REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 grudnia 2019, 17:32 komentarzy 13
  Widok na budującą się szkołę przy Zaruby

  Widok na budującą się szkołę przy Zaruby (UD)

  Będzie nosiła numer 399 i będzie pierwszą podstawówką na szybko rozbudowujących osiedlach południowych Kabat. Radni rozpoczęli procedurę, która zakończy się powstaniem nowej szkoły przy ul. Zaruby oraz zmienili mapę obwodów szkolnych.

  Rzadko kiedy skłócona rada Ursynowa głosuje tak jednogłośnie. Ta uchwała przeszła głosami wszystkich 24 radnych obecnych na wtorkowym posiedzeniu. Wiceburmistrz Piotr Zalewski uderzył w wysokie tony.

  - Po wielu latach udało się w końcu założyć nową szkołę. To jest powód do wielokiej radości. Ziszcza się marzenie wielu rodziców i dzieci - mówił. - Nie wiem dlaczego radni opozycji są tacy smutni - dodawał nie bez satysfakcji.

  Szkołę, zaprojektowaną przez pracownię architektoniczną Macieja Siudy, zaczęto budować zaledwie pół roku temu. Nowoczesna i unikalna w swojej formie placówka - z zielonym dachem, przeszklonymi salami z widokiem na las oraz przedszkolem - ma być gotowa do przyjęcia uczniów już 1 września. Kompleks buduje wybrana w przetargu firma Balzola Polska, która w przeszłości miała problemy z ukończeniem inwestycji w innych miastach. Nic dziwnego, że radni dopytywali, czy na pewno podstawówka przy Zaruby będzie gotowa na czas.

  - Postępy prac wskazują, że opóźnienia nie będzie. Inwestycja idzie z lekkim wyprzedzeniem w stosunku do planu. Nie tworzymy na dzień dzisiejszy planu B. Jeśli będą jakiekolwiek sygnały, że taki plan powinien powstać, to zostanie on stworzony - mówił wiceburmistrz Piotr Zalewski.

  Zmiany, zmiany, zmiany

  Nowa szkoła odciąży przeładowane podstawówki w okolicy - przede wszystkim Szkołę Podstawową nr 340 przy Lokajskiego, która jest największą szkołą w Warszawie, a nawet w Polsce. Dzięki zmianie obwodów szkół na Kabatach odciążona ma być w przyszłości także Szkoła Podstawowa nr 330 przy Mandarynki, która pracuje na dwie zmiany. Budynki powyżej ulicy Belgradzkiej, niedaleko szkoły 330, zostaną przyłączone do obwodu szkoły nr 340.

  - Także w klasach drugich przy Lokajskiego są dwie zmiany. W kolejnych latach liczba klas w SP 330 i SP 340 będzie spadała i ukształtuje się na poziomie jednej zmiany - mówiła Joanna Sienicka, naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania w ursynowskim ratuszu.

  Nowa szkoła przy Zaruby 7 będzie rejonową podstawówką głównie dla dzieci zamieszkałych na południe od Wąwozowej. Nie trzeba było za to ruszać obwodu szkoły przy Wilczym Dole. W ciągu 5-6 lat "szesnastka" będzie liczyła o 11-12 klas mniej niż w tej chwili.

  - Ten spadek obserwujemy od trzech lat. Dane demograficznie nie wskazują na wzrost liczby urodzeń. Klasy są mało liczne, nie chcemy podejmować decyzji o ich dzieleniu. Obwód SP 16 jest mały, nie ma więc podstaw do dzielenia go z SP 399 - mówiła naczelniczka wydziału oświaty.

  Przy Zaruby naukę rozpocznie we wrześniu ok. 130 uczniów klas pierwszych. Szkoła została zaprojektowana na 420-450 dzieci, dlatego dzielnica nie wyklucza, że w przypadku zainteresowania rodziców, utworzone zostaną klasy na innych poziomach.

  - Ale rodzice dzieci, które rozpoczęły naukę przy Lokajskiego mają prawo do kontynuowania jej w szkole przy Lokajskiego - zapewniła Sienicka.

  Docelowo w placówce na Kabatach będzie 55 etatów pedagogicznych, 2 etaty administracji oraz 12 etatów obsługi. Na działalność szkoły dzielnica będzie przeznaczać średnio ponad 5 mln złotych rocznie.

  ZOBACZ: ZMIANA OBWODÓW SZKOLNYCH NA KABATACH - PRZESUWAJ SUWAKIEM

   

  Co z podziałem szkoły przy Małcużyńskiego?

  Na Ursynowie w ciągu kilku lat może powstać kolejna szkoła podstawowa - już nie w nowym budynku, ale w starym gimnazjum nr 94 przy ul. Na Uboczu 9, gdzie dzielnica na prośbę wielu rodziców utworzyła już klasy dla maluchów.

