REKLAMAA1 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 września 2022, 14:01 komentarzy 30
  Rafał Januszkiewicz - nowy prezes SMB

  Rafał Januszkiewicz - nowy prezes SMB "Imielin" (tvsudecka.pl - kadr z nagrania)

  Czy radny z 30-tysięcznego miasteczka na Dolnym Śląsku, wieloletni wiceprezes tamtejszej spółdzielni, da sobie radę w jednej z największych spółdzielni na Ursynowie? Rada nadzorcza SMB "Imielin" w nocy wybrała jej nowego szefa.

  [Artykuł zaktualizowany o godz. 19]

  Rada obradowała w środę od 18 do 1:30 w nocy. Zaraz po godzinie pierwszej udało się wybrać prezesa zarządu SMB "Imielin". Zostanie nim Rafał Januszkiewicz, od 2014 roku wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie, w województwie dolnośląskim. To również tamtejszy radny miejski, który w 2018 roku startował z listy Koalicji Obywatelskiej, a ostatecznie przystąpił do klubu Bielawa 2023 złożonego z tzw. lokalsów. Jak mówi, nie chciał być w opozycji.

  Kandydat w ostatnim etapie konkursu pokonał w głosowaniu tajnym swojego rywala 8:3, a był nim Ryszard Rak, wieloletni i chwalony prezes spółdzielni SAM-81, która ma swoje bloki m.in. na Kabatach. W pierwszej turze głosowania Januszkiewicz też miał przewagę 7:4, ale nie uzyskał wymaganej w statucie większości dwóch trzecich.

  Na radnego z Bielawy najprawdopodobniej zagłosowała grupa mieszkańców niepowiązanych z lokalnymi stowarzyszeniami ursynowskimi. Przeciwko niemu byli - tak wynika z wcześniejszych rysujących się podziałów w tym gronie - członkowie kojarzeni z radnymi dzielnicowymi: Antonim Pomianowski (wiceprzewodniczący RN) oraz Maciejem Antosiukiem, którzy w 2019 roku angażowali sie w protesty przeciwko planowanej zabudowie zachodniej strony ul. Dereniowej. Dwóch członków rady nie mogło głosować, bo uczestniczyli w posiedzeniu zdalnie.

  "Komunikatywny, otwarty, a spółdzielnia transparentna"

  Januszkiewicz ma 50 lat i - jak mówił na posiedzeniu - zamierza przeprowadzić się do Warszawy ze względów rodzinnych, a co za tym idzie, zrezygnować z mandatu radnego w swojej gminie.

  W swoim mieście nowy prezes SMB "Imielin" ma dobrą opinię. Ma być komunikatywny, otwarty, potrafi zjednoczyć ludzi. - Jest autorem książki o historii Bielawy, a spółdzielnia, którą współzarządzał, ma opinię transparentnej i sprawnej - słyszymy od dziennikarzy największego niezależnego portalu lokalnego w powiecie dzierżonowskim - doba.pl.

  Na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie rzeczywiście można znaleźć mnóstwo informacji, które zwykle spółdzielnie ukrywają. Jest m.in. comiesięczny szczegółowy raport ze zużycia ciepła w poszczególnych budynkach.

  powyżej: inwestycja SM Bielawa - Zielone Wzgórza

  Bielawska spółdzielnia jest bardzo podobna wielkością do imielińskiej. Też ma ok. 90 budynków w zarządzie i nawet o około tysiąca spółdzielców więcej - 8 tysięcy.

  - Wyróżniamy się w kraju dwoma rzeczami: wysoko rozwiniętą demokracją spółdzielczą oraz szeroką ofertą działalności kulturalnej prowadzonej na bardzo wysokim poziomie - chwali się na swojej stronie SM w Bielawie.

  Spółdzielnia nie stroni od inwestycji. Ostatnio wybudowała 90 nowych garaży oraz osiedle "Zielone Wzgórza", za co Januszkiewicz był odpowiedzialny. Co ciekawe, posiada także ciepłownię lokalną, która ma monopol na dostarczanie ciepła w mieście.

