REKLAMAA1 SanGiovanni 01.01.2022 - 28.02.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 października 2021, 18:16 komentarzy 20

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną na wcześniejszy wyrok WSA unieważniający obowiązujące do kwietnia opłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Oznacza to, że stawki ryczałtowe - 65 złotych za mieszkanie w bloku oraz 94 zł za dom jednorodzinny - były wprowadzone niezgodnie z ustawą.

  Przypomnijmy, pod koniec stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił w części uchwałę stołecznych radnych z 2019 roku o stawkach za wywóz śmieci. Sędziowie, na wniosek Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Praga", orzekli, że nie można różnicować stawek dla mieszkańców domów jednorodzinnych i mieszkańców bloków. A takie rozwiązanie przyjęli stołeczni radni. W Warszawie ich decyzją do kwietnia 2021 roku obowiązywał ryczałt - odpowiednio 94 złote lub 65 złotych za gospodarstwo domowe.

  Sędziowie stwierdzili, że uchwała radnych m. st. Warszawy nr XXIV/671/2019 z 12 grudnia 2019 roku jest nieważna w punktach par. 1 pkt. 1 oraz par. 2 pkt. 1 i 2 - czyli tych, które mówią o wyborze sposobu naliczania stawki za śmieci. 

  Miasto zapowiedziało złożenie kasacji od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA właśnie podtrzymał wyrok niższej instancji. Nie wpływa to jednak bezpośrednio na mieszkańców stolicy, bo od kwietnia 2021 roku obowiązuje nowy system naliczania opłat.

  - Metodą aktualnie obowiązującą jest metoda od ilości zużytej wody i nic w tej kwestii się nie zmienia dla mieszkańców. Po otrzymaniu pisemnych uzasadnień wyroku miasto st. Warszawa będzie mogło odnieść się do motywów, jakimi kierował się Naczelny Sąd Administracyjny przy jego wydaniu - mówi rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk.

  Miasto twierdzi, że zwrot nieprawidłowo naliczanych stawek jest niemożliwy, bo prawo nie działa wstecz. Poza tym usługa wywozu śmieci została wykonana.

  Uchwała "śmieci od wody" też zaskarżona

  W październiku 2020 roku radni uchwalili nowy system rozliczania opłat za wywóz śmieci - stawkę 12,73 zł za każdy zużyty metr sześcienny wody. Uchwałę od razu w części zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Później o wstrzymanie zmian zwróciła się do radnych aż dwa razy Prokuratura Okręgowa w Warszawie, powołując się na "konstytucyjną równość wobec prawa".

  Pod koniec listopada radni usunęli błędy wskazane przez RIO i ponownie uchwalili takie same stawki. Obowiązują one od 1 kwietnia 2021 roku. WSA zakwestionował część przepisów nowej uchwały, miasto złożyło znów wniosek kasacyjny do NSA, ale nie ma jeszcze terminu rozprawy.

  Prezydent Rafał Trzaskowski skarżył się, że "dzwinym trafem" kwestionowane są tylko warszawskie uchwały i przez środowiska związane z PiS.

  - Prokuratura kwestionuje rozwiązania oparte na znowelizowanej przez administrację rządową PiS ustawie z lipca 2019 r. Gdyby przyjąć tok rozumowania prokuratury, to uchwały wszystkich gmin w tym zakresie należałoby uznać za wadliwe. Dziwnym trafem jest tak, że tylko warszawskie uchwały są zaskarżane przez prokuraturę, mimo że zawierają dokładnie takie same przepisy jak uchwały innych miast w Polsce. Przypadek? - komentował wówczas prezydent Rafał Trzaskowski.

  Warszawski system gospodarowania odpadami i tak czekają jednak kolejne zmiany, niezależnie od wyroków sądów. PiS przyjął w Sejmie kolejne nowelizacje ustawy o czystości i porządku w gminach. W tym ograniczenie maksymalnej wysokości opłat w gospodarstwie do ok. 150 złotych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 71

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 26
   BRAK SŁÓW

  20Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~radca 20 2 miesiące temuocena: 100% 

   rozśmieszyło mnie do łez "prawo nie działa wstecz" zamiast pisać "miasto" podajcie proszę konkrety autora takiego stanowiska należy się nagroda CCBE za innowacyjność

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~agnik 19 3 miesiące temuocena: 100% 

   jeżeli śmieci są uzależnione od zużycia wody ja powinnam płacić od faktycznie zużytej wody tj 7 m3 na m-c za 2 osoby tylko płacę ryczałt 12,73x 4m3 m-c na osobe czyli ponad 100 zł za 2 osoby bo mój dom nie ma licznika głównego a tylko podliczniki. To juz Trzaskowski wymyslił wskazując na usatwę. Przeciez to nie chodzi o zużycie wody w budynku na rózne cele tylko konktretnie zużycie wody w danym mieszkaniu.. To jest złodziejstwo. Ciekawa jestem czy po roku 2021 będzie rozliczenie faktyczne czy będę nadpłacać do czasu kiedy zmieni sie sytem. Dlatego nie opłaca się segregować smieci. niech śmieciarze sobie segregują jak tyle kasy dostają. W innych państwach dostaja ludzie kase za plastikowe butelki, czy puszki a u nas jak zwykle nie moc tym razem PISu

