REKLAMAA1 SanGiovanni  01.04.2021 - 30.04.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Skwerek

  Skwerek "Źródełko" na rogu Puławskiej i Dzierzby (AŁ)

  Osiem skwerów, a w kolejnych kilkudziesięciu lokalizacjach - zieleń zamiast betonu i błota. Nowe drzewa, krzewy i kwiaty mają cieszyć nie tylko oczy, ale także chronić nas przed smogiem i upałami.

  Zielone połacie między szarymi blokami to od lat wizytówka naszej dzielnicy. Osoby, które nie znają dobrze Ursynowa, często są zaskoczone liczebnością parków, ale też drzew, krzewów i rozległych trawników. A roślinności z roku na rok przybywa. W ostatnich latach z pomocą przychodzi budżet obywatelski. Dzięki inicjatywie lokalnych społeczników powstają kolejne skwery i niewielkie parki, a przyszkolne tereny zaczynają tonąć w kwiatach.

  Nie inaczej będzie w tym roku. Dziewięć na trzynaście zwycięskich projektów z budżetu obywatelskiego znajduje się w kategorii „zieleń miejska”, co gwarantuje nam duży zastrzyk zielonej energii. Dzielnica wzięła się już za planowanie realizacji pomysłów mieszkańców, zakładając wykonanie części nasadzeń w połowie roku.   

  Nowe skwery i skwerki

  Dzięki kontynuacji projektu z 2020 roku w ośmiu lokalizacjach pojawią się nowe osiedlowe mini oazy. Zazieleni się teren między al. KEN a ul. Polaka, polanka przy ul. Raabego, skwery przy ul. Cybisa, Zaruby, Akustycznej i Rytmicznej, przy przystanku autobusowym ul. Wąwozowa/al. KEN, przy ul. Nowoursynowskiej róg Relaksowej oraz przy Bażantarni/al. KEN.

  W planach aranżacji skwerów są m.in. łąki kwietne i kwietniki, krzewy i drzewa, ławki, kosze, a także niewielkie niecki do retencji wód opadowych. W niektórych miejscach błotniste przedepty zostaną zastąpione chodnikami.

  Kolejny projekt - „Zieleń zamiast betonu” - przewiduje prace na powierzchni ponad 1200 m.kw.  Zieleń pojawi się w 15 lokalizacjach, które zostały oznaczone na mapie. Jak argumentuje pomysłodawca, wytypowane fragmenty betonu i asfaltu są dziś zupełnie bezużyteczne lub szkodliwe.

  Zastąpienie ich zielenią ma liczne zalety: poprawia wygląd miasta i sprawia, że żyje się w nim przyjemniej; poprawia jakość powietrza, łagodzi upały, pochłania nadmiar wody w czasie ulewy, a w kilku miejscach poprawi także bezpieczeństwo, uniemożliwiając parkowanie w miejscach nielegalnych, ograniczające widoczność pieszych.

  Na jeszcze więcej zieleni mogą liczyć także mieszkańcy okolic ul. Kazury. W połowie roku mają się bowiem rozpocząć prace na terenie przy miasteczku rowerowym. Atrakcja zostanie wzbogacana o labirynt z żywopłotu. Dziesięcioletni zaledwie autor projektu zakłada, że labirynt ma mieć kształt kwadratu i mieścić się na wymiarach około 18 x 18 metrów.

  fot. Zielony labirynt to połącznie zabawy z inwestycją w naturę (pixabay.com)

  - Chciałbym, aby początkowo żywopłot miał wysokość i szerokość około metra, a podłoże ścieżek o szerokości 1,2 m było wykonane z nawierzchni mineralnej. Po latach żywopłot będzie wyższy, dzięki czemu zabawa będzie jeszcze lepsza - możemy przeczytać w opisie projektu.

  Stop smog!

  Hasła typu „piękne rośliny chroniące przed smogiem i hałasem”, zawsze sprawdzają się w ursynowskich głosowaniach. W związku z tym w 2021 roku możemy liczyć na kontynuację projektu polegającego na posadzeniu licznych krzewów w rejonie ul. Pileckiego.

  Zazielenią się także tereny przy szkołach i przedszkolach. Projekt „Kwiaty i ozdobne antysmogowe krzewy dla Ursynowa” zakłada nasadzenia krzaków hortensji (tradycyjnych i na pniu) oraz licznych kwiatów cebulowych przy szkole podstawowej i przedszkolu przy Lokajskiego, przedszkolach nr 282 i 395 przy Na Uboczu oraz wjeździe w ul. Jaworową.

  Z kolei 105 drzew, 1400 m2 krzewów i 1 ogród deszczowy ma pojawić się pod koniec roku przy ul. Rosoła. Projekt zakłada kompleksowe nasadzenia drzew i krzewów na odcinku od Ghandi do Belgradzkiej, łącznie z nasadzeniami w pasie zieleni między jezdniami.

  Sadzone w ramach projektu krzewy mają być różnorodne, w tym obejmować nasadzenia krzewów tamaryszku wokół przystanków przy ul. Rosoła. Projekt przewiduje również powstanie jednego dużego (pow. 200 m2 z łąką kwietną na obrzeżach) ogrodu deszczowego, po to by gromadzić wodę pochodzącą z opadów.

  Najpierw sadzenie, potem podlewanie

  A skoro nowych nasadzeń ma być dużo, należy o nie zadbać od samego początku. Pomocny będzie w tym projekt „Dbamy o ursynowskie drzewa - podlewanie”. Obecnie dzielnica posiada ok. 1000 worków do podlewania drzew metodą kropelkową.

  W ramach projektu zostanie zamówiona kompleksowa usługa bieżącego i regularnego uzupełniania worków w wodę, aby utrzymać nowo posadzone drzewa w należytej kondycji. Podlewanie ma się odbywać od kwietnia do września 2021 roku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 106

  • 70
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 15
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 15
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~BAK 7 7 dni temu

   Ale w kolejnych latach trzeba o tą zieleń dbać, a z tym już wychodzi Ratuszowi gorzej.

   Edytowany: 7 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Weźnieperdol 6 16 dni temuocena: 83% 

   Już to widzę.. . zazieleni się jak teren wokół ursynowskiego Domu kultury.

   Edytowany: 16 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 5 17 dni temuocena: 67% 

   Pomysł ucieszy też niektorych kierowców. Z tego co widzę na mapie, to zazielenione będzie miejsce w którym na Anody stoi Policja i wylapuje przekraczających prędkość.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Skrupulatny 4 17 dni temuocena: 69% 

   Ogrodnik Ursynowa Skubiszewski jak rozumiem będzie biegał z konewką i to wszystko regularnie podlewał? W przeciwnym razie po co pchał się na ten stołek? Żeby drzewa nie uschły - tak jak miało to miejsce przy jeziorku Zgorzała.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 3 17 dni temuocena: 100% 

   Jedno pytanie. Kto to będzie utrzymywać w należytym stanie? Zieleń wymaga pielęgnacji.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Władcaipanpszczelarza 2 17 dni temuocena: 90% 

   Aha... to dlatego teren wokół Domu kultury wybetonowali... Brawo Bartosz... Jak ty mnie ymponujesz.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 1 16 dni temuocena: 25% 

   Na dobudowanej części parkingu parkują głównie mieszkańcy ul. Wasilkowskiego. W jakimś stopniu rekompensuje to stratę miejsc parkingowych w wyniku budowy bloków Ronsona. Także w sumie nawet na tym "betonie" ktoś skorzystał.

   Edytowany: 16 dni temu

   oceń komentarz 2 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3579 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.04.2021 - 30.04.2021