Zamknij

Nowe skwery i skwerki. Ursynów się zazieleni!

08:15, 05.04.2021 Marta Siesicka-Osiak
Skomentuj AŁ

Osiem skwerów, a w kolejnych kilkudziesięciu lokalizacjach - zieleń zamiast betonu i błota. Nowe drzewa, krzewy i kwiaty mają cieszyć nie tylko oczy, ale także chronić nas przed smogiem i upałami.

Zielone połacie między szarymi blokami to od lat wizytówka naszej dzielnicy. Osoby, które nie znają dobrze Ursynowa, często są zaskoczone liczebnością parków, ale też drzew, krzewów i rozległych trawników. A roślinności z roku na rok przybywa. W ostatnich latach z pomocą przychodzi budżet obywatelski. Dzięki inicjatywie lokalnych społeczników powstają kolejne skwery i niewielkie parki, a przyszkolne tereny zaczynają tonąć w kwiatach.

Nie inaczej będzie w tym roku. Dziewięć na trzynaście zwycięskich projektów z budżetu obywatelskiego znajduje się w kategorii „zieleń miejska”, co gwarantuje nam duży zastrzyk zielonej energii. Dzielnica wzięła się już za planowanie realizacji pomysłów mieszkańców, zakładając wykonanie części nasadzeń w połowie roku.   

Nowe skwery i skwerki

Dzięki kontynuacji projektu z 2020 roku w ośmiu lokalizacjach pojawią się nowe osiedlowe mini oazy. Zazieleni się teren między al. KEN a ul. Polaka, polanka przy ul. Raabego, skwery przy ul. Cybisa, Zaruby, Akustycznej i Rytmicznej, przy przystanku autobusowym ul. Wąwozowa/al. KEN, przy ul. Nowoursynowskiej róg Relaksowej oraz przy Bażantarni/al. KEN.

W planach aranżacji skwerów są m.in. łąki kwietne i kwietniki, krzewy i drzewa, ławki, kosze, a także niewielkie niecki do retencji wód opadowych. W niektórych miejscach błotniste przedepty zostaną zastąpione chodnikami.

Kolejny projekt - „Zieleń zamiast betonu” - przewiduje prace na powierzchni ponad 1200 m.kw.  Zieleń pojawi się w 15 lokalizacjach, które zostały oznaczone na mapie. Jak argumentuje pomysłodawca, wytypowane fragmenty betonu i asfaltu są dziś zupełnie bezużyteczne lub szkodliwe.

Zastąpienie ich zielenią ma liczne zalety: poprawia wygląd miasta i sprawia, że żyje się w nim przyjemniej; poprawia jakość powietrza, łagodzi upały, pochłania nadmiar wody w czasie ulewy, a w kilku miejscach poprawi także bezpieczeństwo, uniemożliwiając parkowanie w miejscach nielegalnych, ograniczające widoczność pieszych.

Na jeszcze więcej zieleni mogą liczyć także mieszkańcy okolic ul. Kazury. W połowie roku mają się bowiem rozpocząć prace na terenie przy miasteczku rowerowym. Atrakcja zostanie wzbogacana o labirynt z żywopłotu. Dziesięcioletni zaledwie autor projektu zakłada, że labirynt ma mieć kształt kwadratu i mieścić się na wymiarach około 18 x 18 metrów.

fot. Zielony labirynt to połącznie zabawy z inwestycją w naturę (pixabay.com)

- Chciałbym, aby początkowo żywopłot miał wysokość i szerokość około metra, a podłoże ścieżek o szerokości 1,2 m było wykonane z nawierzchni mineralnej. Po latach żywopłot będzie wyższy, dzięki czemu zabawa będzie jeszcze lepsza - możemy przeczytać w opisie projektu.

Stop smog!

Hasła typu „piękne rośliny chroniące przed smogiem i hałasem”, zawsze sprawdzają się w ursynowskich głosowaniach. W związku z tym w 2021 roku możemy liczyć na kontynuację projektu polegającego na posadzeniu licznych krzewów w rejonie ul. Pileckiego.

Zazielenią się także tereny przy szkołach i przedszkolach. Projekt „Kwiaty i ozdobne antysmogowe krzewy dla Ursynowa” zakłada nasadzenia krzaków hortensji (tradycyjnych i na pniu) oraz licznych kwiatów cebulowych przy szkole podstawowej i przedszkolu przy Lokajskiego, przedszkolach nr 282 i 395 przy Na Uboczu oraz wjeździe w ul. Jaworową.

Z kolei 105 drzew, 1400 m2 krzewów i 1 ogród deszczowy ma pojawić się pod koniec roku przy ul. Rosoła. Projekt zakłada kompleksowe nasadzenia drzew i krzewów na odcinku od Ghandi do Belgradzkiej, łącznie z nasadzeniami w pasie zieleni między jezdniami.

Sadzone w ramach projektu krzewy mają być różnorodne, w tym obejmować nasadzenia krzewów tamaryszku wokół przystanków przy ul. Rosoła. Projekt przewiduje również powstanie jednego dużego (pow. 200 m2 z łąką kwietną na obrzeżach) ogrodu deszczowego, po to by gromadzić wodę pochodzącą z opadów.

Najpierw sadzenie, potem podlewanie

A skoro nowych nasadzeń ma być dużo, należy o nie zadbać od samego początku. Pomocny będzie w tym projekt „Dbamy o ursynowskie drzewa - podlewanie”. Obecnie dzielnica posiada ok. 1000 worków do podlewania drzew metodą kropelkową.

W ramach projektu zostanie zamówiona kompleksowa usługa bieżącego i regularnego uzupełniania worków w wodę, aby utrzymać nowo posadzone drzewa w należytej kondycji. Podlewanie ma się odbywać od kwietnia do września 2021 roku.

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

WładcaipanpszczelarzWładcaipanpszczelarz

18 2

Aha... to dlatego teren wokół Domu kultury wybetonowali... Brawo Bartosz... Jak ty mnie ymponujesz. 08:20, 05.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KronikKronik

2 6

Na dobudowanej części parkingu parkują głównie mieszkańcy ul. Wasilkowskiego. W jakimś stopniu rekompensuje to stratę miejsc parkingowych w wyniku budowy bloków Ronsona. Także w sumie nawet na tym "betonie" ktoś skorzystał. 20:24, 05.04.2021


reo

ObserwatorObserwator

9 0

Jedno pytanie. Kto to będzie utrzymywać w należytym stanie? Zieleń wymaga pielęgnacji. 08:44, 05.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Skrupulatny Skrupulatny

9 4

Ogrodnik Ursynowa Skubiszewski jak rozumiem będzie biegał z konewką i to wszystko regularnie podlewał? W przeciwnym razie po co pchał się na ten stołek? Żeby drzewa nie uschły - tak jak miało to miejsce przy jeziorku Zgorzała. 11:05, 05.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

2 1

Pomysł ucieszy też niektorych kierowców. Z tego co widzę na mapie, to zazielenione będzie miejsce w którym na Anody stoi Policja i wylapuje przekraczających prędkość. 13:00, 05.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WeźnieperdolWeźnieperdol

5 1

Już to widzę.. . zazieleni się jak teren wokół ursynowskiego Domu kultury. 12:28, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BAKBAK

0 0

Ale w kolejnych latach trzeba o tą zieleń dbać, a z tym już wychodzi Ratuszowi gorzej. 10:52, 15.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%