REKLAMAA1_FortSłużew-12-07----22-07-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mieszkańcy)

  REKLAMA

  W nocy zamiast spać pilnują drzewa przed wycięciem. Mieszkańcy z bloku przy Pięciolinii 8 bronią starej śliwy - ostatniego drzewa, które uchowało się w trakcie poszerzania uliczki i budowy miejsc parkingowych. - Pozostałe drzewa ktoś potajemnie wyciął w nocy - mówią mieszkańcy.

  Spółdzielnia "Jary" w porozumieniu z dzielnicą przebudowuje ciąg pieszo-jezdny wzdłuż bloków przy ul. Pięciolinii 6, 8 i 10. Na tę inwestycję mieszkańcy czekają od lat - uliczka była bardzo wąska, auta tarasowały przejście, wjechać nie mogła tam straż pożarna. Gdy inwestycja wreszcie ruszyła, okazało się, że budowlańcy poszerzają ulicę kosztem rosnących tam starych drzew owocowych a wycięte zostaną dodatkowo tuje przy blokach, chroniące mieszkańców przez hałasem.

  - Przed oknami mieliśmy stary, zielony Ursynów. Górka została zniwelowana, drzewa zostały wycięte, wszystkie tuje, które odgradzają nas od samochodów też mają zostać wycięte - mówi pan Staszek.

  Część drzew spółdzielnia przesadziła pod szkołę - w tym dwa małe graby posadzone przez uczniów w ramach edukacji ekologicznej. Inne drzewa zostały wycięte - jak mówią ludzie - pod osłoną nocy. Teraz ten sam los może czekać mirabelkę.

  - Ponieważ jest ona regularnie podcinana przez kogoś, nie wiemy kogo - pilnujemy jej. Wszystkie inne drzewa zostały wycięte w nocy, bez wiedzy mieszkańców. Chcemy obronić naszą zieleń. Staramy się z sąsiadami z klatki nr 1 i 2 na zmianę w nocy dyżurować, aby nikt nie wyciął bez naszej zgody - mówią mieszkańcy bloku przy Pięciolinii 8.

  ZOBACZ: ŚPIĄ PRZY DRZEWIE, BY NIKT GO NIE WYCIĄŁ

  - Te miejsca parkingowe można zrobić troszkę dalej, kosztem dwóch-trzech miejsc, które kosztowałoby pozostawienie tego drzewa - przekonuje pani Anna, która zaangażowała się w obronę drzew. W sprawę włączyła fundację "Nasza Ziemia".

  - Plan przebudowy wyżej wymienionych ulic nie uwzględnił próśb mieszkańców i potrzeby przesadzenia drzew, które rosną tam od wielu lat będąc jednym z elementów ursynowskiego krajobrazu. Teraz następuje tam zmiana zieleni na beton. Dochodzi tutaj do przerzucania się odpowiedzialnością za drzewa między spółdzielnią mieszkaniową, a urzędem dzielnicy - mówi Krzysztof Rogulski z fundacji.

  Spółdzielnia i dzielnica: nie chcemy wycinać tego drzewa

  Mimo wycięcia już kilku drzew zarówno spółdzielnia jak i dzielnica twierdzą, że są przeciwko ich usuwaniu. - Mnie to drzewo nie przeszkadza. Wydałem polecenie, aby go nie usuwać. Zresztą rośnie ono na terenie należącym do dzielnicy - mówi Stanisław Fronc, p.o. prezesa spółdzielni "Jary".

  - To spółdzielnia dostała pozwolenie na budowę, a nie my, więc to ona musi przesadzić to drzewo - odbija piłeczkę burmistrz Robert Kempa. I dodaje, że wynika to z porozumienia zawartego 5 września ze spółdzielnią.

  W sporze chodzi prawdopodobnie również o pieniądze. Przesunięcie śliwy będzie wymagało skorzystania z usług specjalistycznej firmy, bo nie jest to drzewo młode, które można przesadzić własnym sumptem. - Koszt przesadzenia mirabelki to ok. 4 tysiące złotych. Spółdzielnia nie ma pieniędzy - twierdzi prezes Fronc.