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawski_podatnik 18 3 miesiące temuocena: 62% 

   Władze Warszawy złamały prawo, co stwierdził sąd. Sądy nie tworzą prawa, a więc odpowiedź , że "prawo nie działa wstecz" jest kpiną z ludzi.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lud Warszawy 17 3 miesiące temuocena: 65% 

   Czekamy na dymisję Trzaskowskiego!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 13 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nadlud warszawy 16 3 miesiące temuocena: 52% 

   Czekamy na dymisję PiS i Kaczynskiego! To oni wprowadzili burdel ze śmieciami w całym kraju i są odpowiedzialni za zaniechania. W szczególności były radny dziś wiceminister niejaki Ozdoba od Ziobry! Do dymisji!!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 12 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jajajajaja 15 3 miesiące temuocena: 60% 

   A do czego tu się odnosić? Wyrok WSA jaki jest wiedzą. Powinni oddać pieniądze, ale pewnie będą zaraz krzyczeć, że to wina PiS

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 14 3 miesiące temuocena: 43% 

   bo to wina pis.. to co mają nie krzyczeć?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nopassaran 13 3 miesiące temuocena: 82% 

   To teraz wywalic olszewskiego na zbity pysk

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 12 3 miesiące temuocena: 53% 

   A dlaczego tylko jego? Decyzja podjęta także przez prezydenta miasta. Ustawa oraz ostatnia nowelizacja przyjęta przez aktualną władzę naszego państwa. Wywalić trzeba wszystkich.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 11 3 miesiące temuocena: 81% 

   Nowe ograniczenie w opłacie wprowadza de facto ryczałt. 3 osobowa rodzina płacąc z metra zapłaci 100 - 150 złotych, a np. 6 osób wynajmujących mieszkanie 150 złotych nie musząc się w dodatku martwić o zużycie. Robi się coraz idiotyczniej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gustlik 10 3 miesiące temuocena: 78% 

   To wyobraź sobie teraz sytuację odwrotną tj. 4 osobową rodzine - 2 małych dzieci - pralka chodzi non stop a rachunek wynosi ponad 300zł. Uważasz że to jest ok? Oczywiście 6 wynajmujących na tym zyska ale zyska tez ta rodzina. Jednym słowem bzdurą jest naliczanie opłat od zużycia. W dobie dzisiejszej techniki jakim problemem jest ustalić liczbę mieszkańców osób w danym mieszkaniu?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 9 3 miesiące temuocena: 86% 

   Gustlik to ta rodzina ma płacić tyle samo co może 2 osobowa rodzina? To kolejna dotacja od mniejszych rodzin? To nie jest bez sensu? A oczywiście jestem przeciw naliczaniu opłaty za śmieci od zużycia wody.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gustlik 8 3 miesiące temuocena: 33% 

   Wek ja podaję przykład. Nie jestem za rozdawaniem pieniędzy na socjalne i wykorzystywania tego przez patologię ale też nie może być tak, że nie ma limitu opłat bo to również nieuczciwe.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mańka 7 3 miesiące temuocena: 80% 

   Opłaty za wywóz śmieci uzależnione od ilości zużytej wody - czy to ma sens? Co ma wspólnego jedno z drugim ? Kto to wymyślił ? Brak logiki !!!!!!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 6 3 miesiące temuocena: 75% 

   Nie ma sensu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~malgosia1973 5 3 miesiące temuocena: 55% 

   Wymyślił to ustawodawca, tzn. grupa ludzi, których wybraliśmy - my, to znaczy osoby mające czynne prawo wyborcze w wyborach parlamentarnych - do zasiadania w Sejmie i Senacie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 4 3 miesiące temuocena: 82% 

   Małgosia 1973. Nie do końca. Metodę wymyślił jako jedną z możliwych ustawodawca. A tę konkretną metodę wybrało do rozliczeñ miasto Warszawa. I jednych i drugich wybrał tzw. suweren.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aaaaaaaaaaaaaa 3 3 miesiące temuocena: 52% 

   Bzdury gadasz. Wymyśliła to grupa ludzi z PO, która została wybrana przez warszawiaków do rządzenia miastem. Rząd nie ma z tym nic wspólnego. Uchylona została uchwała RM a nie ustawa :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 12 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~malgosia1973 2 3 miesiące temuocena: 67% 

   A więc nadal prawdziwe jest zdanie, że wymyślił to ustawodawca. Nie jest tak, że zdanie jest "prawdziwe nie do końca" - jest albo prawdziwe, albo fałszywe. Odpowiedź na pytanie "kto wymyślił opłatę za wywóz śmieci uzależnioną od ilości zużytej wody", postawione przez internautę o nicku "Mańka", to "ustawodawca".

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aaaaaaaaaaaa 1 3 miesiące temuocena: 60% 

   A pokaż mi przepis w ustawie, który o tym mówi :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3924 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022