  - Jak spojrzymy na mapkę obwodów szkolnych, to Szkoła Podstawowa nr 336 ma największy obszar. Wydzielenie placówki przy Na Uboczu 9 byłoby z korzyścią dla uczniów i samej placówki. Kiedy to się stanie? - pytała wiceprzewodnicząca rady Katarzyna Polak z PiS.

  Dzielnica dopiero przymierza się do podziału szkoły przy Małcużyńskiego. - Na razie prowadzimy analizy. Za wcześnie mówić o decyzjach. Nie mamy jeszcze wszystkich danych potrzebnych do podjęcia rzetelnej decyzji - odpowiadała Sienicka.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 62

  • 30
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Pavcio 13 8 miesięcy temu

   Nie wygląda to zbyt optymistycznie. Oczywiście fakt, że szkoła powstanie jest bardzo pozytywny, ale tylko dla niewielkiej liczby uczniów - luksus dla dzieci rodziców mieszkających na Kabatach w porównaniu z dziećmi rodziców zamieszkujących Natolin, gdzie szkoła przy ul. Lokajskiego jest maksymalnie przeciążona. Generalnie nie rozładuje to istniejącego problemu w SP 340 prawie wcale. Kameralnie na Kabatach, a na Natolinie bez zmian. Dobrze, że udało się wywalczyć na Zaruby teren na część sportowo-rekreacyjną - przy Lokajskiego na tych terenach łapę położył deweloper i w efekcie zamiast boisk stanęło 6 bloków, czyli po polsku.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Agnieszka321 12 9 miesięcy temu

   Z pewnością jest potrzeba utworzenia również klas starszych, przynajmniej jednej z każdego rocznika. Szkoła na Lokajskiego jest bardzo przeciążona.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 11 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Kiedy podział SP336? Panie burmistrzu, pośpiesz się pan!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~profesor68 10 9 miesięcy temuocena: 71% 

   Kempa w mojej opinii powinien za to słono zapłacić, że tak powiem.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 9 9 miesięcy temuocena: 67% 

   Co ta grafika niby przedstawia?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zack 8 9 miesięcy temuocena: 88% 

   Za czerwoną kropkę na czerwonej grubej linii można przesuwać w lewo/prawo, żeby zobaczyć wersję mapy przed i po.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rumcajs 7 9 miesięcy temuocena: 75% 

   Nic. Mialo sie to zapewne jakos dac przesunac, ale pewnie przy uzyciu jakiejs konkretnej przegladarki lub w konkrentym OS. Na firefoksie na androidzie nie dziala. Moze ktos opisze slownie nowy podzial na kabatach?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mick 6 9 miesięcy temuocena: 50% 

   Część dotychczasowego obszaru SP16, który był za KEN-em w całości trafi do nowej SP399.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~s 5 9 miesięcy temuocena: 69% 

   to znaczy , trzeba dziecko zameldować w lesie?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miksi 4 9 miesięcy temuocena: 71% 

   Nie do końca rozumiem, czy w nowej szkole będą się uczyły dzieci z lasu ... Albo zwierzęta? I co tylko pierwsze klasy tam będą?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • volta2 3 9 miesięcy temuocena: 69% 

   nie ma nic do rozumienia, po prostu odciążąją lokaja. to moloch. oczywiście jak się tylko wieść rozniesie, że startują od klas 1 tylko , czyli przez 3-5 lat będzie mega kameralnie, to nagle nastąpią cudowne rozmnożenia meldunków tymczasowych i klas pierwszych będzie 10 - przylecą rodzice w wilczego, z obecnego rejonu lokaja - po nowemu z kabat i lokajowi z przyszłego rejonu lokaja, czyli całe smb kabaty.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rolo 2 9 miesięcy temuocena: 100% 

   ...o Wilanowie nie zapomnij

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ghost 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

   @volta: otóż to. 55 etatów pedagogicznych? W lokaju jest ponad 150 (1 nauczyciel-25 dzieci w klasie, plus n-le pedagodzy i ped.specjalni, świetlicy, biblioteka, logopeda, itp). A i tak są wakaty. Co niby taka szkółka ma odciążyć? A reklamowanie jej, jaka to nowoczesna, kameralna i zielono-leśna przyniesie taki sam efekt, jak wtedy, gdy oddali nowy budynek sp340 - rodzice masowo zapisywali tu dzieci z pozostałych rejonów, bo nowa szkoła, ładny budynek... i tak zafundowali swoim dzieciom lekcje do 17. Ponadto zmianowość, choćby delikatna (lekcje zaczynają się o 9.50 czy 10.45), powinna być w każdej szkole, bo koniec końców te dzieci po lekcjach, całą klasą, lądują w jednej sali świetlicowej i siedzą w tłumie oraz hałasie przez więcej czasu niż trwają te 4 czy 5 lekcji dziennie. Przed lekcjami mają lepszą możliwość skorzystania z oferty świetlicy. Ale to moje obserwacje.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2239 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020