  Dzielnica też nie chce wydawać środków na przesadzenie rośliny. - Sprawa jest prosta. Drzewo może pozostać tam gdzie jest, kosztem jednego miejsca parkingowego. Najwyraźniej spółdzielnia źle odczytała intencje mieszkańców - tłumaczy burmistrz. Szef zarządu Ursynowa dodaje, że jeszcze dziś skontaktuje się z protestującymi mieszkańcami i przekaże im stanowisko dzielnicy.

  Prezes spółdzielni "Jary" potwierdza, że jeśli dzielnica nie przesunie drzewa, to nastąpi zmiana w projekcie poszerzania uliczki. - Na pewno nie usunę drzewa. Jesteśmy gotowi zrobić jedno miejsce parkingowe mniej, aby je zachować - przekonuje Fronc.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  25Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • StasioJasio 25 ponad rok temuocena: 49% 

   a zdajecie sobie sprawe ze jedno czy nawet 2 miejsca parkingowe nic nie zmienia?? bo zawsze bedzie miejsc za malo -albo ktos z bloku obok postawi samochod i co mu zrobicie.. Macie parkingi -platne, sa ogolno dostepne miejsca, ale wiadomo samochodziarze chca miec swoje autko pod blokiem, pod klatka, najchetniej na trawniku jeszcze ..

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 272 281 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mariusz 24 ponad rok temuocena: 51% 

   Mirabelka to drzewo owocowe. Można je zgodnie z prawem wyciąć, bez żadnej zgody. Proponuje, aby ta wesoła ekipa z Pięciolinii 8 zrobiła zrzutkę i w miejsce tego chwasta kupiła inne, wartościowe drzewa i posadziła je kolektywnie gdzieś obok. W najbliższą niedzielę ma być ładna pogoda, zróbcie sobie piknik:)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 290 274 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paweł W-wa 23 ponad rok temuocena: 51% 

   A jakby jakieś dziecko wlazło na tą śliwę, a krucha śliwa zawaliła się z waszym dzieckiem na gałęzi i połamała temu dziecku kulasy to kto wtedy byłby winien ? Nie oszołomy, co nie mają nic innego do roboty tylko warują przy tej śliwie tylko właściciel lub zarządca terenu. Wezwać straż albo policję i odpalać husqvarna !

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 284 274 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lutek 22 ponad rok temuocena: 48% 

   Wyciąć wszystkie drzewa na świecie!!! Bo jakieś dziecko może wejść na drzewo!!! :))))

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 255 272 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paweł W-wa 21 ponad rok temuocena: 52% 

   Lutek ! Ty jakiś barbarzyńca jesteś. Wycina się tylko te drzewa które zagrażają lub utrudniają wykonanie danego planu zagospodarowania. W miejsce wyciętych przeważnie sadzi się nowe i przypilnowania tego oczekujemy od "zielonych". Drzewa owocowe wycina się bez jakichkolwiek pozwoleń bo to dla przyrody żaden skarb, tym bardziej stara śliwa. Gdyby to była np. 80 letnia lipa to z pewnością żaden odpowiedzialny urzędnik by na to nie pozwolił a ludzi walczących o takie drzewo nikt nie nazwałby oszołomami, jak ma to miejsce w tym przypadku.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 245 229 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lutek do Paweł Wwa 20 ponad rok temuocena: 51% 

   Ufff .. Dzięki, bo już się bałem, że wszystkie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 173 169 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obywatel 19 ponad rok temuocena: 54% 

   Ciąć dziadostwo i nie oglądać się na oszołomów ! Przecież w projekcie jest co najmniej kilkanaście szlachetnych drzew do nasadzenia w tym rejonie !

