REKLAMAA1 PSYCHOCARE 01.08.2021 - 31.10.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 października 2021, 18:16 komentarzy 18

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną na wcześniejszy wyrok WSA unieważniający obowiązujące do kwietnia opłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Oznacza to, że stawki ryczałtowe - 65 złotych za mieszkanie w bloku oraz 94 zł za dom jednorodzinny - były wprowadzone niezgodnie z ustawą.

  Przypomnijmy, pod koniec stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił w części uchwałę stołecznych radnych z 2019 roku o stawkach za wywóz śmieci. Sędziowie, na wniosek Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Praga", orzekli, że nie można różnicować stawek dla mieszkańców domów jednorodzinnych i mieszkańców bloków. A takie rozwiązanie przyjęli stołeczni radni. W Warszawie ich decyzją do kwietnia 2021 roku obowiązywał ryczałt - odpowiednio 94 złote lub 65 złotych za gospodarstwo domowe.

  Sędziowie stwierdzili, że uchwała radnych m. st. Warszawy nr XXIV/671/2019 z 12 grudnia 2019 roku jest nieważna w punktach par. 1 pkt. 1 oraz par. 2 pkt. 1 i 2 - czyli tych, które mówią o wyborze sposobu naliczania stawki za śmieci. 

  Miasto zapowiedziało złożenie kasacji od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA właśnie podtrzymał wyrok niższej instancji. Nie wpływa to jednak bezpośrednio na mieszkańców stolicy, bo od kwietnia 2021 roku obowiązuje nowy system naliczania opłat.

  - Metodą aktualnie obowiązującą jest metoda od ilości zużytej wody i nic w tej kwestii się nie zmienia dla mieszkańców. Po otrzymaniu pisemnych uzasadnień wyroku miasto st. Warszawa będzie mogło odnieść się do motywów, jakimi kierował się Naczelny Sąd Administracyjny przy jego wydaniu - mówi rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk.

  Miasto twierdzi, że zwrot nieprawidłowo naliczanych stawek jest niemożliwy, bo prawo nie działa wstecz. Poza tym usługa wywozu śmieci została wykonana.

  Uchwała "śmieci od wody" też zaskarżona

  W październiku 2020 roku radni uchwalili nowy system rozliczania opłat za wywóz śmieci - stawkę 12,73 zł za każdy zużyty metr sześcienny wody. Uchwałę od razu w części zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Później o wstrzymanie zmian zwróciła się do radnych aż dwa razy Prokuratura Okręgowa w Warszawie, powołując się na "konstytucyjną równość wobec prawa".

  Pod koniec listopada radni usunęli błędy wskazane przez RIO i ponownie uchwalili takie same stawki. Obowiązują one od 1 kwietnia 2021 roku. WSA zakwestionował część przepisów nowej uchwały, miasto złożyło znów wniosek kasacyjny do NSA, ale nie ma jeszcze terminu rozprawy.

  Prezydent Rafał Trzaskowski skarżył się, że "dzwinym trafem" kwestionowane są tylko warszawskie uchwały i przez środowiska związane z PiS.

  - Prokuratura kwestionuje rozwiązania oparte na znowelizowanej przez administrację rządową PiS ustawie z lipca 2019 r. Gdyby przyjąć tok rozumowania prokuratury, to uchwały wszystkich gmin w tym zakresie należałoby uznać za wadliwe. Dziwnym trafem jest tak, że tylko warszawskie uchwały są zaskarżane przez prokuraturę, mimo że zawierają dokładnie takie same przepisy jak uchwały innych miast w Polsce. Przypadek? - komentował wówczas prezydent Rafał Trzaskowski.

  Warszawski system gospodarowania odpadami i tak czekają jednak kolejne zmiany, niezależnie od wyroków sądów. PiS przyjął w Sejmie kolejne nowelizacje ustawy o czystości i porządku w gminach. W tym ograniczenie maksymalnej wysokości opłat w gospodarstwie do ok. 150 złotych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 53

  • 20
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 17
   BRAK SŁÓW

  18Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Warszawski_podatnik 18 3 dni temuocena: 50% 

   Władze Warszawy złamały prawo, co stwierdził sąd. Sądy nie tworzą prawa, a więc odpowiedź , że "prawo nie działa wstecz" jest kpiną z ludzi.

   Edytowany: 3 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lud Warszawy 17 3 dni temuocena: 71% 

   Czekamy na dymisję Trzaskowskiego!

   Edytowany: 3 dni temu

   oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nadlud warszawy 16 3 dni temuocena: 53% 

   Czekamy na dymisję PiS i Kaczynskiego! To oni wprowadzili burdel ze śmieciami w całym kraju i są odpowiedzialni za zaniechania. W szczególności były radny dziś wiceminister niejaki Ozdoba od Ziobry! Do dymisji!!!

