Zamknij

Noc Muzeów 2022 na Ursynowie. Co warto zobaczyć?

17:21, 11.05.2022 Kamil Witek Aktualizacja: 15:56, 12.05.2022
Skomentuj urząd dzielnicy urząd dzielnicy

Archiwa Instytutu Pamięci Narodowej? Gabinet Juliana Ursyna Niemcewicza? A może wystawa fotograficzna o historii Ursynowa? To wszystko i wiele więcej do zobaczenia już w tę sobotę podczas Nocy Muzeów 2022! 

W sobotę, 14 maja odbędzie się Noc Muzeów. Tegoroczna edycja będzie już dziewiątą, w której bierze udział nasza dzielnica. Jak co roku muzea - i nie tylko! - otwierają swoje drzwi dla nocnych marków. To również wyśmienita okazja do odwiedzenia miejsc zazwyczaj niedostępnych. Co w tym roku będzie można zwiedzić na Ursynowie?

Tajemnice starego cmentarza

Noc Muzeów na Ursynowie rozpocznie się już o… 11 rano! To właśnie wtedy spod kościoła św. Katarzyny przy ul. Fosa 17 chętni wyruszą na zwiedzanie starego cmentarza na Służewie. Znajdująca się obok jednej z najstarszych warszawskich parafii nekropolia z pewnością kryje za sobą wiele ciekawostek.

- Opowiem nieco o okolicznej zabudowie, o historii cmentarza. Pokażę groby wybitnych osób, m.in. Krystyny Krahelskiej, czyli Warszawskiej Syrenki. Jeżeli ksiądz się zgodzi to odwiedzimy również wnętrze kościoła oraz podziemia - mówi Witold Balewicz z Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich PTTK, organizator spaceru.

Czy fotel burmistrza jest wygodny?

Oczywiście nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez ursynowski urząd. Już o godzinie 16 wyruszą wycieczki po Ursynowie. Dokładnie trzy. W tym do jednej będzie potrzebny dodatkowy sprzęt.

Pierwszy spacer pod tytułem „Nie tylko blokowiska, czyli dawne dzieje terenów Ursynowa” wyruszy spod kościoła św. Katarzyny przy ul. Fosa 17 o godz. 16 i będzie szansą na zapoznanie się z historią naszej dzielnicy. Druga wycieczka o nazwie „ABC Ursynowa” skierowana jest do naszych gości z Ukrainy i także w ich języku zostanie przeprowadzona. Zbiórka u zbiegu al. Surowieckiego i al. KEN o godz. 16.

O godz. 16 spod kościoła bł. Władysława z Gielniowa przy ul. Przy Bażantarni 3 wyruszą rowerzyści. Czeka na nich jazda szlakiem „Ursynowskich kościołów”. A tych trochę w naszej dzielnicy jest, więc i trasa nie jest najkrótsza i wyniesie 15 km.

Po popołudniowych wycieczkach chętnych czeka jeszcze jedna, tym razem już wieczorna. O 18:30 ze skrzyżowania ul. Surowieckiego i al. KEN wystartuje wycieczka „45 lat minęło… Spacer po Ursynowie Północnym”. Można spodziewać się sentymentalnej podróży po najstarszej części osiedla Ursynów. 

Dla zmęczonych spacerami i wycieczkami czekają także stacjonarne atrakcje. Między 18 a 21 pod urzędem dzielnicy przy al. KEN 61 będzie można wybić monetę okolicznościową. Godzinę dłużej potrwają natomiast pokazy filmowe. Wśród nich niepowtarzalny film o wiejskiej przeszłości - a może i teraźniejszości? - Ursynowa. „Wsie Ursynowa. Introspekcje” to pozycja wręcz obowiązkowa dla mieszkańców naszej dzielnicy. 

- Jeszcze niewielu mieszkańców go widziało, a warto, bo jest to opowieść o naszej historii, o ursynowskich wsiach, które przeobrażały się w miasto i o tym ile z nich jeszcze zostało. Film o Dąbrówce, Starym Imielinie, Jeziorkach, Grabowie, Kabatach, Krasnowoli, Pyrach, Wolicy, Wyczółkach i ich mieszkańcach - naszych sąsiadach - zachęca burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

Na odwiedzających ursynowski ratusz czekać będą także dwie wystawy. Jedna poświęcona będzie poetce oraz bohaterce roku 2022 - Marii Konopnickiej. Druga pokaże historię naszej dzielnicy w oku obiektywu. 