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 211 181 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RR 18 ponad rok temuocena: 48% 

   Najgorszy pomysł to było "otwarcie" osiedla dla samochodów - przecież one powinny stać na obrzeżach, przy ulicach (ale tam, zamiast budowy parkingów, każdy kąt idzie pod nowe bloki - kto się na tym bogaci, wiadomo). Strach dzieci wypuścić, bo alejkami pędzą samochody, a piesi mają chyba ustępować im drogi wskakując w krzaki, na parkujące samochody albo w zaspy śniegu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 214 232 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lokator smb jary 17 ponad rok temuocena: 49% 

   Bez przesady, lepszy ten parking na małej ulicy bo nie ma jak tam samochodem przejechać!!! Żyjemy w mieście a nie w lesie, jak komuś to przeszkadza to niech wyprowadzi się do lasu, tam ma pełno drzew, to do tych starych głupich bab!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 205 210 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ass 16 ponad rok temuocena: 52% 

   Nawiedzone towarzystwo,po co wam ta stara śliwka????? 20 lat walki o poszerzenie ulicy a teraz będziemy przez zdewociałą grupke ludzi ograniczc miejsca parkingowe??????

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 219 206 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Przyrodnik 15 ponad rok temuocena: 49% 

   Współczuję braku wrażliwości, braku poszanowania dla przyrody.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 195 207 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lutek 14 ponad rok temuocena: 47% 

   Całkowicie popieram obrońców tego biednego drzewa!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 199 225 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lutek 13 ponad rok temuocena: 48% 

   Wszystko niszczą dla tych śmierdzących samochodów!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 203 223 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~agata 12 ponad rok temuocena: 52% 

   Idioci !

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 234 218 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~emeryturę mi zabiorą 11 ponad rok temuocena: 49% 

   A co z drzewem przy służby Polsce? Jacyś psychicznie chorzy ludzie wycieli piękne drzewo!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 192 200 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ojciec tadeusz 10 ponad rok temuocena: 41% 

   nie mów tak o panu kempie!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 59 85 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pepe 9 ponad rok temuocena: 48% 

   tak się kończy 'poszerzanie" ciągów pieszo jezdnych w ulice i robienie parkingów pod samymi klatkami!!! Drzewa posadzone wzdłuż boisk na Puszczyka (od strony parkingu) się w większości nie przyjęły, nowy parking działa ponad rok (Puszczyka), a projekt Łączymy Parki nie może się doczekać realizacji...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 228 244 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~L 8 ponad rok temuocena: 49% 

   Na Ursynowie to raczej jest realizowany projekt ŁĄCZYMY ULICE, OBWODNICE I PARKINGI.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 162 171 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ela 7 ponad rok temuocena: 51% 

   Dzieciom przy szkolnym placu zabaw i boisku funduje się parkingi , wycina zieleń i demoluje ogródek szkolny.To może postawmy tam ekrany, żeby dzieci nie czuły smrodu spalin podczas zabawy na "świeżym powietrzu".

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 223 217 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~seba 6 ponad rok temuocena: 48% 

   Nareszcie spółdzielnia poszła po rozum do głowy

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 200 216 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wacław kartoszka 5 ponad rok temuocena: 53% 

   Za prezesa Żuka takie rzeczy nie miały miejsca.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pepe 4 ponad rok temuocena: 47% 

   tonie ta spółdzielnia trollu

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 58 65 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Edek 3 ponad rok temuocena: 56% 

   I tak niestety ta śliwka uschnie otoczona betonowym parkingiem. Albo rybki albo ....

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 75 58 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~misiu 2 ponad rok temuocena: 55% 

   Dziwna ta spółdzielnia, tu wycinają drzewa i nie mają z tym problemów, gdzie indziej nie chcą wyciąć kilku starych krzaków, bo przepisy nie pozwalają.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 73 59 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~botanik 1 ponad rok temuocena: 51% 

   Śliwa nie wymaga zezwolenia.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 51 49 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1445 sekundy
  REKLAMA