REKLAMAA1-AUTO-WIMAR  01.12.2020 - 10.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 października 2020, 12:29 komentarzy 8

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Lis Kula)

  Ręka wróża, w którego szklanej kuli widać wszystko, o czym śpiewała legendarna grupa Molesta. Tak wygląda najnowsze graffiti na murze toru Wyścigów, poświęcone pionierom hip-hopu z Ursynowa.

  Ursynowskie blokowiska, w połowie lat 90. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakładają Mistic Molesta jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip - hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Dla nich plan jest prosty: składać rymy, kleić bity i… dobrze się bawić.

  Nagrywają pierwszą płytę „Skandal” - chuligański rap w ich wykonaniu trafia na póki sklepowe i od razu staje się hitem. Molesty słuchali wszyscy, a ich teksty stały się dla młodych ludzi wyznacznikiem wartości moralnych.

  Molesta w kinach i na murze Wyścigów

  Po 25 latach powstał film o Moleście, który jak wehikuł czasu przenosi nas do lat, gdy wszystko było proste, a kumple byli kimś więcej, niż rodzina. Od 2 października dokument "Skandal. Ewenement Molesty" Bartosza Paducha można oglądać w kinach w całej Polsce.

  Z okazji premiery powstał okolicznościowy mural na najdłuższej w Polsce galerii sztuki ulicznej, czyli na murze Wyścigów przy ul. Puławskiej. Oczywiście - na Ursynowie. Autorem projektu jest Alek Morawski Lis Kula, a wykonali go grafficiarze o kswykach Klub2020 i Neshu63.

  - Mural przedstawia "osiedlowego wróżbitę", który ma swoją magiczną kulę, a w środku tej kuli sytuacje i sceny, o których nawijają chłopaki - opowiada Alek Morawski Lis Kula.

  Po obu stronach kuli znajdują się napisy: "Molesta" i "Wiedziałem, że tak będzie" - czyli cytat jednej z najbardziej znanych utworów grupy pochodzącego z debiutanckiej płyty "Skandal" z 1998 roku.

  - Miałem 14 lat jak ukazała się ta płyta. Ona opisywała nasze życie. Jakbym dowiedział się, mając 14 lat, że za dwadzieścia lat będę to robił, to byłbym zajarany strasznie! - wyznaje Neshu63.

  "Kryształ inicjatywy"

  Mural powstał 28 września, po skończeniu prac ekipę odwiedzili dawni członkowie Molesty - Vienio i Wilku.

  - Bardzo fajne połączenie. Włączyłem się w hip-hop i w najśmielszych oczekiwaniach nie sądziłem, że kiedyś będą o tym powstawały filmy dokumentalne! - mówi Robert "Wilku" Darkowski.

  - Te dzieciaki spijają tę otoczkę zwiazaną z modą i street-wearem. Ten film pokazuje, jak to smakowało w tamtych czasach, jakie to było szaro-brunatne. Przez to, że nie było takie fajne jak dziś, to ten "kryształ inicjatywy", który mieliśmy w sobie, był zgłębiany. Tęsknię za tym scaleniem, za jednością, za tą zajawką, pierwszą nieskażoną - stwierdził Piotr "Vienio" Więcławski.

  ZOBACZ: Kulisy powstania muralu Molesty na Wyścigach

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 104

  • 38
   BARDZO PRZYDATNY
  • 13
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 9
   NIEPRZYDATNY
  • 13
   WKURZONY
  • 17
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • GumaTurbo 8 2 miesiące temuocena: 50% 

   Jestem po seansie. Bardzo dobry dokument, temat zasługiwał na taki film. Wróciły wspomnienia tamtych czasów. A ten mural to zacny.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~V.O.L.T. 7 2 miesiące temuocena: 64% 

   Tak będzie, wiedziałem. Gdy pierwszy raz hip-hop usłyszałem. Być MC tego chciałem. Słuchałem, pisałem, pisałem, słuchałem. Tworzyłem swoje i nie naśladowałem. Ale są takie rzeczy, których się nie spodziewałem, że nasze produkcje tyle namieszają, że ludzie wciąż o naszą płytę pytają. Tego chcieli, to w końcu ją mają. Jak oceniają od nich to zależy. Robię tylko to, co do mnie należy. Vienio też w to wierzy.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Heyah 6 2 miesiące temuocena: 50% 

   "Legendarna" ? Pierwszy raz o nich słyszę. Nie używajcie słów na wyrost, bo tracą swoje znaczenie...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Addam 5 2 miesiące temuocena: 40% 

   Wiesz, to że ty nie słyszałeś, niczego tu nie zmienia. Ja starałbym się jednak nie chwalić niewiedzą, bo to jeszcze gorsze od niej samej. Czy np. to, że ktoś nie zna filmów Almodovara czy twórczości Paulo Coelho oznacza, że nie są oni legendarni? Czy też jednak bardziej to, że spotkaliśmy przygłupa?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 12 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Abcd 4 2 miesiące temuocena: 62% 

   No no... Almodovar i..... Molesta? Ja nigdy o Molesta nie słyszałem. Nie musiałem. I nie chwalę się tym ani się tego nie wstydzę.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 13 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Addam 3 2 miesiące temuocena: 38% 

   To był tylko przykład. Lepiej pochwalić się wiedzą niż niewiedzą. Oczywiście nikt nikomu nie każe znać i lubić wszystkiego.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 5 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~seniorek 2 2 miesiące temuocena: 53% 

   Promocja narkomani, chuligaństwa, prostytucji. Ci ludzie to dno moralne. Nienawiści do policji, pogarda dla inności. Homofobiczne treści. To ta wasza Molesta. DNO DNO DNO DNO DNO i 7 metrów mułu.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Roco 1 2 miesiące temuocena: 83% 

   "Jakie życie taki rap..." A kolega ewidentnie się zagalopował.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3275 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021