  Trudne wyzwania

  Nowego prezesa spółdzielni "Imielin" czekają duże wyzwania. Pierwsze to rosnące opłaty za ogrzewanie. Znalezienie sposobów na ich ograniczenie będzie trudnym testem dla zarządu w przyszłym roku. Mieszkańcy czekają też na regulację sytuacji prawnej gruntów pod blokami. Chcieliby wreszcie stać się prawdziwymi właścicielami swoich mieszkań. Procesy przekształceniowe ciągną się od lat - najgorzej sytuacja wygląda z terenami przy Hawajskiej, które spółdzielnia dzierżawi od miasta. Spółdzielni przydałyby się także remonty terenów wspólnych, czyli dróg dojazdowych, które - jak np. ul. Dybowskiego - są pełne dziur. 

  Mieszkańcy byliby zadowoleni również, gdyby "Imielin" stał się spółdzielnią tak otwartą i transparentną jak ta w Bielawie. Grupa osób (tzw. "zieloni"), która protestowała przeciwko pomysłom zabudowy zachodniej pierzei ul. Dereniowej, i która przejęła władzę w radzie nadzorczej po walnym zgromadzeniu w 2020 roku, szła do wyborów właśnie pod hasłem większej otwartości i przejrzystości. Tymczasem dziś rada nadzorcza jest podzielona, a spółdzielnia nawet mniej transparentna niż kiedyś.

  - Dla mnie transparentność w spółdzielni to oczywistość. Będę spotykał się z mieszkańcami - zapewnia nowy prezes w rozmowie z Haloursynow.pl.

  Na otwartość liczą też członkowie rady nadzorczej. - Liczę na to, że wybrany prezes usprawni pracę spółdzielni w zakresie rozwiązywania spraw mieszkańców, wprowadzi ideę współdecydowania i współzarządzania członków spółdzielni w zakresie jej działania, zadba o wysoką jakość pracy spółdzielni, usprawni komunikację między zespołami pracowników i wydobędzie maksymalny potencjał z pracowników, będzie działał w kierunku szukania oszczędności i dających korzyść materialną i komfort życia inwestycji, będzie efektywnie pozyskiwał na nie środki i będzie działał ekologicznie, etycznie i transparentnie - mówi Ewa Michalik-Kardaś, członkini rady.

  Koniec "bezkrólewia" w zarządzie

  Nowy szef zarządu będzie musiał mieć też na uwadze wyrok kasacyjny Sądu Najwyższego z czerwca tego roku, który skasował orzeczenie przerywające kadencję poprzedniej rady nadzorczej. Co prawda "Imielin" dysponuje jednoznaczną opinią prawną Krajowej Rady Spółdzielczości, że obecna rada (kadencja do stycznia 2023) może leganie pracować, ale w przyszłości mogą się pojawić spory na tym tle. Członkowie poprzedniej rady jeszcze przed niedzielnym walnym zgromadzeniem wnosili do zarządu o udostępnienie sali na posiedzenie "jedynej legalnej rady nadzorczej". Opinia KRS na razie uspokoiła emocje.

  Wybór prezesa to też zakończenie trwającego od grudnia "bezkrólewia" w zarządzie SMB "Imielin". Pracował on w niepełnym składzie po odejściu wieloletniego prezesa Jarosława Zycha. Wiceprezesem od kwietnia 2020 roku jest Tomasz Roślik, niegdyś delegowany przez radę na to stanowisko, członek grupy "zielonych", a po konkursie pełnoprawny zastępca prezesa ds. technicznych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 111

  • 49
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 14
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 6
   NIEPRZYDATNY
  • 19
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  30Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~enjot 30 9 dni temuocena: 0% 

   Nowy prezes i nowe czynsze, braki w rozliczeniu za wodę od 01.06.2022 do 31.12.2022 ( do tej pory był to okres 6 miesięczny, więc rozliczenie za wodę powinno być do 30.11.2022), trzeba nowemu prezesowi i Jego rodzinie zapewnić mieszkanie na koszt spółdzielców, co może wiedzieć o Imielinie. Enklawa Miklaszewskiego do tej pory nie może się doczekać uregulowania prawnego do gruntu, mieszkańcy płacą rocznie ogromny haracz dla miasta i nie są w pełni właścicielami swoich mieszkań