Wisienką na torcie - jeśli chodzi o atrakcje organizowane przez urząd - będzie zwiedzanie gabinetu burmistrza Ursynowa. Chętni będą mieli okazję poczuć się niczym głowa naszej dzielnicy i zasiąść wygodnie w fotelu Roberta Kempy. Czy siedzisko każe się wygodne? Trzeba będzie przekonać się samemu.

Julian Ursyn Niemcewicz - a kto to taki?

Julian Ursyn Niemcewicz, Ursynów, Ursynoteka. Mniej więcej tak powstała nazwa naszej dzielnicowej biblioteki publicznej, która również bierze udział w tegorocznej Nocy Muzeów. W Ursynotece rozpocznie się ona już o godzinie 10. Ruszy wówczas kiermasz książek, który potrwa do godziny 13. 

To jednak nie koniec. Już o godz. 18 kiermasz - o nieco zmienionej tematyce - powróci na Barwną 8 i potrwa do 21. Do dostania będą pozycje o tematyce varsavianistycznej oraz popularnej. W tym samym czasie wyświetlane będą także filmy o Ursynowie. Nie można zapomnieć, że punkt przy Barwnej to także Muzeum Ursynowa. 

- Przewidziane jest zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji gabinetu Juliana Ursyna Niemcewicza oraz „pokoju Alternatywy 4” oraz wystawy monograficznej o Niemcewiczu, jego życiu, działalność i twórczość - opowiada wicedyrektorka Ursynoteki Aneta Maciejczuk.

Rajskie ptaki i niezwykłe archiwalia na Zielonym Ursynowie

Atrakcje wysokiego Ursynowa już poznaliśmy. A co będzie działo się w zielonej części dzielnicy? W sobotę na pewno warto wybrać się do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Kłobuckiej 21. Od godziny 17 do 23 zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć niezwykłą wystawę „Okruchy historii – archiwa osobiste w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej”.

- To prezentacja dokumentów dotyczących konkretnych osób, których indywidualne losy wplatają się w historię Polski XX w., m.in. fotografii, korespondencji, wspomnień, a także przedmiotów stanowiących cenne pamiątki rodzinne - zachęca instytut.

Wśród eksponatów znajdą się archiwalia przekazane przez prywatnych darczyńców oraz dokumenty z depozytów Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zarekwirowane osobom aresztowanym i represjonowanym. IPN przygotował również mobilną grę miejską oraz atrakcje dla najmłodszych. Oprócz tego będzie można zobaczyć na własne oczy magazyn akt i pracownię konserwacyjną. 

Do tegorocznej Nocy Muzeów włączył się także Hotel Puławska Residence. Chętni będą mogli zobaczyć niezwykłą wystawę. Hotel we współpracy z Fundacją Leny Grochowskiej zorganizował integracyjny plener malarski. Biorą w nim udział niepełnosprawni pracownicy fundacji oraz Ukrainki i studentki Akademii Sztuk Pięknych.

Motywem przewodnim są ptaki, na których cześć nazwano okoliczne ulice. Plener potrwa do 13 maja, a jego efekty będzie można podziwiać już w najbliższą sobotę w godz. 21-5 przy ul. Puławskiej 361.

W tegoroczną Noc Muzeów - jak widać - atrakcji nie zabraknie. A to tylko Ursynów. Jeszcze więcej czeka na zwiedzających w pozostałych dzielnicach i podwarszawskich miejscowościach. Aby móc z łatwością przemieszczać się po mieście, warto korzystać z komunikacji miejskiej. Z okazji tej wyjątkowej sobotniej nocy będzie jeździć według specjalnego rozkładu. Wszystkie niezbędne informacja dotyczące Nocy Muzeów 2022 można znaleźć na tej stronie.

(Kamil Witek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%