   Edytowany: wczoraj 00:14

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osobykomentarz zgłoszony do moderacji
  • ~jajajajaja 15 3 dni temuocena: 57% 

   A do czego tu się odnosić? Wyrok WSA jaki jest wiedzą. Powinni oddać pieniądze, ale pewnie będą zaraz krzyczeć, że to wina PiS

   Edytowany: 3 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 14 wczoraj 10:34ocena: 0% 

   bo to wina pis.. to co mają nie krzyczeć?

   Edytowany: wczoraj 12:00

   oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nopassaran 13 4 dni temuocena: 79% 

   To teraz wywalic olszewskiego na zbity pysk

   Edytowany: 3 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 12 3 dni temuocena: 63% 

   A dlaczego tylko jego? Decyzja podjęta także przez prezydenta miasta. Ustawa oraz ostatnia nowelizacja przyjęta przez aktualną władzę naszego państwa. Wywalić trzeba wszystkich.

   Edytowany: 3 dni temu

   oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 11 4 dni temuocena: 77% 

   Nowe ograniczenie w opłacie wprowadza de facto ryczałt. 3 osobowa rodzina płacąc z metra zapłaci 100 - 150 złotych, a np. 6 osób wynajmujących mieszkanie 150 złotych nie musząc się w dodatku martwić o zużycie. Robi się coraz idiotyczniej.

   Edytowany: 4 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gustlik 10 4 dni temuocena: 64% 

   To wyobraź sobie teraz sytuację odwrotną tj. 4 osobową rodzine - 2 małych dzieci - pralka chodzi non stop a rachunek wynosi ponad 300zł. Uważasz że to jest ok? Oczywiście 6 wynajmujących na tym zyska ale zyska tez ta rodzina. Jednym słowem bzdurą jest naliczanie opłat od zużycia. W dobie dzisiejszej techniki jakim problemem jest ustalić liczbę mieszkańców osób w danym mieszkaniu?

   Edytowany: 3 dni temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 9 3 dni temuocena: 75% 

   Gustlik to ta rodzina ma płacić tyle samo co może 2 osobowa rodzina? To kolejna dotacja od mniejszych rodzin? To nie jest bez sensu? A oczywiście jestem przeciw naliczaniu opłaty za śmieci od zużycia wody.

   Edytowany: 3 dni temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gustlik 8 2 dni temu

   Wek ja podaję przykład. Nie jestem za rozdawaniem pieniędzy na socjalne i wykorzystywania tego przez patologię ale też nie może być tak, że nie ma limitu opłat bo to również nieuczciwe.

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mańka 7 4 dni temuocena: 76% 

   Opłaty za wywóz śmieci uzależnione od ilości zużytej wody - czy to ma sens? Co ma wspólnego jedno z drugim ? Kto to wymyślił ? Brak logiki !!!!!!!

   Edytowany: 3 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 6 4 dni temuocena: 73% 

   Nie ma sensu.

   Edytowany: 3 dni temu

   oceń komentarz 16 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~malgosia1973 5 3 dni temuocena: 44% 

   Wymyślił to ustawodawca, tzn. grupa ludzi, których wybraliśmy - my, to znaczy osoby mające czynne prawo wyborcze w wyborach parlamentarnych - do zasiadania w Sejmie i Senacie.

   Edytowany: 3 dni temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 4 3 dni temuocena: 88% 

   Małgosia 1973. Nie do końca. Metodę wymyślił jako jedną z możliwych ustawodawca. A tę konkretną metodę wybrało do rozliczeñ miasto Warszawa. I jednych i drugich wybrał tzw. suweren.

   Edytowany: 3 dni temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aaaaaaaaaaaaaa 3 3 dni temuocena: 50% 

   Bzdury gadasz. Wymyśliła to grupa ludzi z PO, która została wybrana przez warszawiaków do rządzenia miastem. Rząd nie ma z tym nic wspólnego. Uchylona została uchwała RM a nie ustawa :)

   Edytowany: 3 dni temu

   oceń komentarz 9 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~malgosia1973 2 3 dni temuocena: 50% 

   A więc nadal prawdziwe jest zdanie, że wymyślił to ustawodawca. Nie jest tak, że zdanie jest "prawdziwe nie do końca" - jest albo prawdziwe, albo fałszywe. Odpowiedź na pytanie "kto wymyślił opłatę za wywóz śmieci uzależnioną od ilości zużytej wody", postawione przez internautę o nicku "Mańka", to "ustawodawca".

   Edytowany: 3 dni temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aaaaaaaaaaaa 1 3 dni temuocena: 50% 

   A pokaż mi przepis w ustawie, który o tym mówi :)

   Edytowany: 3 dni temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.269 sekundy
  REKLAMAA2 SWYFT 24.09.2021 - 23.10.2021