   Edytowany: 9 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bielawianin. 29 4 miesiące temuocena: 10% 

   Szkoda że rąbneliście nam prezesa. Mieliśmy nadzieję że zostanie u nas głównym. To łebski facet. Ciężko będzie go kimś zastąpić.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kolo 28 4 miesiące temuocena: 100% 

   Jasne, cała Bielawa czyta HU.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Inteligencki Ursynow 27 4 miesiące temuocena: 65% 

   Na Ursynowie i tak garstka Warszawiaków a jak jeszcze są to też głównie z Targówka albo dolnego Mokotowa. Pan prezes będzie pasował jak burak do cebuli. Albo zakrętka do słojika.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~słuj 26 4 miesiące temuocena: 60% 

   Niektórzy są tez ze Słojikowa.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tanio 25 4 miesiące temuocena: 100% 

   Pani radna najpierw krytycznie wypowiedziała się o artykule w Halo Ursynów a jak ją zacytowaliście to skasowała komentarz, że niby przemyślała i że napisała nieprawdę. No takich nam właśnie rzetelnych trzeba!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Weron 24 4 miesiące temuocena: 67% 

   Mieszkańcy SMB Imielin - porównajcie składy wszystkich komisji konkursowych obecnej rady. Raz nawet komisja była w biuletynie ze zdjęciem. Non stop ci sami się tam pchali. Dlaczego???

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miklasz 23 4 miesiące temuocena: 79% 

   Kto za sytuację w SMB Imielin ten wie, że radą nadzorczą tak naprawdę trzęsie jedna pani, która ostatnio gwiazdorzyła na Walnym. Pewnie szykuje się na to żeby być w następnej kadencji przewodniczącą.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyn6 22 4 miesiące temuocena: 75% 

   Niepokoi zjawisko, iż część rady staje się działem marketingu obecnego wiceprezesa. Nie po to was wybieraliśmy, abyście spijali sobie z dziobków. Weźcie się do merytorycznej roboty członkowie rady i przywróćcie stacjonarne posiedzenia. Dosyć zdalnego leniuchowania! Żeby po tylu latach bez Walnych i bardzo długiego czasu na dopracowanie dokumentów [regulaminy i statut] - wnosić własne autopoprawki na Walnym! Wstyd!!! Na szczęście te wypociny rady wcale nie zostały przyjęte ;)

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zuzką 21 4 miesiące temuocena: 100% 

   A co słychać w spółdzielni SAM-81 po niedawnym walnym?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bezyk 20 4 miesiące temuocena: 64% 

   Pan Rak ledwo otrzymał absolutorium. Taki chwalony, amerykański ...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mdo 19 4 miesiące temuocena: 86% 

   HU napisał: "Rada nadzorcza SMB "Imielin" w nocy wybrała swojego szefa". Otóż nie - jeśli już doszukiwać się takich zależności, to Rada jest szefem. Poza tym są to organy statutowe i mają inne kompetencje - działalność zarządu jest nadzorowana przez radę.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • REDAKCJA 18 4 miesiące temuocena: 25% 

   Znamy zależności w strukturach spółdzielni. To zwykła pomyłka - pozostałość po zmienionym tekście. Poprawiliśmy. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~inzynier 17 4 miesiące temuocena: 44% 

   no wreszcie ! udało się przerwać karuzelę stanowisk prezesów (ze spółdzielni do spółdzielni) trzymam kciuki czas pokaże czy uda się pokonać lokalnych działaczy/mataczy

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tomek 16 4 miesiące temuocena: 64% 

   3 bloki w Bielawie wybudowane na wodzie i dzięki temu został prezesem w Warszawie ,nic tylko się śmiać

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkaniec Imielina 15 miesiąc temuocena: 67% 

   Czy Warszawa znajduje się na pustyni,ze spółdzielnia była zmuszona wybrać swojego kolegę ze Śląska,z jakiejś wsi??? To zwykle kumoterstwo…ręce opadają.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kamilu 14 4 miesiące temuocena: 73% 

   Największym problemem dla nowego prezesa będzie ekipa Antosiuka i Pomianowskiego, która tylko na stołki poluje

