REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 grudnia 2020, 11:19 komentarzy 43

  (K.Nalewajko/GDDKiA)

  Dziś, w godzinach popołudniowych, kierowcy będą mogli skorzystać z ponad 15 kilometrów drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym mostem na Wiśle - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Nowe odcinki ułatwią przemieszczanie się pomiędzy Wilanowem i Wawrem, a także połączenie stolicy z Siedlcami i Lublinem.

  Kierowcy będą mieć do dyspozycji dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, a na moście po cztery pasy ruchu. Na trasę będzie można dostać się poprzez cztery węzły: Warszawa Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów oraz Lubelska. Na POW - zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej oraz przepisami dotyczącymi odległości między węzłami - obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h.

  - Drugim ograniczeniem jest zakaz poruszania się tym odcinkiem dla samochodów powyżej 3,5 tony. To efekt uzgodnień z miastem stołecznym Warszawa - poinformowała Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

  Szybciej przez Dolinkę czy Ursynów?

  Ursynów i Wilanów obawiają się tranzytu przez lokalne ulice. Kierowcy, zjeżdżając w Wilanowie na ul. Przyczółkową, mogą skręcić w prawo - do alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej - lub w lewo do Korbońskiego i Rosnowskiego i dalej przez ulice Ursynowa do węzła Puławska. Wybór trasy z pewnością zależeć będzie od tego, co pokażą kierowcom ich urządzenia nawigacyjne.

  Jak sprawdziła redakcja Haloursynow.pl, jeszcze przed otwarciem dwóch odcinków POW, nieco szybciej jest jednak przez Dolinę Służewiecką. Na Ursynowie korkuje się przede wszystkim ul. Stryjeńskich oraz Płaskowickiej przy skręcie w Puławską. Te dwa wąskie gardła powodują, że jazda przez naszą dzielnicę trwa o około 2 minuty dłużej niż przez Dolinkę. Czas dojazdu do trasy S2 przy Puławskiej jest przez całą dobę na obu przebiegach bardzo podobna. Sprawdzimy to jeszcze już po uruchomieniu POW i po zakończeniu ferii zimowych, gdy ruch lokalny wróci do normalności.

  Jaki wyjazd z Warszawy?

  Otwarcie dwóch odcinków POW i mostu wcale nie oznacza, że kierowcy będą mogli wyjechać nimi z Warszawy w docelowych kierunkach.

  Jak informuje GDDKiA na węźle Lubelska kierowcy będą mogli wjechać z S2 POW na A2 w kierunku Mińska Mazowieckiego i odwrotnie, korzystając z ponad 1,5 km trasy głównej łączącej ekspresówkę z autostradą. Udostępnione zostaną również łącznice umożliwiające zjazd z S2 w kierunku Lublina. Zamknięte będą natomiast łącznice zjazdowe i wjazdowe z węzła Lubelska w kierunku Zakrętu i odwrotnie, zarówno od strony Wilanowa jak i Mińska Mazowieckiego.

  Bez zmian pozostanie organizacja ruchu na przyszłej S17 w obrębie węzła Lubelska, gdzie kierowcy korzystają z zachodniej jezdni w obu kierunkach. Jadąc od strony Lublina, będzie można jednak wjechać łącznicą węzła na S2 POW w kierunku Wilanowa. Prace na węźle Lubelska zakończą się wiosną przyszłego roku.

  Najdłuższy most na Wiśle w Warszawie

  Wrażenie na kierowcach z pewnością zrobi nowy most na Wiśle. Ta przeprawa to tak naprawdę dwa niezależne mosty, o długości ok. 1505,5 m każdy. Nad nurtem Wisły mają one długość 533,6 m. Piesi i rowerzyści mogą korzystać z chodnika i ścieżki rowerowej po obu stronach mostu.

  Pod fundamenty mostu wywiercono 320 pali o średnicy aż 1,5 m, niektóre z nich nawet na głębokość 27 m poniżej dna Wisły, żeby ustabilizować grunt. W części zalewowej mostu, po stronie Wilanowa i Wawra, przy budowie fundamentów wykorzystano prefabrykowane pale żelbetowe o łącznej długości około 25,7 km.

  Stal zbrojeniowa dla samego mostu, którą dowieziono ponad 320 kursami ciężarówek, to łącznie 8715 ton. Beton dostarczono w sumie 12 tysiącami kursów betoniarek.

  - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

  Nowy most na Wiśle jest jedenastym w Warszawie, dziewiątym drogowym i drugim w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jest też najdłuższym z nich wszystkich.

