REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.04.2021 - 30.04.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Już niebawem w tym miejscu zaroi się od kwiatów, owoców i warzyw

  Już niebawem w tym miejscu zaroi się od kwiatów, owoców i warzyw (MSO)

  Tego w naszej dzielnicy jeszcze nie było! Ogród leśny, rabaty, skrzynie z warzywami i kuchnia błotna. To wszystko ma powstać w ramach pierwszego ogrodu społecznościowego, który w całości będzie zaprojektowany i prowadzony przez grupę sąsiadów. Każdy może dołączyć albo… założyć własny ogród!

  Przy boisku Szkoły Podstawowej nr 81 na ul. Puszczyka już zimują pierwsze drzewa i krzewy owocowe. Okoliczni mieszkańcy, którzy sadzili je jesienią, nie próżnują i planują, co zaczną robić, gdy tylko słońce zacznie mocniej grzać.

  Są pewni, że wśród sąsiadów znajdą się również inni miłośnicy ogrodnictwa i osoby, którym zależy na integracji z mieszkańcami osiedla.

  Ziarnko do ziarnka

  Pomysł na założenie ogrodu w środku blokowiska wziął się z pierwotnej potrzeby kontaktu z przyrodą i to w bezpośredni sposób.

  - Mieliśmy potrzebę obcowania z naturą, mieszkamy w mieście i nie każdy ma taką możliwość, domek z ogródkiem. A my lubimy się „pobawić”, pobrudzić w ziemi – mówi Julia Krawczuk, jedna z założycielek ogrodu na Puszczyka.

  Idea zaczęła nabierać realnych kształtów, kiedy rok temu urząd dzielnicy zorganizował spotkanie dla mieszkańców zainteresowanych założeniem i prowadzeniem ogrodów społecznościowych na Ursynowie.

  Pierwotnie zaproponowano lokalizację na tyłach Kopy Cwila, ale mieszkańcy ostatecznie zdecydowali, że woleliby teren, który jest mniej na uboczu i znajduje się w większej odległości od ruchliwych ulic.

  - Każdy z nas miał jakieś pomysły na lokalizację ogrodu. Przeszliśmy się więc wspólnie na spacer i oglądaliśmy te miejsca. Patrzyliśmy na nie pod kątem nasłonecznienia i zacienienia. Teren musiał należeć do dzielnicy i nie chcieliśmy zabierać przestrzeni, na które chodzą ludzie z psami. Ostatecznie wybór padł na teren przy szkole na Puszczyka – opowiada Julia.

  - Okazało się, że pani dyrektor jest bardzo przychylna idei. Teren jest jednocześnie ogrodzony, ale przy tym dostępny. Ma dobrą ekspozycję na słońce, jest ciekawa górka i miejsce na stoły do sąsiedzkich spotkań – dodaje.

  Sąsiedzi z Ursynowa i jednocześnie założyciele "Ogrodu Puszczyka", od lewej: Małgorzata Badowska, Izaleba Piskozub, Katarzyna Borys z dziećmi, Julia Krawczuk z dzieckiem oraz Krzysztof Halicz. fot. Ogród Puszczyka Warszawa

  Tu na razie jest ściernisko, ale będzie…

  Teren przy szkole na Puszczyka od początku istnienia placówki był bardzo oryginalnie ukształtowany. O starych trybunach, które były wybudowane na granicy z przedszkolem, niewielu dziś pamięta. Jednak o pagórkowatym ukształtowaniu terenu przypomina trawiasty wał ciągnący się wokół nowego boiska. To właśnie on stał się punktem wyjścia przy projektowaniu ogrodu.

  Jak mówi dyrektorka SP 81 Marzena Dąbrowska idea stworzenia ogrodu społecznościowego idealnie wpisała się w koncepcję, której sama jest wierna od lat. W 2009 r szkoła przystąpiła bowiem do projektu z fundacją „Nasza Ziemia”, w ramach którego został m.in. zaprojektowany otwarty szkolny ogród ze ścieżką edukacyjną, hotelem dla owadów i schronieniem dla jeży.

  - Sama jestem przyrodnikiem z zamiłowania, więc projekt jest bliski mojemu sercu. Po wybudowaniu boiska została ta część terenu, więc jeśli udostępniając ją mieszkańcom mogłam pomóc - chętnie to zrobiłam. Skorzystają na tym także nasze dzieci, które mieszkając mieście nie zawsze mają możliwość obcowania z przyrodą w takiej formie – tłumaczy.

  Założyciele „Ogrodu Puszczyka” zwrócili się o pomoc do „Bujnej Warszawy”, która zrzesza stołeczne ogrody społecznościowe  i udziela im wsparcia. Stąd właśnie profesjonalny projekt przygotowany przez arch. krajobrazu Marcelinę Pasek.

  Marcelina przyjechała do nas, wysłuchała jaką mamy wizję i pomogła nam wszystko rozrysować. Zaplanowaliśmy część, w której będą mogły odbywać się warsztaty, część sadu owocowego, ogrodu-lasu i kuchnię błotną dla dzieci – mówi Julia, ale dodaje, że plan jest wstępny, a jego założyciele elastyczni i otwarci na nowe pomysły.

   

  Projekt ogrodu autorstwa arch. krajobrazu Marceliny Pasek.

  W sąsiadach siła!

  Na przełomie marca i kwietnia, założyciele ogrodu planują zorganizowanie spotkania otwartego dla wszystkich mieszkańców. Będą informowali o nim m.in. przez media społecznościowe. Przewidują symboliczne składki na poczet pokrycia kosztu zakupu nasion czy sadzonek, ale będą także otwarci na „wkład rzeczowy”.

  - Będziemy się ubiegać o dofinasowanie z Inicjatywy Lokalnej, ale np. skrzynki na warzywa możemy zbić razem, jeśli będziemy mieli deski. Chcemy zachęcić ludzi do współpracy, ściągnąć ich do nas przez nasz fanpage. Zaprosić do działania uczniów i ich rodziców – zapowiada Julia.

  Na terenie ogrodu na razie zasadzone zostały pierwsze drzewka i krzewy owocowe - grusza i jabłoń starszych tradycyjnych polskich odmiany oraz porzeczki. Wiosną prace mają ruszyć pełną parą, a latem i jesienią przyjdzie czas zbiorów. Nikt jednak nie liczy tu na skrzynie pełne pomidorów i jabłek, ale raczej na wspólne zrobienie sałatki albo dżemu w towarzystwie sąsiadów.

  - Myślę, że największą radość sprawia możliwość spróbowania czegoś, co wyhodowało się od samego nasionka i spędzenie czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie, za którym po tym minionym roku, będziemy bardzo stęsknieni – podsumowuje Julia.

  A tych, którym na Puszczyka nie po drodze lub marzą o podobnym ogrodzie w swojej najbliższej okolicy, wiceburmistrz Bartosz Dominiak czuwający nad projektem z ramienia urzędu dzielnicy, zachęca do kontaktu.

  - Mam nadzieję, że ten pierwszy dobry przykład spowoduje, że będziemy mieli kolejne takie miejsca na Ursynowie. Wszystko w rękach mieszkańców! My jesteśmy gotowi do przekazania terenów pod takie autentyczne, społeczne inicjatywy – mówi.

  TU POWSTANIE PIERWSZY NA URSYNOWIE OGRÓD SPOŁECZNOŚCIOWY:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 166

  • 119
   BARDZO PRZYDATNY
  • 19
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3885 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.04.2021 - 30.04.2021