REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 grudnia 2020, 16:04 komentarzy 21
  Sala widowiskowa w UCK

  Sala widowiskowa w UCK "Alternatywy" przy Gandhi (urząd dzielnicy)

  Nie 6 mln rocznie, a tylko 3 w pierwszym roku oraz po 4 mln złotych w latach kolejnych. Tyle dostanie na swoją działalność nowe Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy". W porównaniu do innych miejskich domów kultury to mało. Nawet czterokrotnie mniejszy Wilanów dostaje więcej.

  Dzielnica z dumą ogłosiła, że radni miejscy przyznali 18 mln złotych na działalność nowego Ursynowskiego Centrum Kultury przy ul. Gandhi. Te pieniądze ośrodek dostanie w latach 2021-2014. Pytanie, czy jest się z czego cieszyć, skoro inne dzielnice dostają na swoje domy kultury więcej niż ubogi w tego typu placówki Ursynów.

  3+3, ale tylko w przyszłym roku

  Na pierwszy rok działalności UCK "Alternatywy" dostanie tylko 3 mln złotych. Dzielnica chciała 6 mln złotych. Tylko dzięki temu, że sama zaoszczędziła prawie 3 mln złotych na budowie ośrodka, będzie mogła dołożyć mu na rozpoczęcie działalności.

  W kolejnych latach nie będzie już tak wesoło. Radni miejscy przyznali nowemu domowi kultury, na który Ursynów czekał ponad 30 lat, zaledwie 4 mln złotych rocznej dotacji. 

  Dla porównania - DK Wilanów - w dzielnicy cztery razy mniejszej niż Ursynów - dostanie 5,1 mln złotych. Dzielnica Mokotów na swoje 4 domy kultury dostanie aż 11,5 mln. Porównywany często do ursynowskiego centrum DK "Kadr" przy Rzymowskiego dostanie 3,75 mln zł, Białołęcki Ośrodek Kultury 4,8 mln, Arsus - dom kultury w Ursusie 4,77 mln, a Centrum Promocji Kultury przy Podskarbińskiej na Pradze Południe, gdzie burmistrz Robert Kempa przez wiele lat był wiceburmistrzem, otrzyma aż 7 mln złotych.

  Większość wymienionych dostanie więc więcej niż nowe UCK, które z pewnością w pierwszym roku działalności nie będzie miało takich możliwości zarabiania jak te, istniejące od wielu lat ośrodki.

  Dyrektor od kwietnia lub maja

  Dzielnica - oficjalnie bardzo zadowolona z przyznanych 18 mln złotych na 4 lata - liczyła na więcej.

  - Chciałbym, aby było jak najwięcej, ale z drugiej strony w obecnej sytuacji finansowej miasta, konieczna jest racjonalna gospodarka finansami. Nie wiemy na razie, ile będzie kosztowało funkcjonowanie domu kultury, wiele zależy od sprawności dyrekcji. Będę się starał, by środków było jak najwięcej i sprawdzał, jak są one wydawane - mówi miejski radny z Ursynowa Tomasz Żyłka, członek komisji kultury w stołecznej radzie.

  To właśnie on na ostatniej sesji rady zgłosił poprawkę do wieloletniej prognozy finansowej. Dzięki niej Ursynów dostał pieniądze na cztery lata, co umożliwi zawarcie z wybranym dyrektorem UCK "Alternatywy" wieloletniego kontraktu. Ustawa mówi wprost: dyrektor musi mieć zadeklarowane środki na czas swojej "kadencji".

  Konkurs ma zostać ogłoszony w styczniu przez prezydenta stolicy. 

  - Dyrektora placówki będziemy mieli, w optymistycznym czasowo scenariuszu, od kwietnia lub od maja. Zależy nam, aby był szybciej, bo musi przygotować pełną ofertę ośrodka od września. W praktyce rok kulturalny pokrywa się z rokiem szkolnym - mówi burmistrz Robert Kempa.

  Miejsce tylko na wynajem?

  Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" przy ul. Gandhi zatrudni pracowników na ok. 25 etatach oraz osoby współpracujące. To trzy razy większy obiekt niż pierwszy samorządowy dom kultury na Ursynowie - DOK przy Kajakowej. Będzie dysponował największą w mieście - spośród jednostek kultury - salą widowiskową na 350 osób. W planach dużego ratusza został przeznaczony pod tymczasowe siedziby i sceny dla teatrów miejskich, które w najbliższym czasie przechodzić będą remonty w swoich macierzystych lokalizacjach.

  I właśnie to postrzegane jest jako wielka szansa na dodatkowe środki. UCK ma zarabiać na wynajmie sal na spektakle i koncerty oraz konferencje i kongresy.

  - Brakuje w Warszawie takich sal, są też teatry, które mają problemy z lokalami, mogą więc wystawiać sztuki na Ursynowie - przekonuje radny Tomasz Żyłka.

  Pytanie czy nowy dom kultury, na który tak długo czekaliśmy, nie stanie się jednostką zbyt komercyjną, która tylko czasami będzie pełnić swoją podstawową funkcję? Z tego co mówią nam osoby odpowiedzialne za kulturę w mieście i dzielnicy, pokusa wykorzystania budynku do celów typowo biznesowych jest bardzo duża. Miasto ma problemy finansowe przez pandemię i rządowe zmiany w podatkach, będzie więc szukało grosza w każdym miejscu.

  - 4 mln złotych dotacji rocznie to za mało. Zwłaszcza w kontekście obniżonego o ponad milion złotych budżetu dzielnicowego wydziału kultury. De facto, ten "dodatkowy" budżet na imprezy kulturalne będzie jeszcze mniejszy. Oby UCK nie stał się miejscem tylko na wynajem. Bo, choć jestem zwolennikiem uzupełniania budżetu imprezami komercyjnymi, to nie może być tak, że utrzymanie ośrodka pochłonie całą dotację, a dostęp do kultury będzie finansowy ze środków, które uda się zarobić - mówi Antoni Pomianowski, radny dzielnicowej Komisji Kultury, Komunikacji Społecznej i Sportu.

  O ten właściwy balans między działalnością komercyjną a typowo kulturalną i edukacyjną będzie musiał zadbać dyrektor placówki. Sprostanie temu zadaniu, przy dotacji skromniejszej od innych miejskich ośrodków, będzie bardzo trudne.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 57

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 19
   BRAK SŁÓW

  21Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~bo-lek 21 miesiąc temuocena: 100% 

   Mamy kilka domów kultury na Ursynowie, od najstarszego Domu Sztuki finansowanego przez mieszkańców Spółdzielni JARY (mało tam się dzieje), do najnowszego kloca Alternatywy (stoi pusty). Może warto przejść wszędzie na komercję, przekazać ajentom i niech robią kulturę, a jak Dzielnica czy jakaś spółdzielnia, lub firma będzie chciała zrobić imprezę to może takie widowisko finansować.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ggggggg 20 2 miesiące temuocena: 0% 

   Sprzedać to. Albo Lidla zrobić. Albo największy w polsce Sex Schop!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ggggggg 19 2 miesiące temuocena: 75% 

   Hańba!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zizitop 18 2 miesiące temuocena: 91% 

   pomnik ułomnych umysłowo

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KABACIARA 17 2 miesiące temuocena: 93% 

   Jaką komercję? Przy odgórnie ustalonych niebotycznych stawkach nikt nie będzie miał kasy żeby robić tam cokolwiek. Taniej wyjdzie wynająć remizę. Zaraza wywołała strach u seniorów a to jedyni odbiorcy programu serwowanego przez wydział kultury : Umer, Sława Przybylska, Tadek Woźniak - poezja śpiewana i Chopin na ludowo - to można tylko za darmo oglądać i tylko jeśli się ma 80/90 lat. Młodzi pójdą tam gdzie jest fajna muza i można wypić dobre piwo. Nowym dyrektorem zostanie były poseł albo inna osoba która za mniej niż 12 000 nie usiądzie na fotelu. Zamiast dofinansować Spółdzielcze DK które mają zaplecze społeczne i małe lokalne budynki stworzyliście moloch który jest skazany na upadek. Kto zarobił to już zarobił. Starsi ludzie obecne jeżeli gdzieś pójdą to do spółdzielczej placówki która jest blisko, nie trzeba narażać zdrowia w komunikacji miejskiej i którą znają. Młodzi nie będą mieć pieniędzy ani ochoty na oglądanie szopek. 10 lat urzędowanie Dariusza Sitterle i są efekty.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Analityk 16 2 miesiące temuocena: 73% 