  Co z tunelem pod Ursynowem?

  Odcinek POW od węzła Warszawa Wilanów do węzła Wał Miedzeszyński o długości ok. 6,5 km wybudowało za 758 mln złotych konsorcjum firm Gϋlermak i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Natomiast odcinek od węzła Wał Miedzeszyński do węzła Lubelska długości ok. 7,5 km zbudowała za 562 mln zł firma Warbud. Umowy zostały zawarte w grudniu 2015 r. Roboty w terenie rozpoczęły się w drugiej połowie 2017 r.

  Trzeci odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy buduje firma Astaldi za ok. 1,2 mld złotych. W jego skład wchodzą dwa węzły drogowe Ursynów Wschód i Ursynów Zachód oraz tunel pod Ursynowem, liczący 2,4 km długości.

  - Zaawansowanie prac na ursynowskim odcinku to 88 proc. Zgodnie z podpisanym aneksem do umowy wydłużono czas na ukończenie robót do końca marca 2021 r. Powodem wydłużenia czasu na ukończenie była m.in. długotrwała procedura uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz proces zawierania umów z gestorami sieci. Kierowcy pojadą tunelem w II kwartale 2021 r., po zakończeniu odbiorów i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie - poinformowała dziś GDDKiA.

  Do budowy wszystkich trzech odcinków POW dołożyła Polsce Unia Europejska - w sumie 1,7 mld złotych. 

  ZOBACZ JAK WYGLĄDA MOST I ODDANE ODCINKI POW (źródło: YT/Epic Life Flashes)

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 265

  • 55
   BARDZO PRZYDATNY
  • 34
   ZASKOCZONY
  • 33
   PRZYDATNY
  • 40
   OBOJĘTNY
  • 37
   NIEPRZYDATNY
  • 34
   WKURZONY
  • 32
   BRAK SŁÓW

  43Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~MEN 43 5 miesięcy temuocena: 60% 

   Cześć kierowcy, zniesliscie już jajko że nowa droga oddana a tu znowu korek? Buuu, jaka szkoda, a tak miało być wygodnie własnym autem...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~. 42 5 miesięcy temuocena: 100% 

   O nie, chyba dali tam te zimne LED-y w latarniach :( :(

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~. 41 5 miesięcy temuocena: 100% 

   O nie, chyba dali tam te zimne LED-y w latarniach :( :(

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antypow 40 5 miesięcy temuocena: 75% 

   Precz z POW!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pytek 39 5 miesięcy temuocena: 29% 

   z Powsina do Wilanowa (cmentarz) 30 minut. Korek non stop.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~r77 38 5 miesięcy temuocena: 21% 

   Tak Rafał, Robert i radni kombinowali, że wykombinowali! Gdyby jak chciała GDDKiA, otwarte zostały gotowe łącznice na Ursynów-Wschód, to ruch ursynowski dojechał by w 3 minuty do celu i nie byłoby żadnego korka. A tranzytu i tak by nie było, tak jak i dziś go nie ma. Ale nasi "znawcy" wiedzieli lepiej!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ups 37 5 miesięcy temuocena: 90% 

   To nie jeździj, siedz na dupie

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Darwin 36 5 miesięcy temuocena: 29% 

   Radni, gdzie ten Wasz TRANZYT, przez rzekomo który odcięliście Ursynów od wygodnego dojazdu i wyjazdu POW?!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Emeryt 35 5 miesięcy temuocena: 93% 

   A co ze ścieżkami rowerowymi? Da się już przejechać rowerem od Przyczolkowskiej do wału Miedzeszyńskiego?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~BubbleWilanow 34 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Mozna przejechac, choc sciezka na poczatku nieskonczona i w kilku miejscach plotki. Dwa warianty. Pietwszy - zaczynasz Przyczolkowa po lewej stronie w strone Wawra. Jedziesz do konca do poprzecznej uliczki ok 2 km, przjezdzasz tunelikiem na prawa strone, cofasz okolo 100-200 m, sciezka schodzi w dol po twojej prawej rece, gdy juz jest obok - wjezdzasz, zawracasz i wio w strone Wawra. Dalej ok. Druga opcja - pierwszym tunelem przejezdzasz na prawa strone, jedziesz rownolegle uliczka do pow i gdy juz jest asfalt na sciezce po lewej, bo na poczatku go jeszcze nie ma, wjezdzasz na nia i juz w porzadku. Na trening biegowy w sam raz. Rowerowy tez. Prawy brzeg nigdy nie byl tak blisko.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rubens 33 6 miesięcy temuocena: 53% 

