgadzam się, że opłata od mieszkania jest niesprawiedliwa a opłata od ilości wody lepsza tylko jej wysokość powinna być adekwatna do ilości wyrzucanych śmieci. Ja zużywam 4 m3 wody miesięcznie ale nie jestem w stanie wyprodukować śmieci, które zapełniłyby 2 big bagi czy jeden kontener o pojemności 7m3 rocznie.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 2 miesiąc temuocena: 79% 

   Podejście od d... strony. Trzeba systemowo rozwiązać problem odbioru śmieci by nie trzeba było ich daleko wozić, a nie przerzucać bezrefleksyjnie rosnące koszty na mieszkańców. Myślicie, że to będzie koniec podwyżek? Nie, nie będzie, bo budżet dalej się nie będzie spinał. Dojdziemy do takich paradoksów, że opłata za śmieci będzie najwyższym kosztem utrzymania mieszkania czy domu. I to za posegregowane śmieci. Zupełnie jak układy mafijne śmieciarzy we Włoszech.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~POmylka 1 miesiąc temuocena: 47% 

   panocku ino we warsiawie takie cuda rzundzonej przez jewropejczyka

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 14 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3918 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021