REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 grudnia 2021, 18:22

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Co zrobić z nietrafionym prezentem świątecznym? Kiedy można go zwrócić albo wymienić? W styczniu w biurze Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta pojawiają się warszawiacy, którzy nie mogą porozumieć się ze sprzedawcą w sprawie zwrotu prezentów.

  Miejski Rzecznik Praw Konsumenta Małgorzata Rothert wyjaśnia, co możemy zrobić – a czego nie możemy – jeśli mamy problem z prezentem, który znaleźliśmy pod choinką.

  - Prezent zawsze możemy zwrócić temu, od kogo go dostaliśmy. Pytanie tylko, czy będzie to grzeczne, czy kogoś nie obrazimy? – mówi pani rzecznik. - Każdą rzecz możemy odsprzedać na którejś z platform internetowych, ale wtedy my jesteśmy sprzedawcą i ponosimy odpowiedzialność za ewentualne wady tej rzeczy - dodaje.

  A co ze zwrotem towaru do sklepu? Jeśli prezent został kupiony w sklepie stacjonarnym, to zwrot towaru jest możliwy tylko za zgodą sprzedawcy. Przed zakupem trzeba się więc upewnić czy jest taka możliwość, np. czy sprzedawca w ramach swojej polityki handlowej wprowadził taką zasadę na ściśle określonych warunkach. Może to dotyczyć możliwości wymiany towaru albo jego zwrotu – to zależy od decyzji sprzedawcy.

  Zwracając towar, musimy więc przestrzegać warunków wskazanych przez sprzedawcę, przede wszystkim terminu zwrotu, ale też zachowania oryginalnego opakowania, nieodczepiania metek, posiadania paragonu, dokonania zwrotu w miejscu zakupu itp.

  Trzeba tylko pamiętać, że to kwestia relacji między kupującym jakąś rzecz, np. prezent dla kogoś a sprzedawcą tej rzeczy. - Niezbędne jest współdziałanie między obdarowanym a ofiarodawcą. Jeśli sami zechcemy  „po cichu” zwrócić do sklepu prezent, który nam się nie podoba, może to się okazać niemożliwe – podkreśla Małgorzata Rothert.

  Kupione przez internet? Jest prawo do zwrotu

  Inaczej wygląda sytuacja, kiedy kupujemy prezent przez internet. Obowiązujące przepisy dają bezwzględne prawo do zwrotu towaru zakupionego „na odległość”. Wtedy możemy zwrócić każdy towar, ale nie później niż w ciągu 14 dni od jego otrzymania, czyli odbioru przesyłki np. od kuriera, na poczcie, ze skrytki. Warunki zwrotu – miejsce odesłania towaru, inne wymogi powinny być określone w regulaminie sklepu internetowego na jego stronie.

  - Jeśli ktoś kupił dla nas prezent przez internet, a w grę wchodzi ewentualny zwrot, to dobrze byłoby, żebyśmy zostali obdarzeni tym prezentem przed upływem 14 dni od odebrania go przez ofiarodawcę – wyjaśnia miejski rzecznik praw konsumenta.

  To samo dotyczy odwrotnej sytuacji, gdy my kogoś obdarowujemy i bierzemy pod uwagę prawdopodobieństwo zwrotu czy wymiany prezentu. – Ci, którzy dokonują zakupu przez internet i poczekali z zakupem „na ostatnią chwilę”, mogą mieć ułatwioną sytuację ze zwrotem prezentu – podsumowuje Małgorzata Rothert.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4411 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105 01.06.2022 - 31.07.2022