REKLAMAA1 SWYFT 24.10.2021 - 23.11.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Za nami dwa trudne epidemiczne lata, w czasie których zarówno dzieci, jak i rodzice musieli zmierzyć się z bezprecedensowymi wyzwaniami. Polscy uczniowie spędzili rekordową liczbę dni, pracując w modelu edukacji zdalnej. Długotrwała izolacja oraz zawieszenie większości zajęć pozalekcyjnych spowodowały u najmłodszych znaczny spadek kompetencji grafomotorycznych i ograniczyły ich sprawność fizyczną. Zamknięcie placówek edukacyjnych wpłynęło nie tylko na efekty nauczania, ale również ograniczyło możliwość rozwijania niezwykle ważnych kompetencji społecznych. Psychologowie alarmują, że brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i stres związany z epidemią odcisnęły piętno na rozwoju emocjonalnym dzieci i młodzieży.

  Medialne doniesienia o rozprzestrzenianiu się kolejnych mutacji wirusa budzą uzasadniony niepokój. Mimo niepewności tęsknimy za powrotem do normalnego życia i na nowo układamy grafiki naszych pociech, starając się tak zorganizować ich czas po lekcjach, by pomóc im w nadrobieniu covidowych zaległości towarzyskich i edukacyjnych, a zarazem zadbać o ich sprawność fizyczną i zdrowie psychiczne. 

  Przed nami nadal wiele niewiadomych: czy czeka nas następny lockdown i kolejne miesiące zdalnego nauczania? Czy będą normalnie funkcjonować szkoły językowe, kluby sportowe i inne placówki oferujące zajęcia dla dzieci i młodzieży? Miniony rok szkolny pokazał, które z nich odnalazły się w covidowej rzeczywistości. Warto wybrać więc te, które zdały przysłowiowy egzamin i mimo przymusowego przejścia na tryb online potrafiły nadal oferować wartościowe i ciekawe zajęcia, a zarazem dbały o dobry i partnerski kontakt z dziećmi. 

  Żyjemy w czasach głębokich zmian społecznych i technologicznych, za którymi publiczny system edukacji często nie nadąża. Niegdyś celem szkoły było wychowanie dobrych pracowników: od uczniów oczekiwano posłuszeństwa i taką postawę nagradzano. Trudno jednak oczekiwać, że z posłusznych i poddawanych ciągłej presji dzieci wyrosną samodzielni i przebojowi dorośli. Dziś umiejętność krytycznego myślenia jest ważniejsza niż bezrefleksyjne wykonywanie poleceń. Bardziej niż konformizm ceniona jest inicjatywa, postawa otwartości oraz zdolność samodzielnego podejmowania decyzji i szukania kreatywnych rozwiązań. A przede wszystkim umiejętność uczenia się, by dotrzymać kroku zmieniającym się realiom rynku pracy.

  Każdy rodzic chce, by jego dziecko jak najlepiej odnalazło się w dorosłym świecie i nowej globalnej rzeczywistości. Świat jednak zmienia się w szalonym tempie i same szóstki na świadectwie nie są już gwarancją życiowego sukcesu. Nie można być specjalistą od wszystkiego, lecz jednak każdy z nas jest dobry w czymś. Wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci, bądźmy więc rozsądni i selektywni. Bierzmy pod uwagę ich zainteresowania i mocne strony. Ich rozwijanie daje zazwyczaj lepsze efekty niż ‘walka z materią’ i próby uczynienia matematyka z dwunastolatka, który nie przepada za algebrą i geometrią, ale za to ma talent do języków obcych, świetnie rysuje lub fantastycznie gra w piłkę nożną. 

  Nie wypełniajmy popołudni naszych pociech do granic możliwości: dajmy im czas na odpoczynek, zwyczajne ponudzenie się i spotkania z rówieśnikami. Zadbajmy też, by po lekcjach nie zabrakło czasu na regularną aktywność fizyczną. Uprawianie sportu pozwala nie tylko zachować zdrowie i radzić sobie ze stresem, ale podnosi też sprawność intelektualną i przekłada się na lepsze wyniki w nauce. 

  Wreszcie pamiętajmy, że dzieci najlepiej uczą się, obserwując dorosłych. Bądźmy więc dla nich inspiracją i mądrymi, wspierającymi przewodnikami: jeśli chcemy, by szanowały innych, sami traktujmy je z szacunkiem. Jeśli chcemy, by czytały, czytajmy. Zdrowo się odżywiajmy. Uprawiajmy sport. Bądźmy obecni w ich życiu, bo wspólnie spędzony czas i rozmowy, podczas których okażemy naszym pociechom szczere zainteresowanie najlepszą inwestycją w ich przyszłość. 

  Magdalena Rowecka

  Dyrektor szkoły języków obcych T.E. Sokrates

  Sokrates jest jedyną na Ursynowie szkołą języków obcych posiadającą prestiżowy znak jakości PASE oraz akredytację Kuratorium Oświaty. Szkoła istnieje od 2002 roku i oferuje kursy językowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym kursy maturalne, przygotowanie do egzaminu 8-klasisty oraz egzaminów Cambridge. Więcej informacji na stronie: www.tesokrates.com.pl

  Artykuł załadowany: 0.321 sekundy
  REKLAMAA2 ROSSO 28.09.2021 - 27.10.2021