REKLAMAA1-SanGiovanni--01-10----31-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Dwaj bohaterowie serialu "Czterdziestolatek" już spogladają na pasażerów spieszących na stację metra Ursynów. Na ścianie szybu windy powstał kolejny mural za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego. Czy będą następne?

  Ursynów jest trzecią stacją metra na Ursynowie, która została ozdobiona muralem. Stało się to możliwe dzięki kontynuacji projektu z Budżetu Obywatelskiego pt. „Murale metra - pociąg do sztuki”. Wszystko zaczęło się w 2018 roku. Wówczas na stacji Imielin namalowana została sylwetka wybitnej polskiej pedagog Marii Grzegorzewskiej oraz patrona dzielnicy Juliana Ursyna Niemcewicza. Na stacji Stokłosy powstały z kolei wizerunki bohaterów z czasów drugiej wojny światowej – rotmistrza Witolda Pileckiego oraz kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, pracujących w Pyrach nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy.

  Jak się podoba?

  Ostatnio namalowane twarze należą do fikcyjnych postaci Romana Maliniaka i Stefana Karwowskiego wykreowanych w serialu "Czterdziestolatek" przez Romana Kłosowskiego i Andrzeja Kopiczyńskiego. 

  - Wesołe chłopaki na człowieka patrzą i od razu humor lepszy. Dobrze pamiętam ten film. Ja to lubię lekkie tematy i lepiej jak na ulicy mamy takie obrazy nie jakichś żołnierzy czy wojnę. Pamiętać trzeba, ale też żyć, a nie tylko się umartwiać - mówi pan Zdzisław. 

  Autorem grafiki jest Bartek Podlewski z pracowni Bakcyl Sudio, a jednocześnie razem z radnym Pawłem Lenarczykiem współautor kontynuacji projektu "Mural metra - pociąg do sztuki".

  Czy będą inne murale?

  Bohaterów serialu z lat 70-tych ubiegłego wieku na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego uwieczniła ekipa ze studia graficznego Ideamo, specjalizującego się m.in. w artystycznym malowaniu ścian. Mural powstał w awangardowej stylistyce „low poly”, w której obrazy tworzone tą techniką wykorzystują grafikę wektorową i niewielką liczbę wielokątów o jednolitej płaszczyźnie kolorystycznej. Nie do wszystkich jednak przemawia taka estetyka. 

  - Jest ok, ale murale na Ursynowie ogólnie są dosyć proste, jak dziecięce kolorowanki. Żałuję, że nie powstają takie jakie widziałem w Berlinie. Tam są obrazy na ścianach z jakimś pomysłem, fantazją. Można stać, przyglądać się i wyłapywać kolejne detale. Tego mi brakuje u nas - mówi pani Karolina. 

  Większość ursynowskich murali powstało na ścianach spółdzielczych bloków, ale kiedy zmieniły się zasady Budżetu Obywatelskiego nie wolno już z niego finansować przedsięwzięć, które nie znajdują się na gruntach należących do miasta.

  To zapewne sprawia, że na liście proponowanych projektów z Budżetu na 2021 rok jest tylko jeden mural. Radny Krystian Malesa zgłosił pomysł, aby w dzielnicy powstał mural wg projektu Tytusa Brzozowskiego, architekta i akwarelisty, który znany jest z obrazów przedstawiających jego miasto marzeń - pełne zdobnych kamienic, wąskich ulic i strzelistych wież.

  Czy projekt ten będzie miał szansę na realizację zależy od wyników głosowania, które w tym roku - ze względu na epidemię - zostało przesunięte na dwa pierwsze tygodnie września.

  ZOBACZ GOTOWY MURAL NA STACJI METRA URSYNÓW:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.2194 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO--14-08----13-11-2020