   Czy można z s17 z kierunku Lublina wjechać na POW ? Dzisiaj wieczorem jechałem i był tylko znak na Terespol ? Czy coś przeoczyłem, czy wjazd jest słabo oznakowany ?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 32 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Z Lublina prosimy nie wjeżdżać do Warszawy. Tylko na Terespol, to właściwy kierunek.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ZiZi 31 6 miesięcy temuocena: 43% 

   Oczywiście, że można. Łacznicą pod wiaduktem POW, na prawo. Kierunek Poznań/W-wa Wawer. PS. Olać "prawdziwych warszawiaków" jak ten "jako".

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabacianin 30 5 miesięcy temu

   Wjazd jest słabo oznakowany, tablica kierunkowa na S2 jest dopiero, gdy zjedzie się na Terespol.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~"Nasz kochany Ursynów" 29 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Ursynów takie

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rks79 28 6 miesięcy temuocena: 88% 

   Ciekawe kiedy postawią 16 ton...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~eddie 27 6 miesięcy temuocena: 59% 

   Dobrze, że koalicji Otwarty Ursynów i Koalicji Obywatelskiej udało się uchronić Ursynów przed tranzytem. Gdyby Gdaka puściła ruch przez Ursynów mielibyśmy na Ursynowie armagedon.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dako 26 6 miesięcy temuocena: 23% 

   Świetnie! Teraz cały tranzyt przejmie Wilanów. To się nazywa partnerstwo dobrosąsiedzkie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hug 25 5 miesięcy temuocena: 15% 

   Większej bzdury nie słyszałem! Gdzie jest ten rzekomy tranzyt?! Widział dziś go ktoś?! Od węzła Lubelska nie ma ani jednego TIRa! A my stoimy, jak idioci w korkach z Wilanowa, chociaż łącznice na Ursynów są gotowe! Tyle dzięki wspaniałej koalicji!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 24 6 miesięcy temuocena: 58% 

   Trasa ok, bardzo potrzebna. Natomiast pieniędzy nie dołożyła "Unia Europejska" tylko europejscy podatnicy, podobnie jak 500+ nie dokłada rząd PiS tylko polski podatnik, prawda lyberałowie?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~U 23 6 miesięcy temuocena: 71% 

   Prawda

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~matylda1 22 6 miesięcy temuocena: 43% 

   Super. Jechałam zaraz po godzinie 13, w obie strony. Zawrócić można po zjeździe na 17 na węźle w Wiązownej. Z 17 do Warszawy słabo oznakowany zjazd, trzeba uważać. Przepychanie się przez Ursynów trudne, dużo świateł "od czerwonego do czerwonego". Trasa fajna, niestety dzisiaj padało.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szwagier Andrzeja 21 6 miesięcy temuocena: 30% 

   Co za debil sieje panikę? Tranzyt nie wleje się bo są zakazy w konkretnych godzinach. Jeśli już to będzie leciec późnym wieczorem i nocą. H

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jot 20 6 miesięcy temuocena: 81% 

   Po pierwsze, kto w Polsce przejmuje się zakazami? Po drugie, to słaba pociecha, że tranzyt będzie się przemieszczał w nocy... ludziom pod oknami...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 22 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~adaskrak 19 6 miesięcy temuocena: 58% 

   1, 7 miliarda złotych dołożyła Unia Europejska... A jeszcze kilka tygodni temu Morawiecki, ten patologiczny kłamca mówil, że nic Polska od Unii nie otrzymuje...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~proste 18 6 miesięcy temuocena: 41% 

   Dołożyła 1,7mld, a Polska wpłaciła (proporcjonalnie) 1,71mld. Kumasz, czy nadal nie?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 27 39 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 17 6 miesięcy temuocena: 52% 

   Proste, nie, nie kumam kłamstw pisowskich.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 33 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dzik 16 6 miesięcy temuocena: 53% 

   To normalne, Pinokio to skończony kłamca!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~italiano 15 6 miesięcy temuocena: 82% 

   Polecam badania - jakość powietrza vs. ilość osób na 100 000 mieszkańców oraz średni wiek zapadania na nowotwory . Ze szczególnym uwzględnieniem porównania miast : Krakowa , Warszawy i Gdańska. No ale rak to zazwyczaj po pięćdziesiątce , więc co tu się na razie przejmować ......