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miklasz 13 4 miesiące temuocena: 91% 

   To już nie jest ich ekipa, chłopakom się towarzystwo urwało i teraz ma inne szefostwo ale fakt że na stołki poluje

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Problemos 12 4 miesiące temuocena: 100% 

   Będą musieli pilnować, aby jego imiennik z rodzimego terenu z "pracowni architektonicznej" nie zabierał pracy miejscowym projektantom.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olewana lokatorka 11 26 dni temuocena: 100% 

   To prawda, Pomianowski przed wyborami, dzwonię, wił się, po wyborach ludzi olał. RN potrzebna jest jak wrzód na d****

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Imielin 10 4 miesiące temuocena: 92% 

   Pani Michalik-Kardaś, specjalistka w każdym temacie. Proponuję zacząć od siebie i koleżeństwa z rn.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ala 9 4 miesiące temuocena: 69% 

   Skoro taki wybitny prezes to skąd taka decyzja i takie bolesne rozstania? Względy osobiste? No bez żartów. Radny z dobrą posadą ot tak sobie nie rezygnuje. Ale trzymam kciuki za Imielin i nowego prezesa. Oby nie dał się radzie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Znerwicowana lokatorka 8 26 dni temu

   Idę na spotkanie z Prezesem w przyszłym tygodniu. Zobaczymy czy też zrobi zlewkę jak wszyscy. Póki co, daję mu szansę. Ma tyle lat co moj syn, zobaczę czy też potrafiący pracownikom zorganizować prace. Narazie to jest rozleniwione bezkrólewie.

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 7 4 miesiące temuocena: 79% 

   Na stronie internetowej SM Bielawy aktualność z marca na fb z sierpnia. Wzór.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~~jestem_za 6 4 miesiące temuocena: 50% 

   Człowiek z doświadczeniem, króry pokazał, że potrafi skutecznie zarządzać spółdzielnią (może w mniejszej skali niż obecnie) świetnie rokuje na przyszłość Spółdzielni Imielin. Trzeba stawiać na profesionalistów, niezależnie skąd pochodzą. Prawo spółdzielcze i problemy spółdzielni w Polsce są takie same. Specyfiką warszawską jest Dekret Bieruta, ale co do Ursynowa nie ma on zastosowania. Radzie Nadzorczej gratuluję mądrej decyzji. Nowemu Prezesowi powodzenia i satysfakcji z nowej posady.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rozczarowany 5 miesiąc temuocena: 33% 

   A co ten Ślązak ma do warszawskiej spółdzielni???Żenada! Jak zwykle Spółdzielcy nie maja nic do gadania,bo mafia to mafia…

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jestem_przeciw 4 4 miesiące temuocena: 54% 

   A co ten facet ma wspólnego z Imielinem? Spadochroniarz z innej części Polski. Przecież on bez mapy zagubiłby się na osiedlu... Może ja się zgłoszę na burmistza Nowego Jorku albo Sydney? Też g... wiem, czym żyje tamtejsza lokalna społeczność, też nigdy tam nie mieszkałem, ale jak widać to nie ma znaczenia. Kto wybrał tego podrzutka????

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~cik 3 4 miesiące temuocena: 44% 

   Przecież Prezesa wybrali Spółdzielcy. Rada Nadzorcza jest wybierana przez członków spółdzielni i ich reprezentuje w podejmowanych decyzjach. A zatem mając mandat od mieszkańców wybrała tego kandydata. Tak samo mieszkańców Warszawy czy Dzielnicy w podejmowanych decyzjach reprezentują Radni. Decyzje dotyczące miasta np. krytykowane przez niektórych buspasy, to przecież decyzje mieszkańców podejmowane w ich imieniu przez ich przedstawicieli w Radzie Warszawy, która przyznaje te i inne cele fundusze. W Wyborach każdy głosuje na wybranego przez siebie kandydata, który go potem reprezentuje.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 14 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~całe mycki 2 4 miesiące temuocena: 19% 

   ~Boom się odezwał, jak zwykle krytycznie...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 4 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smutne to 1 miesiąc temuocena: 67% 

   Ziomkowie wybrali…

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4594 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023