REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 kwietnia 2018, 20:07 komentarzy 2

  (SK)

  REKLAMA

  Morze od zawsze inspirowało artystów. Tak jest także dziś. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Dzielnicowym Ośrodku Kultury otwarto wystawę malarstwa artystów związanych z mazowiecką grupą marynistyczną. Wśród nich są postacie z Ursynowa.

  100-lecie Niepodległej, setny dzień w roku. Nie było zatem lepszego dnia na wernisaż wystawy poświęconej tematyce patriotycznej niż wtorek. Artystom z mazowieckiego oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich, tematyka ta jest szczególnie bliska.

  Na wystawie możemy obejrzeć 17 różnorodnych prac. Jedne porywają swoją kolorystyką i techniką, inne - fantazją i unikalnym podejściem do tematu. Wśród autorów między innymi - doskonale znana ursynowianom - Barbara Bielecka-Woźniczko. Jej najnowszy akryl przedstawia "Odzyskanie" - w którym morze jednoczy się z biało-czerwoną.

  - Temat trudny, i każdy to odbiera i czuje inaczej. Dzięki temu, że jest w tym wiele emocji, łatwiej to namalować. Bo emocje stwarzają pewne napięcia i kreacja obrazu zaczyna się "dziać" na płótnie - mówi artystka. Bałtyk jest jej bliski, kocha go, a świadomość, że kiedyś go nie mieliśmy i przyszedł moment, gdy go odzyskaliśmy, była inspiracją do namalowania dzieła.

  Barbara Bielecka-Woźniczko należy do grupy Symfonia, która przygotowuje z okazji rocznicy odzyskania niepodległości wystawę 15 artystów o życiu Ignacego Jana Paderewskiego. Jej nowe prace zobaczymy więc w tym roku także w innych warszawskich galeriach.

  Jednym z najbardziej podziwianych obrazów był "ORP Burza" Elżbiety Kwapińskiej ze stowarzyszenia marynistów, mieszkanki Zielonego Ursynowa.

  - Wyzwania historyczne, takie jak stulecie odzyskania niepodległości, 1050-lecie chrztu Polski czy rocznica Powstania Warszawskiego wyzwalają tyle emocji i chęci do tworzenia, że nie mogę pozostać obojętna! Tak zostałam wychowana, to przesłanie jest we mnie, ja muszę to z siebie wydobyć - mówi artystka, prezentując swój obraz.

  Przedstawia on słynny polski okręt ORP "Burza" na tle zjawisk przestrzennych - jest tam dużo dramatyzmu, bo budowa tego okrętu też była przecież dramatyczna.

  Wśród wystawionych prac są impresje, krajobrazy - niektóre bardzo fantazyjne. Zobaczymy prace m.in. Krystyny Bachanek, Ewy Buczyńskiej, Leszka Gapskiego, Ewy Dworzańskiej, Janusza Maśnika czy Stanisławy Pietrzak-Krupińskiej. Wszystkich połączyła wrażliwość na piękno morza.

  Na zakończenie wernisażu usłyszeliśmy (a jakże!) szanty w najlepszym wykonaniu. Na scenie wystąpił Andrzej Korycki z legendarnej grupy "Stare Dzwony".

  Wystawę "Niepodległa" można oglądać w hallu Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Kajakowej do 7 maja.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z WERNISAŻU WYSTAWY:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~sąsiad 2 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Promują ten DOK jak mogą a i tak nawet mucha tam nie siada. Lokalizacja tej instytucji jest najwiekszym blędem. Paru krzykaczy z Zielonego Ursynowa zamiast walczyć o Dom Kultur do którego może za 10 lat zaczną ludzie chodzić trzaba było walczyć o przyłączenie Zielonego do Konstancina.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kazimierz Kartoszko 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Kolejne emeryten party tym razem u Rusińowskiehj. Ciekawe czy ktoś prócz Ciołka i autorów tam trafił?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2867 sekundy
  REKLAMA