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 14 6 miesięcy temuocena: 34% 

   No to działaj chłopie, działaj. Walcz ze smogiem powodowanym przez niską emisję. Poza sezonem grzewczym normy jakości powietrza nie są przekraczane. Za to zimą od razu idą w górę o kilkaset procent.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jolobolo 13 6 miesięcy temuocena: 79% 

   Boom, aż się nie chce czytać tych bzdur. Samochody nie powodują smogu? Skąd w takim razie smog w takich miastach jak Rzym, czy Paryź? Tam nie ma niskiej emisji. No i tam nie wycina się dpf. Zimą smog jest większy przez warunki atmosferyczne. Jeśli ci się wydaje, że w lato smogu nie ma, to się mylisz. Zwalczać trzeba smrodziarzy niskoemisyjnych, jak i samochodowych. Ciekawe, co by było, gdyby twój blachosmród przebadać pod kątem emisji.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 12 6 miesięcy temuocena: 33% 

   Jabollo, normy zanieczyszczenia powietrza obowiązujące w Polsce nie są przekraczane latem. Są jednak wyraźnie przekraczane zimą, szczególnie gdy ruch samochodowy jest mały. Dokładnie było to widoczne podczas pierwszego zamknięcia. Nie interesują mnie przyczyny smogu poza Polską, bo mają się nijak do naszych warunków. Chcesz powtarzać kłamstwa to sobie powtarzaj, ale Kraków i jego zakazy używania stałego opału jest kluczowy dla całego kraju.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hh 11 6 miesięcy temuocena: 32% 

   Skok cywilizacyjny dla Warszawy. Rozladuja sie korki na dolince sluzewieckiej.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 10 6 miesięcy temuocena: 49% 

   Jeszcze nie, dopiero za pół roku.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korbol 9 6 miesięcy temuocena: 55% 

   Niechybnie nowy most poprawi sytuację komunikacyjną. Czy znikną korki na dolince? wątpię, Owszem trochę ruchu z A2 jest dziś na dolince, ale po otwarciu całości A2 przez Warszawę wypełni się ona tak jak dziś S8, i nadal część kierowców będzie wybierać drogę przez miasto. Mam tylko cichą nadzieję, że jestem w błędzie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bedzie pasztet! 8 6 miesięcy temuocena: 85% 

   No to będzie PASZTET na Ursynowie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Masarnik 7 6 miesięcy temuocena: 67% 

   Albo pasztetowa

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korbol 6 6 miesięcy temuocena: 62% 

   Nie wiem kto sprawdzał, ale 5 dni temu było tak: ""- Myślę, że większość kierowców wybierze jazdę Dolinką. Nie spowoduje to wcale większych korków, bo ci kierowcy już teraz tam są - uważa Pomianowski." *$%^#@#$. UWAGA! Jechałem wczoraj od strony Konstancina na Mokotów okolice 15:00. Wybrałem trasę przez Wilanów. Czyli prosto Przyczółkową i w lewo w Aleję Wilanowską. Stanąłem w korku tuż za POW. Do Vogla może jest z kilometr - 15 minut stania. Most jeszcze zamknięty, a jechać się nie da. Gdybym wiedział o korku to pojechał bym przez Ursynów, tak jak sugerowała aplikacja na J. Zdaje się że maskara dopiero przed nami."

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Michałki 5 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Od Konstancina przed Vogla korki generują skręcający w lewo w Branickiego. Później jest luz. To samo jadąc Vogla: zdecydowana większość jeździe albo na wprost albo w lewo w Przyczółkową.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ups 4 6 miesięcy temuocena: 78% 

   No cóż fani pięcioosobowych puszek w których jadą sami ponoszą jakieś tam koszty wygody

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 25 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~a 3 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Ten skrzyżowanie Branickiego/Vogla z Przyczółkową to jest główny katalizator korków w tamtej okolicy. Najgorsze jest to, że nie bardzo jest miejsce jak to rozwiązać. Owszem, można wydłużyć lewoskręt w Branickiego, ale z drugiej strony nie ma jak upłynnić lewoskrętu w Vogla.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 2 6 miesięcy temuocena: 21% 

   ~Ups, a tobie żal dude sciska, że nie masz? i prawo jazdy nie udało sie zdać? prawda?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ups 1 5 miesięcy temuocena: 81% 

   Srissa stoi w korku i udaje biznesuomen

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3692 sekundy
  REKLAMAA2 StrefaDiet G4 01.06.2021 - 30.06.2021