REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (www.pixabay.pl)

  Ursynów pełen jest cichych bohaterów, którzy bez rozgłosu robią ogromne rzeczy. Fundacja Silentio, która pomagać ma w szerzeniu wiedzy na temat autyzmu to inicjatywa rodziców chorego dziecka. Szukając wiedzy i pomocy przecierali szlaki, potem – założyli fundację, która często jest jedynym miejscem, w którym znaleźć można pomóc bez czekania miesiącami. Nie zatrzymują się – właśnie zaczynają budowę ośrodka, w którym dorosłe osoby z autyzmem będą mogły nie tylko godnie żyć, ale rozwijać się i korzystać z pomocy terapeutów.

  Fundacja Silentio mieści się na ul. Jagielskiej, w odległej części dzielnicy. Pozornie – to fundacja jakich wiele. Historia powstania tego miejsca rozwiewa jednak wątpliwości. Silentio to ludzie pełni pasji i wiary, bohaterów, którzy mają do spełnienia misję. Chcą pomagać tym, którym autyzm również stanął na życiowej ścieżce.

  - Założyliśmy fundację, ponieważ wiemy, jak ciężko znaleźć pomoc i informacje na temat autyzmu rodzicom, którzy stają z diagnozą twarzą w twarz. W 2001 roku dowiedzieliśmy się, że nasz syn jest chory. Wtedy dostęp do informacji był dużo słabszy niż dzisiaj. Po 8 latach doświadczeń założyliśmy fundację, żeby dzielić się naszą wiedzą i stworzyć miejsce, które przede wszystkim szerzy świadomość na temat autyzmu – mówi Ajay Pal, prezes fundacji.

  Działania rodziców trwają już 8 lat. Oprócz zwiększania wszechstronnej, profesjonalnej pomocy dzieciom i osobom dorosłym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinom zajmują się pomocą w zakresie diagnostyki. Każdy rodzic, który staje w obliczu wątpliwości o zdrowie swojego malucha, może zgłosić się po pomoc.

  - Wystarczy zadzwonić i umówić się na spotkanie. Terapeuci, psychologowie i specjaliści, którzy z nami współpracują, na pewno udzielą wszelkich informacji. Często organizujemy dni otwarte, podczas których każdy może zasięgnąć informacji bezpłatnie. Warto śledzić nasze działania – dodaje założyciel.

  Aktualnie Silentio ma pod opieką około 380 rodzin. Część z nich czynnie uczestniczy w zajęciach terapeutycznych prowadzonych w założonym przez fundację Ośrodku ASAN na Hawajskiej, część przychodzi konsultować działania i zasięgać porad.

  Za moment dzielni rodzice spełnią swoje największe marzenie. Zaczną budowę ośrodka mieszkalnego dla dorosłych osób z autyzmem. Miejsce to będzie nie tylko domem, ale i szansą na rozwój i nieustającą terapię.

  - Każdy rodzic staje przed pytaniem, co stanie się z moim dzieckiem, kiedy mnie zabraknie. W przypadku osób chorych na autyzm sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, ponieważ nie ma miejsc wpierających takich młodych ludzi. Jeśli nie mają bliskich, trafiają do ośrodków psychiatrycznych, które szybko niszczą to, co budowali przez lata rodzice i terapeuci. Aktualnie jest tylko jeden specjalistyczny ośrodek, w Krakowie, gdzie mieszka około 10 osób chorych na autyzm. To kropla w morzu. Chcemy zbudować kolejny, czekamy na pozwolenie na budowę – opowiada Ajay Pal

  Zebranie środków na rozpoczęcie prac związanych ze stworzeniem ośrodka dla 30 chorych osób zajęło Fundacji Silentio 8 lat. Jeśli wszystko na etapie formalnym pójdzie sprawnie, jeszcze w tym roku ursynowscy rodzice zaczną budowę ośrodka na Pomiechówku, niedaleko lotniska Modlin.

  - Jeśli przez tyle lat człowiek się nie złamał, nie poddał, to teraz nic nie jest w stanie go powstrzymać. Mam też nadzieję, że ten ośrodek będzie impulsem dla innych, że się da, że można zrobić wszystko. Trzeba tylko cierpliwości i ciężkiej pracy. Marzymy, że to będzie początkiem dla kolejnych takich miejsc w całej Polsce – mówi założyciel fundacji.

  Więcej na temat Fundacji Silentio, autyzmu, dostępnych terapii oraz metod wsparcia ursynowskich działaczy można znaleźć na stronie internetowej.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3328 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020