REKLAMAA1 IJEST.PL 12.05.2021 - 10.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 kwietnia 2021, 08:01

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (policja)

  Pół miliona złotych z budżetu miasta chciała wyłudzić jedna z firm prowadzących niepubliczne liceum dla dorosłych oraz szkołę policealną. Spółka prowadziła fikcyjne rejestry uczniów, którzy nawet nie wiedzieli, że uczęszczają do szkoły.

  Policjanci z mokotowskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wpadli na trop wyłudzeń. Pewna firma prowadząca szkoły, chciała otrzymać dotację oświatową z budżetu m.st. Warszawy  - około 500 tys. złotych. Stołecznym urzędnikom coś się nie zgadzało i nie wypłacili pieniędzy. Więcej szczęścia firma miała w Olsztynie i we Wrocławiu, gdzie wyłudziła 700 i 200 tys. złotych.

  - W wyniku pracy operacyjnej funkcjonariusze ustalili, że spółka została założona na tak zwane „słupy”, czyli osoby, które tak naprawdę nie mają nic wspólnego z działalnością firmy, ale figurują jako prezesi. W ich imieniu składane są wszelkiego rodzaju podpisy na dokumentach oraz podejmowane decyzje - mówi podkom. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy policji.

  Jedną ze szkół wchodzącą w struktury firmy była niepubliczna placówka oświatowa Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, druga to Szkoła Policealna w Warszawie. Kolejne zakładane były w miastach wojewódzkich na terenie Polski.

  "Uczniowie" nie wiedzieli, że są na listach

  Założyciele od początku nie mieli zamiaru nikogo uczyć. Ich celem było zgromadzenie danych osób, które mogłyby podjąć edukację w ich placówkach oraz wszelkich zezwoleń na prowadzenie działalności oświatowej, dającej im prawo do ubieganie się o dotację. Zatrudnili do tego osoby, które fachowo zajęły się produkcją odpowiednich dokumentów.

  - Policjanci wpadli na trop 29-latki prowadzącej biuro w Warszawie. Kobieta zarządzała prowadzeniem działalności, zbieraniem i katalogowaniem danych personalnych uczniów, którzy nigdy nie uczęszczali do szkoły i nawet nie wiedzieli, że są na listach. Pilnowała ona, aby to samo nazwisko w tym samym czasie nie pojawiło się w innej uczelni. Do jej zadań należało, kompletowanie i składanie wszelakiego rodzaju wniosków do urzędów, zajmowała się rejestracją działalności, wykonywaniem i odbieraniem telefonów w imieniu uczelni, pilnowaniem terminów, prowadzeniem lista zajęć lekcyjnych, wypłatami dla tzw. „słupów” oraz wielu innych czynności związanych z prowadzeniem placówki oświatowej - relacjonuje podkom. Koniuszy.

  W trakcie przeszukania biura spółki policjanci zabezpieczyli laptop z arkuszami kalkulacyjnymi, w których magazynowane były dziesiątki tysięcy danych personalnych z peselami rzekomych uczniów, segregatory z dokumentacją, telefony komórkowe, modemy internetowe, zapiski oraz dane logowania.

  Kobieta została zatrzymana i usłyszała zarzuty wyłudzenia pieniędzy od instytucji dysponujących środkami publicznymi. Grozi jej kara do 5 lat więzienia. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 41

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.5381 sekundy
  REKLAMAA2 - SBM Ursynów 14.05.2021 - 20.05.2021