REKLAMAA1-AD-BUD--01-04----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 lutego 2014, 10:31 komentarzy 6

  Agnieszka Pająk-Czech

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Wizualizacja pomnika Anioła Stróża

  Wizualizacja pomnika Anioła Stróża (Paweł Kapelański)

  Mamy ulicę "Alternatywy", teraz czas na pomnik bohatera kultowego serialu kręconego na Ursynowie! Jeden z artystów proponuje uczczenie postaci Stanisława Anioła - serialowego gospodarza domu przy Alternatywy 4.

  Do dziś przed blokiem przy Grzegorzewskiej 3, w którym kręcono serial, pojawiają się wycieczki fanów twórczości Stanisława Barei. Blok jest swoistym symbolem PRL-u. Chociaż budynek ma inny adres niż ten serialowy, do tej pory wisi na nim tabliczka, która przypomina o jego słynnej roli.

  Paweł Kapelański, artysta plastyk z Ursynowa, chce iść dalej. 

  - Proponuję, by wznieść pomnik Stanisława Anioła w charakterystycznym geście zaczerpniętym z filmu, gdy gospodarz prezentuje docentowi Furmanowi, jak powinien wyglądać orzeł wykonany z potłuczonych talerzy – mówi portalowi haloursynow.pl Kapelański.

  - Talent aktora Romana Wilhelmiego, połączony z poczuciem humoru reżysera Stanisława Barei nigdy nie doczekał się wystarczającego upamiętnienia. Dlatego uważam, że Ursynów ma prawo i przywilej uczynienia tego – dodaje artysta.

  Paweł Kapelański w latach 2004 – 2008 studiował na wydziale malarstwa ASP w Warszawie. U profesora Mirosława Duchowskiego w Pracowni Sztuk Przestrzeni Publicznej otrzymał zadanie – stworzyć projekt, który opierałby się o społeczność lokalną.

  - Postanowiłem upamiętnić serial Alternatywy 4. Początkowo myślałem nad lokomotywą pojawiającą się w serialu, za pomocą której, ogrzewano blok. Później pomysł przerodził się w pomnik upamiętniający Stanisława Anioła. Po wykonaniu wstępnego projektu, zacząłem zastanawiać się nad lokalizacją. Chciałem by Anioł Stróż Ursynowa znajdował się w widocznym dla wszystkich miejscu. Pierwszą lokalizacją, jaka przyszła mi do głowy, była Kopa Cwila. Chciałem, aby pomnik witał wszystkich przyjeżdżających na Ursynów. Niestety pomysł od samego początku był utopijny. Trzeba by było stworzyć kilkunastometrowy pomnik, aby był widoczny z daleka. Pomysłów na lokalizację było wiele, a rozmiar pomnika co raz bardziej się zmniejszał i nabierał realnych kształtów – opowiada Kapelański.

  Artysta bardzo chciał, aby jego pomysł doczekał się realizacji. Każdemu z kim rozmawiał, zamysł stworzenia Anioła Stróża Ursynowa bardzo się podobał. Ale na tym się kończyło.

  - Rozmawiałem w tej sprawie z naczelnikiem wydziału kultury urzędu dzielnicy. Projektem zainteresowałem też ówczesnego burmistrza – Stanisława Falińskiego. Niestety odbijałem się od ściany do ściany. W końcu przestałem walczyć i tak naprawdę nie wiem, czy mieszkańcom Ursynowa pomysł by się spodobał, bo nigdy nie doszło do takich konsultacji.

  Dziś pomysł powraca. Kapelański zgłosił swój projekt na konkurs organizowany przez urząd dzielnicy na rzeźbę w terenie. Pomysł artysty został oceniony - zajął szóste miejsce. Nie doczekał się realizacji. Kapelański nie składa jednak broni. Chce, aby przewrotna, nie do końca pozytywna postać Stanisława Anioła upamiętniała serial i stała się symbolem dzielnicy, traktowanym trochę z przymrużeniem oka. Skoro Warszawa ma swoją palmę czy tęczę to i Ursynów mógłby mieć własnego Anioła Stróża!

  Współautor scenariusza serialu Alternatywy 4 Janusz Płoński, o pomyśle Kapelańskiego wypowiada się pozytywnie - Cały zamysł nie może się nie podobać, również jego uzasadnienie. Chciałbym by się udało. 

  To czy tak się stanie zależy głównie od mieszkańców dzielnicy. Jeśli wykażą zainteresowanie projektem i powstanie grupa inicjatywna budowy pomnika - będzie można działać. Autor projektu liczy na pomoc w tej sprawie wszystkich zainteresowanych.

  Czy uważacie, że postać z serialu Barei zasługuje na upamiętnienie i powinna stać się przewrotnym symbolem Ursynowa? Czy ustawienie jej w okolicach bloku przy Grzegorzewskiej 3 byłoby dobrą lokalizacją? Czekamy na Wasze opinie!

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Maciek Milczor 6 ponad rok temu

   STANISŁAW ANIOŁ (Gospodarz Anioł) Roman Wilhelmi Sprawca całego zamieszania. Bez niego nie byłoby filmu, historii PRL-u, tego artykułu. Można na temat Stanisława Anioła pisać opasłe tomiska. To przecież wypadkowa polskich wad i postaw (albo "wad postawy"). Można także skwitować jego postać krótkim: typowy karierowicz. Ale jedno i drugie byłoby krzywdzące dla tej postaci. Chamstwo, brak wykształcenia, przebiegłość z jednej strony. Ale z drugiej? Spójrzcie na jego niepewność gdy towarzysz Winnicki oświadcza mu, że długo tu miejsca nie zagrzeje. Przypatrzcie się szczeremu uniesieniu, gdy mówi "...a program jest słuszny! Ale z tymi ludźmi nie da sie go zrealizować!". Oczywiście cała paleta odczuć, charakterystyka drobnych gestów, mimika, to wszystko zasługa wspaniałego aktora Romana Wilhelmiego, bez którego rola ta nie byłaby wybitną. Nacechowaną swoistą demonicznością i lekką nutką tragizmu. Dla mnie ten pomnik Bomba !

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrzej 5 ponad rok temu

   Na takie niezbyt poważne propozycje jest czas, chęć, zapewne znajdą się fundusze. Tymczasem patronem Ursynowa jest i będzie JULIAN URSYN NIEMCEWICZ. Czy nie czas pomyśleć o jego pomniku ? Z pewnością na niego zasługuje. Najwyższy czas...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~esimona 4 ponad rok temu

   Pomysł, moim zdaniem - trafiony w dziesiątkę. Serial był i jest lubiany i oglądany. Ursynów jest postrzegany przez ten serial przez ludzi, którzy na Ursynowie nigdy nie byli, może też nie byli nawet w Warszawie. Dlaczego musimy być zawsze poważni i nadęci, warto się czasem uśmiechnąć.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~born in the PRL 3 ponad rok temu

   bardzo dobry pomysł! wreszcie ktoś z poczuciem humoru. Przecież jedno z najważniejszych skojarzeń z Ursynowem to Alternatywy 4.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nora 2 ponad rok temu

   Super pomysł. Dużo młodych ludzi mieszka na Ursynowie więc myślę że pomysł powinien się przyjąć

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~onty 1 ponad rok temu

   Pomysł fajny. Ale nie wiem czy wszyscy beda mieli takie poczucie humoru, by to zaakceptowac. Ostatnio z rondem Ochódzkiego był przecież gigantyczny problem...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2472 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN----DODATKOWO