REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (Ursynowskie Murale)

  Jeśli nic się nie zmieni, nie będzie za co malować nowych murali na ursynowskich blokach. W przyszłym roku nie będzie ich można już tworzyć za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego. Ostatnie malunki - już za kilka tygodni - powstaną na bloku przy ul. Grzegorzewskiej i upamiętnią serial "Alternatywy 4".

  Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Ursynów wzbogacił się w ubiegłym roku aż o dziesięć murali - m.in. malunki na szybach windowych stacji metra, przedstawiające postacie związane z naszą dzielnicą. W poprzednich latach powstały też inne malowidła, m.in. "ptasie" związane z projektem instalowania budek lęgowych.

  W tym roku przybędą tylko dwa murale i wszystko wskazuje na to, że to na razie koniec wielkiego malowania, chyba że zmienią się zasady Budżetu Obywatelskiego. Nie wolno już z niego finansować przedsięwzięć, które nie znajdują się na gruntach należących do miasta. A przecież murale powstawały głównie na blokach należących do spółdzielni, które same - zapewne - nie będą chciały ich finansować.

  - Murale to piękna wizytówka Ursynowa i cieszmy się, że tyle ich powstało. Niestety, urzędnicy miejscy zabili taką piękną inicjatywę, zmieniając zasady budżetu - żali się Goretta Szymańska, była radna, ursynowska społeczniczka, autorka muralowych projektów.

  - Do tej pory to zarządy dzielnic zatwierdzały czy projekt może być realizowany czy nie. Wg Regionalnej Izby Obrachunkowej teraz to Rada Miasta powinna podejmować taką decyzję. W związku z tym, w tej edycji została podjęta jedna ogólna decyzja dotycząca lokalizacji. Zależało nam na tym, żeby uprościć procedurę – mówi Justyna Piwko, koordynator budżetu obywatelskiego w Warszawie.

  Uproszczenie spowodowało wycięcie prawie wszystkich projektów związanych z terenami spółdzielczymi, które dominują na Ursynowie. Od urzędników miejskich zajmujących się Budżetem Obywatelskim słyszymy, że myślą nad tym problemem. Być może w następnej edycji programu partycypacyjnego uda się pokonać przeszkodę. O szczegółach mamy się dowiedzieć w najbliższy piątek.

  Alternatywy 4 przy Grzegorzewskiej 3

  Do namalowania pozostały jeszcze dwa ostatnie murale, w miejscu dla wielbicieli filmu niezwykłym. Goretta Szymańska wspólnie z Bartkiem Podlewskim z grupy kreatywnej Bakcyl Studio przekonała 885 osób, by z Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok opłacić murale poświęcone serialowi "Alternatywy 4". W ciągu najbliższych tygodni powstaną one na blokach przy Grzegorzewskiej 1 i 3. To właśnie w tym rejonie, w latach 80. ubiegłego wieku Stanisław Bareja kręcił swój znany serial.

  Na wyższym budynku pojawi się przekrój klatki schodowej, a na niej obsada serialu spacerująca w górę i w dół. Na drugim bloku pojawi się mapa z zaznaczonymi miejscami Ursynowa, w których kręcono poszczególne sceny - np. gdzie docent Furman strzelał do gołębi czy gdzie robot kolejkowy Ewa 1 chodził na zakupy. Z mapy dowiemy się też, gdzie był śmietnik, przy którym lokatorzy umawiali się na tajne obrady. W ramach projektu odnowiona zostanie zieleń oraz murek przy wejściu do klatki schodowej, uwieczniony w wielu scenach. Koszt prac to około 160 tys. złotych.

  - Mam nadzieję, że zostaną jeszcze pieniądze, żeby zorganizować uroczyste odsłonięcie murali w obecności mieszkańców, urzędników i aktorów, którzy wystąpili w serialu - mówi Bartek Podlewski z Bakcyl Studio.

  Ursynów muralem stoi

  Rokiem murali na Ursynowie z pewnością był 2018. Najpierw na czterech szybach wind metra powstały pierwsze obrazy w ramach projektu "Murale metra - pociąg do sztuki". Na stacji Stokłosy znalazł się wizerunek rtm. Witolda Pileckiego oraz naukowców: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy w ośrodku dekryptażu w Lesie Kabackim złamali szyfr Enigmy. Na stacji Imielin na szybach wind są wizerunki Marii Grzegorzewskiej i Juliana Ursyna Niemcewicza - patrona dzielnicy.

  Kolejny projekt obejmował sześć wielkoformatowych obrazów na blokach. Przy ul. Kazury 8 powstał wizerunek malarki Zofii Stryjeńskiej. Na bloku przy Małej Łąki 7 namalowana została dziewczyna z kwiatami we włosach, na tej samej ulicy, ale pod numerem 21 powstała pocztówka z Ursynowa. 

  Kolejne murale powstały na Imielinie. Na ścianie przy Magellana 2 znajduje się abstrakcyjne połączenie wieloryba ze statkiem, a na bloku przy ul. Polinezyjskiej 6 można podziwiać wytwór dziecięcej wyobraźni. Mural "Calineczka" powstał na podstawie pracy zbiorowej ośmiolatków ze SP 318 z klasy integracyjnej. Jest też "Śpiąca Syrenka" na ścianie bloku przy Teligi 2. Łączny koszt wszystkich dziesięciu murali, które powstały w ubiegłym roku to 290 tys. złotych.

  W 2016 roku przy Meander 10 pojawił się niedźwiedź z motylem, a Na Uboczu 4 pejzaż z ptakami. Przy Końskim Jarze 8 są kolorowe jeżyki, a pod trójką ogromne drzewo. 

  Ale Ursynów najbardziej słynie z muralu, który powstał trzy lata temu przy ul. Kazury 10. Stanisław Anioł z serialu „Alternatywy 4” stał się współczesnym symbolem dzielnicy. Postać grana przez Romana Wilhelmiego trzyma uniesione do góry ręce. To kadr z jednego z odcinków "Alternatywy 4", w którym Anioł pokazuje docentowi Furmanowi orła - tłumacząc jak ma wyglądać godło, które ma ułożyć z potłuczonych talerzy. Był to element przygotowań do wizyty gospodarzy domów z całego świata, która w filmie zakończyła się prawdziwą katastrofą.

  ZOBACZ URSYNOWSKIE MURALE:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 33

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~wk 3 8 miesięcy temu

   Jeszcze ratusz i burmistrza przemalować.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~del 2 9 miesięcy temuocena: 33% 

   Murale są łądne ale srodki przeznaczone na ten cel mozna przenaczyc na bardziej potrzebne rzeczy.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 1 9 miesięcy temuocena: 85% 

   Na Ursynowie jest już tyle pierdół z budżetu partycypacyjnego że te murale wypadają przy reszcie jako najlepsze, niemal flagowe projekty. Zwłaszcza że są bezobsługowe i nie generują kosztów utrzymania. Zanim na przykład "miś" nada się do odświeżenia minie wiele lat. Lepsze to niż kolejne ingerencje (a w ręcz działania na szkodę dzielnicy) ludzi bez wyobraźni i bez wiedzy w infrastrukturę drogową. Osobiście widziałbym drugie tyle murali. Mamy wiele "straszydeł" z wielkiej płyty które są doskonałymi nośnikami sztuki ulicznej.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3377 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-06----30-06-2020