   Gdzie Łukasz Ciołko? Gdzie dumny Dariusz Sitterle? Te Centrum Kultury to przekret dekady. Jedyny pomysł Guziała który PO sie spodobał. Przypadek? Nie sądze.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LOL 15 2 miesiące temuocena: 27% 

   ***** *** i ich troli

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zwolennik PiS 14 2 miesiące temuocena: 80% 

   Uważam, że jesteś głupcem.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 13 2 miesiące temuocena: 62% 

   Jestem za - pełna komercja oznacza, że urzędnicy będą utrzymywani z tego co ten przybytek zarobi....

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obcy 12 2 miesiące temuocena: 100% 

   A kto będzie płacił za utrzymanie tego obiektu?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 15 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pozdroDLAkumatych 11 2 miesiące temuocena: 93% 

   25 etatów - 1.5 mln rocznie, ochrona 300 000 rocznie, sprzatanie 200 000 rocznie. Prąd 200 000 rocznie. Woda 200 00 rocznie. Śmieci 150 000 rocznie. Będzie sie działo. Elo.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sobiepan54 10 2 miesiące temuocena: 100% 

   Są jeszcze spółdzielcze domy kultury, np. Dom Sztuki, finansowane przez spółdzielnie mieszkaniowe. One też mają problemy w związku z oszczędnościami w spółdzielniach. Więc wszystko niedługo przejdzie na komercję. Ale czy to złe. Ludzie za dobre wydarzenia zapłacą, złe odpadną, a darmocha jak dotąd była dla wybranych - jeżeli dobra, a jeżeli kiepska to i tak sale świeciły pustkami. W sumie mamy kapitalizm.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Naocznie widać plan 9 2 miesiące temuocena: 88% 

   Przecież to było z pewnością zaplanowane ! Która dzielnica dostaje takie wysokie dotacje na dwa domy kultury ? Która ma kilka dużych dotowanych domów kultury ? Ursynowski Dom Kultury - to była inwestycja za pieniądze przeznaczone na Dom Kultury dla Ursynowa. Potem Dzielnica Ursynów podjęła decyzję , żeby zasłonić kościół i pod płotem kościoła, poszerzając powierzchnię naziemnego parkingu Ratusza Ursynów zbudowała drugi , wielki , betonowy gmach Centralny Dom Kultury. Jedyne przedsięwzięcie jakim ratusz może się w związku z tym wykazać, to nazwał go Alternatywa. Teraz CDK Alternatywa jeszcze w budowie , już Ratusz Ursynów lamentuje, że dotacji za mało i go sprzeda. Taki jak Szpital Południowy.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~plastuś 8 2 miesiące temuocena: 74% 

   Najważniejsze, aby wystarczyło na plażę z palet na pl. Bankowym.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cyniiiii 7 2 miesiące temuocena: 77% 

   PO nie musi się starać w Warszawie, a szczególnie na Ursynowie. Wystarczy, ze postraszą pisem i to wystarczy XDDD

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Środowisko artystyczne 6 2 miesiące temuocena: 95% 

   25 etatów? Hahahahaha. To bedzie 2 mln rocznie z premiami i 13stkami! Hahahaha

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kajtek 5 2 miesiące temuocena: 26% 

   Pomianowski ekspertem Haloursynow? Nic dziwnego że ostatnio obniżyliście poziom

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Abcd 4 2 miesiące temuocena: 37% 

   Właśnie. Jak to jest, że na ogół w HU wszystko komentuje ten jeden radny.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 7 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~marcopolo-2 3 2 miesiące temuocena: 63% 

   już kempiane trolle się rzuciły do swoich lamentów

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 15 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mimozi 2 2 miesiące temuocena: 61% 

   Moze to dlatego, ze inni - partyjni - nic nie robią?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~debenek 1 2 miesiące temuocena: 67% 

   Dokładnie, partyjniacy jedyne co robią to biorą diety zresztą podobnie jak przystawki PO czyli Otwarty Ursynów

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3585 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021