REKLAMAA1-DAGRASSO--14-08----13-11-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (FHO)

  Na murze ursynowskiego hospicjum onkologicznego powstał mural. Ma on odzwierciedlać bliskość i życzliwe relacje międzyludzkie panujące w ośrodku przy ulicy Pileckiego i odczarować postrzeganie tego miejsca przez mieszkańców.

  Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa postanowiła wykorzystać ścianę stacji transformatorowej przy ulicy Pileckiego i namalować na niej obraz symbolizujący bliskość drugiego człowieka i przyjacielskie, życzliwe relacje międzyludzkie, które panują w hospicjum.

  Ma on też przykuć wzrok, utkwić w pamięci, pobudzić wyobraźnię, a w efekcie oswajać z hospicjum oraz zachęcać do dialogu na temat życia w ośrodku. Obok muralu widnieje też numer KRS, na który można wpłacać 1 procent podatku.

  – Ludzie, którzy mijają nasz budynek, często nie mają pewności, co w nim się mieści, niektórzy się nas boją. Dzięki muralowi chcemy to miejsce odczarować i przekazać istotne dla nas wartości, tym bardziej, że mamy teraz mało możliwości kontaktu z mieszkańcami. Chcielibyśmy dać czas wszystkim na własną interpretację obrazu, a czy ona jest zbieżna z tym, co chcieliśmy przekazać? Mam nadzieję, że przekonamy się podczas zbliżającego się pikniku “Odczarowanie hospicjum” - mówi Karolina Chojka-Bartoszko z Fundacji Hospicjum Onkologiczne im. św. Krzysztofa.

  Artysta wolontariusz

  Mural, z pomocą koleżanki Inki, namalował Maciej Starzyński. To jego kolejne doświadczenie we wspieraniu ursynowskiego hospicjum, w którym pracował jako wolontariusz, a wcześniej odbył praktyki studenckie. 

  - Punktem wyjścia była relacja pacjentów z personelem. Długo zastanawiałem się, jak to pokazać. Ostatecznie oparłem się na logo hospicjum, które symbolizuje pacjenta oraz na przedstawieniu jego drogi, na której są inne osoby. To moja wizja, ale zawsze staram się tak projektować, aby dać możliwość interpretacji odbiorcom, czego jestem bardzo ciekawy - mówi autor muralu, któremu udało się zachęcić do współpracy zaprzyjaźnioną agencję artystyczną, co pozwoliło na niemal bezkosztowe wykonanie projektu.

  Powstanie muralu to tylko jedna z wielu aktywności Fundacji, których celem jest zmiana wizerunku hospicjum z miejsca gdzie się umiera na miejsce, do którego przychodzi się dobrze spędzić resztę życia. Służy temu Parada Świąteczna FHO oraz charytatywny piknik rodzinny „Odczarowanie hospicjum”, który odbędzie się już w sobotę, 3 października.

  Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa od 1990 roku niesie bezpłatną pomoc ludziom, którzy u kresu choroby onkologicznej potrzebują, troski i poczucia bezpieczeństwa. W skali roku personel oraz wolontariusze otaczają opieką ponad 3 000 pacjentów. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 25

  • 21
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3387 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO--14-08----13-11-2020